בעוד נתניהו האשים הערב (שלישי) את לפיד ולבני בחתרנות, השיבו לדבריו שרי יש עתיד והתנועה בביקורת חריפה. "מזל טוב", אמרה בציניות יו"ר התנועה ציפי לבני, שפוטרה מתפקיד שרת המשפטים. "נתניהו סילק את שומרת הסף של הדמוקרטיה ושל החוקה במדינת ישראל, עכשיו כל המשוגעים יכולים להשתולל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אעשה כל מה שצריך כדי שנוכל להחליף את הקבוצה הזאת", אמרה לבני שכבר החלה לדבר בשפת הבחירות. "הבחירה היא אמיתית, בין ציונות לקיצוניות. כל אלו שנשארו בממשלה הם אלו שלא מסוגלים לחתום מחדש על מגילת העצמאות כי כתובה בה המילה שוויון. נתניהו בחר להיכנע לאותם שרים שתקפו אותו. זו הבחירה שלו ועל הבחירה הזאת צריכות להיות הבחירות".

שותפה של לבני למפלגה, ח"כ עמרם מצנע, לא שש להיות חלק מממשלת נתניהו כבר מיומה הראשון. "אין לנו מה לחפש בממשלה שהולכת לכיוונים רעים", הוא מסר. "ראש הממשלה בנאומו הערב התנער מאחריות ובחר להטיל את האשמה על שותפיו בסגנון 'אכלו לי, שתו לי'. כך לא נראית מנהיגות מובילה, כך לא פועל מי שצריך לדאוג לאזרחי מדינה שלמה".

"דחפתי ליציאה מהממשלה מהרגע שהבנתי שנתניהו הציב עצמו בראש מחנה קיצוני בהרכב שמלכתחילה היה רווי קונפליקטים ואינטרסים מנוגדים", ציין מצנע. "יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה שנוכחותנו שם עזרה לבלום חלק מהחוקים היותר בעייתיים וכמובן העלתה לסדר היום הלאומי והעולמי את נושא ההסדר המדיני שנותר משימה מרכזית שטרם הושלמה ושאסור לנו להזניח".

שר הרווחה היוצא: "נתניהו השאיר מדינה בממתינה"

מאיר כהן (צילום: חדשות 2)
"השאיר מדינה בממתינה". כהן | צילום: חדשות 2

דקות אחדות לאחר שהודיע נתניהו על פיטוריהם של לבני ולפיד, התבטא בנושא שר הרווחה מאיר כהן מיש עתיד. "אני חושב שהסיבה לבחירות היא הישרדות פוליטית של ראש הממשלה", אמר כהן בריאיון לחדשות 2. "הוא השאיר מדינה בממתינה. ישב ראש הממשלה, העביר בממשלתו את חוק מע"מ אפס, הקים את קבינט הדיור, דיברו על מחירי מטרה, סגרו הכל. לא הייתה שום סיבה שראש הממשלה יחזור בו".

"דבר אחד מנחה אותו - הבחירות האלה הן הישרדות פוליטית של ביבי וצריך להגיד לעם פעם אחת ולתמיד, ואם הוא רוצה לפטר אותי - שיפטר אותי", אמר כהן בנחרצות. "אי אפשר כל הזמן לעסוק רק במסע של הפחדה ושיסוי"‎.

שרת הבריאות היוצאת: "לא ניתן להמשיך ולשרת"

"מבולבלת ומבוהלת", ח"כ גרמן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לא ניתן להמשיך ולשרת". גרמן | צילום: פלאש 90, חדשות

במכתב ההתפטרות שהגישה הערב לראש הממשלה נתניהו, כתבה שרת הבריאות יעל גרמן מיש עתיד: "לא ניתן להמשיך ולשרת את אזרחי מדינת ישראל במצב בו המערכת כולה משותקת ותקציבים רבים וחיוניים אשר היו אמורים לעבור לטובת חיזוק מערכת הבריאות הציבורית ולטובת האזרחים מוחזקים כערובה ממניעים פוליטיים זרים".

"הרפורמה במערכת הבריאות הציבורית, שהגיעה יחד עם תוספת של 3.2 מיליארד שקלים, הייתה אמורה לשפר את השירות הרפואי שמקבל הציבור הישראלי, לקצר את התורים במערכת הבריאות הציבורית ולטפל ביוקר הבריאות ולהפחית את יוקר המחייה בישראל", היא הוסיפה.

"אי העברת התקציב וההחלטה לצאת לבחירות, מאלצת אותי להגיש מכתב התפטרות זה", הדגישה השרה גרמן בסיכומו של מכתב ההתפטרות.

שר האוצר המפוטר לפיד עדיין לא הגיב על דבריו של נתניהו, אולם ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי. האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות. צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים. בשיחה שנערכה בין ראש הממשלה ליו"ר מפלגת יש עתיד, אמר לפיד: 'אני מצפה ממך שתנהג באחריות ותפסיק לגרור את צה"ל ולוחמיו למערכת הבחירות ולצרכיך הפוליטיים'".

גם באופוזיציה, כצפוי, נשמעה ביקורת נגד דבריו של ראש הממשלה. "נתניהו דיבר כאילו לא הוא היה ראש הממשלה בשנתיים האחרונות", מסרה בתגובה ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה. "צפינו במופע של תשבוחות עצמיות שבו מדבר ראש הממשלה על הממשלה שעמד בראשה כאילו לא הוא היה ראש הממשלה, התנערות מוחלטת מאחריות. מאשים את כל העולם חוץ מעצמו ופורס חזון עצוב ונטול תקווה למדינה. צודק נתניהו ששותפיו כשלו, צודקים גם הם שהוא כשל".

פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
"כאילו לא היה רה"מ". יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

רה"מ: "ניסו לעשות פוטש" 

ראש הממשלה נתניהו מיקד את מסיבת העיתונאים שכינס הערב בתקיפה ישירה נגד לבני ולפיד ובהכרזה על פעילותו לפיזור הכנסת על מנת להוביל לבחירות בהקדם האפשרי. בנאום החריף שנשא אמר נתניהו על שני השרים המפוטרים: "הם ניסו לעשות פוטש". בעקבות הנאום זימן יו"ר הכנסת את ראשי הסיעות ללשכתו מחר בבוקר במטרה לקבוע תאריך מוסכם לבחירות.

"לבני היא האחרונה שיכולה להטיף למישהו על אחריות", אמר נתניהו. "בחודש מאי השנה היא נפגשה עם אבו מאזן בניגוד גמור להחלטת הקבינט ובניגוד להנחייה מפורשת שלי לא לקיים את הפגישה".

"לפיד טוען חדשות לבקרים שהוא מסרב לשבת עם החרדים", עבר נתניהו ליו"ר יש עתיד, "אבל שר האוצר שנכשל בניהול הכלכלה חבר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת קוראים לזה פוטש".

"לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה", נימק נתניהו את החלטתו לפטר את השניים. "לא אסכים למצב שבו שרים מתוך הממשלה תוקפים את הממשלה, וכל זה משיקולים פוליטיים צרים. אני מאמין שהאזרחים רוצים ממשלה טובה יותר ויציבה יותר".