נתניהו ואובמה, ארכיון (צילום: AP)
"נתניהו פוגע ביחסים עם ארה"ב" | צילום: AP

ב"שלום עכשיו" הגיבו הבוקר (חמישי) בזעם להאשמות של ראש הממשלה בנימין נתניהו שכינה את התנועה "חסרת אחריות לאומית", אחרי שפרסמה את התכנית לבנייה בגבעת המטוס בירושלים - בזמן פגישת נתניהו-אובמה. "חוסר אחריות לאומית זה לבוא לבית הלבן לדבר על שתי מדינות, אחרי שבועיים של הודעות בלתי פוסקות על בנייה בהתנחלויות", אמר לחדשות 2 online מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר. "נתניהו הוא זה שחסר אחריות לאומית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, ההליך של עיריית ירושלים לקידום בנייתן של 2,216 יחידות דיור בשכונה - אינו הליך טכני בלבד, כפי שטען ראש הממשלה, אלא ההליך האחרון לפני יציאה למכרזים ועבודה בשטח. "זה התרחש ממש עכשיו שנתיים אחרי שהעניין הזה הוקפא, לא מדובר באיזה משהו חסר משמעות, כמו שנתניהו טוען או פרוצדוראלי, אלא בהליך שכבר הרבה זמן היה וחיכה לצאת באחת הנקודות הכי רגישות גם לפלסטינים וגם לישראל", ציין אופנהיימר.

מזכ"ל "שלום עכשיו" טוען כי הבחירה לפרסם את הבנייה בזמן פגישת נתניהו-אובמה לא היתה ניסיון לפגוע ביחסים בין ארה"ב לישראל, אלא פעולה שגרתית של הארגון שקיבלה הד תקשורתי - בשל העיתוי. " אנחנו מעבירים את נושא הזכויות כל יום, פשוט כל יום יש מה לפרסם. אם הוא היה נפגש איתו שבוע קודם, היה את סילוואן ושבוע קודם לכן היה את גוש עציון", אמר. "מה מצפים מאיתנו, שנראה איך חזון שתי מדינות מתפורר לנו מול העיניים וניתן לזה לקרות? זה מצער מאוד שרק שנתניהו נמצא בארה"ב ידיעות על בנייה מעוררות סערה ציבורית בישראל".

אופנהיימר נגד נתניהו. "חסר אחריות" (צילום: AP , פלאש 90)
אופנהיימר נגד נתניהו. "חסר אחריות" | צילום: AP , פלאש 90

לטענת אופנהיימר, נתניהו הוא זה שפגע ביחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב ולא "שלום עכשיו" בהחלטתה. "זה שהוא נותן לירושלים לקדם תוכניות בנייה, הוא מפקיע אדמות, הוא מוכר את האינטרסים הישראליים לטובת האינטרסים של הימין והמתנחלים".

כשנשאל לגבי הקולות בימין שקוראים להם "בוגדים ומלשנים" אמר אופנהיימר: "את התסכול של הימין הוא צריך להוציא קודם על על מי שאישר את התכניות ומי שממשיך לקדם פרויקטים בשטחים. הוא שזה שצריך לתת את הדין".

"אנחנו שומרי הסף של חזון שתי המדינות, לא ניתן לראש הממשלה לרמות את הציבור הישראלי ולהגיד מצד אחד שהוא נאמן לחזון שתי המדינות אבל מצד שני לאשר בנייה בשטחים - גם אם זה אומר שנקבל ביקורות. נתניהו צריך להחליט, אם הוא בעד ההתנחלויות, אז שיגיד, ואם הוא בעד שתי מדינות, שיגיד. אנחנו נמשיך להתריע על כל תכנית בנייה חדשה בהתנחלויות זה תפקידנו".

בנייה בשטחים. (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"הליך אחרון לפני העבודה בשטח". ארכיון | צילום: רויטרס

"נתניהו באובדן עשתונות"

אופנהיימר קיבל הבוקר חיזוק מכיוונה של יו"ר מרצ זהבה גלאון שהתייצבה לצידה של התנועה. "הצפצוף של נתניהו על ממשל אובמה וההשתלחות ב'שלום עכשיו' מעידים פאניקה ואובדן עשתונות", אמרה גלאון. "נתניהו מתעלם מהביקורת של הנשיא אובמה ושוכח שישראל צריכה את האמריקאים".

פרסום מכרזי הבנייה של "שלום עכשיו", בזמן הפגישה בין ראש הממשלה לנשיא האמריקני, חולל סערה בוושינגטון וגרר גינוי חריף. "ההתפתחות הנוכחית רק תגרום לגינויים מהקהילה הבינלאומית, תרחיק את ישראל מבנות בריתה הקרובות ביותר ותרעיל את האווירה, לא רק עם הפלסטינים, אלא גם עם מדינות ערביות אחרות שעמן הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא מעוניין ליצור קשרים", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי.

ראש הממשלה דחה את הביקורת מוושינגטון וקרא לאמריקנים ללכת קודם כל ללמוד את העובדות. "קודם כל, לא מדובר בהתנחלויות. אלו שכונות בירושלים. יש לנו שכונות ערביות בירושלים ושכונות יהודיות", אמר בריאיון לרשת NBC.

בתדרוך לכתבים הוסיף נתניהו כי מדובר בהליך טכני בלבד. "לא אגיד לעולם שאסור ליהודים, או לכל אזרח אחר, לרכוש דירות בירושלים", הדגיש נתניהו. "לא תהיה כאן אפליה. זו גישה שלא מתיישבת עם ערכים בסיסיים, גם כאלה של ארה"ב".