זה שיר פרידה: יומיים אחרי הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על פיטורי השרים ציפי לבני ויאיר לפיד, הגיעו הבוקר (חמישי) השניים להיפרד ממשרדיהם - ובעיקר מהעובדים. "החברות שנוצרה כאן היא עם אנשים, הרגשות האלה שיוצאים כאן הם דבר קשה שניסיתי להימנע ממנו", אמרה לבני לאנשי משרדה ולצמרת מערכת המשפט שנפרדו ממנה במילים חמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"יש בי צער עמוק על הפרידה אני בתחילתו ובאמצעיתו של קרב על חיינו", הוסיפה לבני שהודתה לאנשי המשרד: "ריגשתם אותי עד דמעות". זוהי הפעם השנייה שבה נפרדת לבני מהמשרד, לאחר שכיהנה בתפקיד גם בין השנים 2004-2006. "זה מוזר לעשות חילופי שר בלי שר מחליף, למרות שבעיניי זה עדיף. הכי חשוב בעיניי שנאבקנו בתופעות אפליה וגזענות בחברה הישראלית".

יו"ר התנועה התייחסה לחוק הלאום, שהיה אחד מהגורמים למשבר בממשלה. "חוק הלאומנות - אני לא יכולה לקרוא לו חוק הלאום - הפך מעוד אירוע בועדת שרים לחקיקה למאבק חברתי על דמותה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית". לאחר מכן הקריאה שיר של המשורר נתן אלתרמן שעוסק בסילוף, וציינה כי "לפעמים סילוף קטן הופך לסילוף גדול. כמעט הגענו בחודש האחרון לסילוף של מגילת העצמאות. שוויון הוא חלק מהיהדות גם אם יש מי שמנסה לפרש אותה אחרת".

היועמ"ש דאז וינשטיין (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
"קשה להיפרד מחברים". וינשטיין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

וינשטיין: "נוצרה ביננו חברות אמת"

השרה היוצאת מתחה ביקורת נוספת על הממשלה: "החיבור של פוליטיקאים חלשים מול נהמת הקהל יכול להיות הרסני". לאנשי משרדה אמרה לבני: "הפוליטיקאים המושחתים רוצים שלא תהיו". 

פניה של יו"ר מפלגת התנועה מועדות כעת לבחירות, שייערכו ב-17 במרס, ולדיונים על הקמת גוש חוסם נתניהו בקרב מפלגות המרכז-שמאל. קודם לכן היועץ המשפטי יהודה וינשטיין נפרד מהשרה: "נוצרה ביננו חברות אמת ותמיד קשה להיפרד מחברים, מצאתי משענת איתנה לכל דבר שניסיתי להוביל במשרד".

וינשטיין ציין כי בין הדברים שניסה לקדם עם השרה היה גם "מאבק בהצעות חוק שעדיף שהוא לא היו מוצעות, כמו חוק הלאום שעלה עכשיו. את היית נכס למשרד המשפטים, אני חושב שהפעילות שלך עבור המשרד הייתה יוצאת דופן - אני לא רוצה לומר אמירות שיייחשבו פוליטיות, אבל אין לי ספק שנכונו לך עלילות. הציבור בישראל לא יכול לוותר על כישורייך".

פרקליט המדינה שי ניצן שיבח גם את הוא את השרה, ממנה נפרד בחיבוק: "אם מסתכלים בפרספקטיבה, מצב האומה היום הוא אינסוף יותר טוב, והשרה תרמה לכך".

לפיד נפרד מאנשיו, היום (צילום: חדשות 2)
לפיד נפרד מאנשיו, היום | צילום: חדשות 2

גם לפיד נפרד מהמשרד

שר האוצר המפוטר יאיר לפיד ערך היום בצהריים טקס פרידה ממשרד האוצר. לפיד הדגיש כי לא יתייחס בדבריו למחר, והתמקד בסיכום הקדנציה שלו במשרד עם עקיצות קלות לקודמיו. "אסור לתת למשרד האוצר לחזור לימים הלא טובים כשיכולת לראות את האינטרסים הפוליטיים בכל פינה", אמר לעובדיו.

"תשמרו על האינטגריטי של המשרד הזה, כי כלכלה זה כסף ויש שיקולים שלפעמים אנחנו לא יודעים ואנחנו צריכים לדעת", הוסיף לפיד. "אני אדם אחר אחרי החוויה כאן, לימדתם אותי בשיעור איך פועלים. כשאני אצא לאוטו ואסתכל אחורה רווחתם שלומם ונמצאות בידיים הטובות ביותר".