נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
ניצחון לנתניהו: הפריימריז יוקדמו | צילום: רויטרס, חדשות

אחרי שחברי מרכז הליכוד אישרו את הצעתו של נתניהו להקדים את הפריימריז במפלגה ולאחד את ההצבעה על ראשות המפלגה והרשימה לכנסת, קובע בית הדין של המפלגה כי השריונים שביקש ראש הממשלה להכניס לרשימה מתבטלים. כפועל יוצא מכך, גם ההצבעות על ראשות המפלגה ועל הרכב הרשימה יתקיימו בנפרד. נתניהו צפוי לערער.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אם ההחלטה של בית הדין תיוותר המשמעות היא שנתניהו לא יוכל לשריין מועמד במקום ה-11, והפריימריז לראשות הליכוד ולקביעת הרכב הרשימה לכנסת יופרדו. לפי החישובים, בית הדין קבע שנתניהו היה צריך רוב של שני שליש מהקולות וחסרו לו 41 קולות. ייתכן שוועדת החוקה של המפלגה תצטרך לקבוע כעת מועד חדש לפריימריז.

ממטה הפריימריז של נתניהו נמסר בתגובה כי "מדובר בהחלטה תמוהה לאור העובדה שרוב מוחץ של חברי מרכז הליכוד הצביעו בעד איחוד התאריכים והקדמת הפריימריז כדי לחסוך לקופת התנועה מיליוני שקלים ולצאת בהקדם האפשרי לבחירות הכלליות. טוב שנתקבלה החלטה לדון מחר מחדש בהחלטת בית הדין בהרכב מורחב של שופטים. אין ספק שטובת התנועה לרבות חיסכון כספי והתמקדות בבחירות הכלליות מחייבת שינוי בהחלטה של היום".

ההצבעה בשבוע שעבר בליכוד (צילום: עדי ברוך, דוברות הליכוד)
ההצבעה בשבוע שעבר בליכוד | צילום: עדי ברוך, דוברות הליכוד

נתניהו רוצה לשריין נציגים מטעמו

ביום רביעי האחרון אישר מרכז הליכוד את הצעתו של נתניהו להקדים את הפריימריז במפלגה ל-31 בדצמבר ולאחד את ההצבעות על ראשות המפלגה ועל קביעת הרשימה לכנסת. ההצעה עברה ברוב של כ-65% מקולות המצביעים.

הצעתו של נתניהו קבעה גם כי יושב ראש המפלגה יוכל לשריין שני נציגים מטעמו, במקומות 11 ו-24, וכי שריוני המחוזות יחלו במקום ה-16 ברשימה וישובצו לסירוגין. סעיף נוסף קובע שריון ארבעה מקומות לנשים - עד המקום ה-34 ברשימה.

כ-2,400 חברי מרכז הליכוד הגיעו להצביע בעשרה אתרי הצבעה ברחבי הארץ - במה שהפך במידה רבה למבחן אמון למנהיגותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתוך התנועה.

"תנועת הליכוד אמרה את דברה באופן הדמוקרטי ביותר", אמר יו"ר מרכז הליכוד ח"כ דני דנון עם קבלת התוצאות הראשונות. "עם סיום הבחירות הפנימיות נעמוד כולנו אל מול השמאל ובני הברית החדשים לבני-הרצוג".