"הורה לפתוח את המעברים", ברק (צילום: AP, חדשות)
אהוד ברק | צילום: AP, חדשות

אחרי תקופה ארוכה בה נעלם מהתקשורת הישראלית, כולל מבצע צוק איתן, הופיע רה"מ ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק בתכנית "יומן" בערוץ 1, הפריך את השמועות על מצבו הבריאותי ואמר כי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי פעל בשיטות עברייניות שראויות למדינות בעולם השלישי כדי לקחת משר הביטחון סמכויות המוקנות לו על פי חוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לאיילה חסון, אמר ברק כי השמועות לפיהן חלה באלצהיימר מופרכות. בנוגע לסיבת היעדרותו מהמסכים אמר כי הוא אינו מתלהב מלהופיע כל הזמן ואין לו צורך בכך. ברק אמר גם כי הוא לא שוקל לחזור לפוליטיקה. בהמשך התייחס ראש הממשלה לשעבר לפרשת הרפז ולחשיפת חדשות 2 אמש על מציאת הקלטות בהן תועדו חלק מהשיחות בלשכתו.

"עצוב לראות לאיזה דפוסי התנהגות הידרדר הרמטכ"ל לשעבר בצה"ל, ואיזה עומק של פעילות על סף העבריינות בדרך להשיג מטרות בלתי תקינות בדמוקרטיה. אני כועס על מה שקרה לא לגבי, אלא מה שקרה לאנשים כמו גלנט, צ'יקו תמיר ועימאד פארס, קצינים מהמעלה הראשונה שהסתכלו למוות בעיניים יותר מפעם אחת ומצאו עצמם נרדפים עד חורמה במין אובססיביות ובלי טעם על ידי הרמטכ"ל וסביבתו".

ברק הוסיף כי "הדבר העיקרי הוא שחבורה כזאת התייצבה בצורה חסרת תקדים בתולדות צה"ל בניסיון לשבש תהליכים חוקיים שבאחריות הדרג הממונה עליהם - שר הביטחון והממשלה, תוך היזדקקות לכלים עברייניים, דבר כזה לא היה בתולדת צה"ל ואני מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה לפעול בכל האמצעים כדי שדבר זה ייחקר עד תום".

על ההקלטות עצמן אמר ברק: "אין לי ספק שמי שיאזין לשיחות ימצא בלשכת שר הביטחון שכל ההתהלות בעניין הזה נעשתה ללא רבב. אם התקליטורים האלה מכילים שיחות שלא היו שם, אז צריכה להיות חקירה מי הקליט אותן כי אז זה האזנת סתר שזו עבירה. כל הקלטות שאני הקלטתי נעשו כדין ולא יימצא בהן דבר אחד שאינו תקין", משוכנע שר הביטחון לשעבר.  

גם אשכנזי לא מביא את המהפך (צילום: AP, חדשות)
הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי | צילום: AP, חדשות

"מבצע צוק איתן נוהל בצורה אחראית"

על המנהרות שנחשפו במהלך מבצע צוק איתן אומר ברק, שהיה שר הביטחון לפני יעלון, כי "צה"ל יודע עליהן מזמן, גם הדרג המדיני, אני משוכנע שוועדת המשנה של חוץ וביטחון יודעת על המנהרות. היו הרבה טיפולים לנסות לזהות ולגלות את חפירתן בזמן. עוד ב2010 הנחיתי את מפא"ת לעבוד בלי מגבלות אחרי ששמעתי הרבה הצעות".

"מבצע צוק איתן נוהל בצורה שקולה ואחראית ", טען ברק. "יש הרבה מאוד לקחים בעיקר בקשר לתפיסת הזמן והשאלה איך יוצאים להפסקת אש כמו שצריך. יש גם לקחים בתחום המדיני הכולל. על הרמטכ"ל הבא, לא נשאלתי על כך ואם אשאל אתן את דעתי".

על העדפות המגורים היוקרתיות שלו, אמר ברק: "אני לא מקבל את הרעיון שכאשר אדם נמצא ברשות עצמו ועם כספו - אין לו זכות להחליט אם הוא יהיה בבנק או בדירה. זה נושא לדיון ציבורי אבל אני לא כועס ולא קובע במה לדון. אמשיך לעשות מה שאני מבין ברכושי אחרי שאשלם את המס כחוק. אני מרגיש בהחלט שבתחום התרומה למדינת ישראל וכלכלתה אני עושה את כל מה שאזרח צריך לעשות".