הנאום בו בישר השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הליכה לבחירות לא הרשים את אזרחי ישראל - כך ניתן ללמוד מקבוצת המיקוד שאליה התלווה צוות "אולפן שישי". "זה נשמע כמו בדיחה עצובה", אמר משתתף אחד. משתתפת אחרת טענה כי "מצד אחד זה מעורר אמפתיה, ומצד שני רבאק, אתה מנהל מדינה, אתה לא גננת בגן חובה ששני הילדים רבים ביניהם". משתתף שלישי ציין: "נתניהו נכנס עם לבני ולפיד, הוא ידע מראש מה האג'נדות שלהם ופתאום עכשיו להפיל את הכל עליהם - זה לא נראה רציני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אז מי אשם בהקדמת הבחירות? גם כאן ישנה תמימות דעים - והתשובה היא נתניהו. "התחושה היא שהוא מחפש על מי להפיל את התיק כשהוא האשם העיקרי", אמר אחד. אחר הוסיף: "היו אמורים לצאת כל מיני שינויים בכלכלה שהיו גורמים לכך שקרנו של לפיד תעלה, וזה היה הזמן הנכון מבחינת נתניהו לשבור את הכלים, לפני שיהיו איזשהן תוצאות טובות לשאר המפלגות להראות".

יכנס דיון חירום. נתניהו (צילום: חדשות 2)
"מחפש על מי להפיל את התיק". נתניהו | צילום: חדשות 2

בהמשך התבקשו אנשי קבוצת המיקוד להשיב אם לדעתם לפיד ולבני ניסו לבצע "פוטש" ולהקים ממשלה חלופית של נתניהו תוך כדי הקדנציה. "פוטש לא היה", השיב אחד, "זה נשמע כמו עוד ספין של ביבי". בניגוד אליו, משתתף אחר טען כי "לבני ולפיד יפנו לכל אדם, והם הצהירו על זה לא פעם - המטרה שלהם היא להחליף את נתניהו".

סוגייה נוספת שנותרה שנויה במחלוקת היא האם מקומו של נתניהו על כסא ראש הממשלה מובטח לו גם בממשלה הבאה. "כרגע ממה שיש הוא הכי מתאים", ענה אחד, ומשתתפת נוספת הצטרפה אליו ותהתה: "אין במי לבחור, עם מי נלך, עם ליברמן?". אלא שמשתתף אחר אמר לחברי קבוצתו: "צריך פשוט ללכת ולשים פתק אחר, ולא את הפתק של זה שכל הזמן דפק אתכם".

אז האם לפיד יוכל להיות ראש ממשלה? "הוא נכנס על טיקט של לשנות, לגייס חרדים, להוריד את יוקר המחייה, והוא כן הצליח, הוא כן עשה, יש לו קבלות", ענה משתתף אחד בקבוצת המיקוד. משתתפת נוספת הסכימה: "הוא לא פישל ברמה של למכור את המדינה. ביבי כבר מכר אותנו לא פעם ולא פעמיים". אבל משתתפת אחרת מיהרה להסתייג: "אני חושבת שלפיד הוא גימיק, לא הייתי מרוצה משום מהלך שלו".

לפיד: "נצביע נגד" (צילום: חדשות 2)
"הוא גימיק". לפיד | צילום: חדשות 2

ומה באשר לציפי לבני, יו"ר התנועה? "יש לה ביצים, חסר לה כריזמה", ענה אחד הנשאלים. "היא לא מידרדרת לקיצוניות של יאיר לפיד וגם לא להתבטאויות של נתניהו", אמר לזכותה נשאל אחר, אם כי הוא ציין: "מצד שני, לנהל מדינה היא לא יכולה". משתתפת נוספת בקבוצה לא לקחה את לבני ברצינות: "היא עדינה, אנמית, מדברת בשקט, מנומסת, היא יכולה להיות בפרלמנט באנגליה".

לטענת מרבית חברי קבוצת המיקוד שאליה התלווינו, מי שצריך לעמוד בראש גוש מרכז-שמאל הוא דווקא לא יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג. "לבני ולפיד נראים לי יותר מתחברים מבוז'י", אמר משתתף אחד. "הכלכלה נותנת את הטון יותר חזק בבחירות, ולכן בא היתרון של לפיד יותר על האחרים, ואם לא הוא אז הרצוג", ענה אחר. משתתף שלישי דווקא אמר: "בוז'י הרבה פחות נפוח מעצמו מכל שאר המועמדים שדיברנו עליהם עד עכשיו".

"הרבה פחות נפוח מעצמו מכל השאר". הרצוג (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
"הרבה פחות נפוח מעצמו מכל השאר". הרצוג | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

אז האם משה כחלון, הכוכב החדש של מערכת הבחירות הזאת, יטרוף את הקלפים? "מאוד חיובי כחלון, הוא שר שעשה", אמר אחד הנשאלים. אלא שאחרת מיהרה לציין: "לא אצביע לו כמו שלא הצבעתי ליאיר לפיד. אל תשכחו שבמשמרת שלו העובדות הסוציאליות הורדו לרמה של תת-עוני".

לפחות על דבר אחד כולם מסכימים: במרכז מערכת הבחירות הזאת ניצב התחום החברתי-כלכלי ולא התחום המדיני-ביטחוני.