למרות שהכנסת כבר פוזרה, נערך הבוקר (שלישי) דיון בעתירתה של חברת הכנסת חנין זועבי לבית המשפט העליון בירושלים נגד ועדת האתיקה של הכנסת, שהחליטה להשעותה מדיונים במשכן. השופטים מתחו ביקורת על התנהלותה והתבטאויותיה של זועבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט חנן מלצר אמר בדיון: "לא היה קיים בעולם מקרה של חבר פרלמנט שקרא להטיל מצור על המדינה שלו, אין לכך תקדים".

השופטת אסתר חיות הצטרפה גם היא לביקורת: "אני אישית לא מבינה איך אדם שטוען שהוא דוגל באי אלימות יכול לומר על בני אדם שחטפו ילדים שהם לא טרוריסטים".

עו"ד ג׳ברין המגן על זועבי באמצעות ארגון עדאללה השיב: "הכוונה למצור מדיני, ברור שהרשות הפלסטינית לא יכולה להטיל מצור צבאי. הנה גם עמוס עוז קרא להכרה במדינה פלסטינית".

זועבי: "השופטים הם המחסום האחרון לעריצות הרוב"

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון הגן על ההחלטה של ודת האתיקה: "אני לא חושב שהאינטרס הציבורי הוא צמצום סמכויותיה של ועדת האתיקה, אנו חולקים על כך שהתבטאויות פוליטיות הן מחוץ לסמכותה של ועדת האתיקה. הפגרה נלקחה בחשבון כאשר הוטלה על חברת הכנסת הסנקציה, רצה הגורל והענישה צומצמה בעקבות פיזור הכנסת. ייאמר לזכותה של זועבי שהיא מדברת מהראש ולא מהבטן".

מיד עם סיום הדיון פרץ עימות אלים בין כמה פעילי ימין שהיו בבית המשפט לבין ח"כ זועבי ומקורביה. שני הצדדים קיללו וניאצו האחד את השני, ומאבטחי משמר בתי המשפט הפרידו ביניהם. ע

ם סיום הדיון אמרה זועבי, על רקע קריאות רקע בלתי פוסקות של אנשי הימין, שהיא מקווה לפסיקה לטובתה: "אני מקווה שבית המשפט יגן על זכויות היסוד של חברי הכנסת. הכנסת פגעה פגיעה קשה בחופש הביטוי ובחופש הפעילות הפוליטית והיא מבטאת בצורה ברורה את העריצות של הרוב".

חנין זועבי (צילום: חדשות 2)
שוב במרכז המהומה: ח"כ זועבי | צילום: חדשות 2

"מה שאני עושה זו הזכות של כל חבר כנסת. אני חושבת ואני מקווה שהשופטים ידונו דיון ענייני כי הם המגן האחרון בקרב על זכויות אדם, על דמוקרטיה ועל שוויון. אני אמשיך במאבק שלי, מי שצריך לעמוד בבית המשפט הם אנשי הימין הגזעני והפשיסטי".

זועבי טענה: "חוטפי הנערים אינם טרוריסטים"

לפני מספר חודשים החליטה ועדת האתיקה להרחיק לחצי שנה את חברת הכנסת מבל"ד בעקבות התבטאויותיה לאחר חטיפת שלושת הנערים בשומרון, כשטענה כי רוצחיהם אינם טרוריסטים. בתקופת ההרחקה, שצפויה להסתיים בפברואר 2015, תמשיך חברת הכנסת לקבל שכר.

הסערה התחוללה בעקבות ריאיון שהעניקה זועבי לתחנת הרדיו 102FM שבו היא טענה שהחוטפים אינם טרוריסטים. "גם אם אני לא מסכימה איתם, הם לא טרוריסטים. הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה", אמרה אז.

מיד לאחר פרסום החלטת ועדת האתיקה, הדגישה זועבי כי היא אינה מתנצלת על דבריה וכי בכוונתה לעתור לבית המשפט העליון נגד ההחלטה. "מדובר במהלך שאינו חוקי, נעשה שימוש לרעה בסמכויות שניתנו לוועדה", טענה זועבי. "נקמנות היא לא תחליף לכללי האתיקה".