לבני ללא מעצורים: שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני התבטאה אמש (שבת) בצורה מאוד לא דיפלומטית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתוכנית הסאטירה "מצב האומה". בין הכינויים שהצמידה לנתניהו: זבל, אימפוטנט ואפס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבני הגיעה לאולפן התוכנית בפעם הראשונה מאז הסכם הרוטציה עם הרצוג, שם שרת המשפטים בממשלת נתניהו התבטאה כלפי ראש הממשלה בצורה שנשמעת לעתים נדירות מפוליטיקאים בכירים. "חשבתי שרוטציה או שני ראשי ממשלה בפוטנציה עדיפים על ראש ממשלה אחד באימפוטנציה", לקול צחוק הקהל. גם חברי הפאנל האחרים בתכנית - ליאור שליין, עינב גלילי, גורי אלפי ואורנה בנאי הופתעו מהשפה בה השתמשה לבני.

על ההסכם עם הרצוג אמרה כי "אם משווים זאת לזוגיות רגילה, החלטנו מראש שלא נריב, אתם יודעים מי שוטף כלים ומי עושה כביסה. אנחנו שנינו נוריד את הזבל ביחד", כשהיא מתייחסת כמובן לראש הממשלה. בשלב זה מנחה התוכנית, ליאור שליין, אמר: "אני לא חושב שאנחנו בתוכנית יכולים להגיד זאת מבחינה משפטית, את זה רק פוליטיקאים יכולים להגיד אצלנו".

לבני ב"מצב האומה" (צילום: מאיה שוורץ)
ציפי לבני והמנחה ליאור שליין | צילום: מאיה שוורץ

שרת המשפטים לשעבר התייחסה בצחוק ובלגלוג רב לתכניות הורדת המע"מ של מתחריה, מע"מ 0% לדירות חדשות של יאיר לפיד ומע"מ 0% למוצרי מזון שהציע נתניהו. "האמת היא שביבי אמר שהולכים לבחירות על מע"מ אפס. חשבתי שיש אפס בסיפור הזה אבל הוא לא המע"מ. לא קוראים לו מע"מ, לאפס הזה בסיפור". את האנלוגיה לא היה קשה להבין.

הליכוד: "היא על סמים?"

בשלב אחר של התכנית שאלה אותה חברת הפאנל עינב גלילי איך היא התמודדה עם הפיטורים שלה ממשרד המשפטים בלי להשתמש במלים מסוימות, ואז ענתה לבני: "כמו להגיד כוס אמק?", ומיד התנצלה. גם על הפלסטינים לא חסכה לבני ביקורת, וכינתה אותם "האידיוטים מהצד השני" כשהתייחסה למו"מ המדיני שניהלה כשרת המשפטים.

לא כולם קיבלו בהומור את דבריה של לבני. שר התחבורה כץ שאל הבוקר: "לבני על סמים? אתמול ראינו דמות הזוייה שהטיחה ברה"מ גידופים חסרי תקדים: איזה סגנון ואיזו רמה! מאז שהופסק הקשר עם אבו מאזן היא פשוט יצאה מאיזון. מכורה למגעים עם פלשתינים - לא מסוגלת להיגמל".

ח"כ מירי רגב מהליכוד כתבה הבוקר בעמוד הפייסבוק שלה: תשמעו בדיחה - ציפי לבני קבלנית ההריסות, מתקשה למצוא אתר פסולת שיקלוט את הזבל שהשאירה אחריה בכנסות האחרונות. את זאת אני אומרת, גם בשם חופש הסאטירה בתגובה לדברים הלא מצחיקים שלה במצב האומה".

הדוברת של ציפי לבני, מיה בנגל, מסרה כי "מי שקשה לו עם הומור סאטירי שלא יצפה ב'מצב האומה'. הדברים לא נאמרו בתוכנית 'עובדה', אלא באחת התוכניות המצוינות, המצחיקות והחריפות על המסך. במילים אחרות: לכל הצדקנים והשמרנים שקשה להם עם הומור סאטירי חריף מוצע שלא לצפות במצב האומה או לחילופין, לשתות דרינק, להשתחרר ולהיכנס לפרופורציות".