אחרי שטענו כי דבריו של תחקירן הארגון, עאטף אבו רוב, שתועדו בכתבת "אולפן שישי" היו תרגום של אדם אחר ולא הכחשת שואה - "בצלם" חוזר בו. בתגובה חדשה שפרסמו בעקבות חשיפת התיעוד המלא - הבינו כי התחקירן אכן הכחיש שואה ויקראו לו לבירור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילתה של הפרשה בחודש אוגוסט האחרון, כאשר ב"אולפן שישי" שודרה כתבה אודות העיתונאי היהודי טוביה טננבאום. טננבאום נכנס לשטחי הגדה כשהוא מציג את עצמו כעיתונאי גרמני בשם "טובי", וביקש לדעת כיצד פלסטינים ופעילי שמאל קיצוני מציגים את הסכסוך בפני זרים.

בעודו מתלווה לקבוצת צעירים איטלקים, שלמדו על הסכסוך בשכם ובתוך ישראל, נתקל טננבאום במדריך הפלסטיני שליווה את הקבוצה, תחקירן "בצלם" אבו רוב, שאחראי לכמה מהסיפורים שפרסם עיתונאי הארץ גדעון לוי.

התחקירן ליווה את "טובי" לאחד הכפרים בבקעה ובמהלך תרגום השיחה, הביע את דעותיו על ההיסטוריה היהודית. "אתם תומכים, אתם שילמתם כסף", תועד תחקירן "בצלם" אומר בשיחה לטננבאום. בתגובה תוהה העיתונאי הגרמני: "מכיוון שאנחנו גרמנים אנחנו תומכים ביהודים?" והתחקירן אבו רוב עונה: "כן". ואז טננבאום מבקש מאבו רוב: "תשאל אותו (אדם שלישי) אם הוא זוכר שגם הרגנו אותם (את היהודים)?. אבו רוב משיב: "זה שקר, אני לא מאמין לזה".

טוביה טננבאום. התחזה לעיתונאי גרמני (צילום: חדשות 2)
טוביה טננבאום. התחזה לעיתונאי גרמני | צילום: חדשות 2

בעקבות הדברים החמורים פרסם ארגון "בצלם" תגובה לכתבה בה נאמר: "בצלם סולד מכל גילוי של אנטישמיות והכחשת שואה. העניין יבורר עם התחקירן במלוא הרצינות המתחייבת". הבירור אכן נערך ובמהלכו, לפי "בצלם", אמר התחקירן כי "השואה היא פשע איום נגד העם היהודי", והסביר שבשניות שהוצגו ב"אולפן שישי" הוא תרגם את דבריו של אדם אחר שנכח במקום.

אבל אז חלה תפנית בעלילה. קטע וידאו ארוך של השיחה שנחשף הראה כי בניגוד לדבריו, דברי הכחשת השואה לא היו תרגום של אדם שלישי, אלא נאמרו ישירות על ידי תחקירן "בצלם".

"גרמניה שילמה בשביל היהודי כשהם אמרו שהיטלר הרג מיליונים"

בתיעוד הארוך יותר שפורסם עתה נשמעת השיחה בין התחקירן לטננבאום כך: "גרמניה שילמה בשביל היהודים, כשהם אמרו שהיטלר הרג מיליונים של יהודים", אומר אבו רוב ל"טובי". טננבאום עונה לו: "רגע, אם גרמניה שילמה בשביל היהודים, מה זה עושה אותי בתור יהודי?". אבו רוב עובר בשלב זה לתרגם את האדם השלישי בשיחה ואומר: "כלומר, אתם (הגרמנים) שילמתם כסף...". העיתונאי קוטע אותו ותוהה בקטע ששודר ב"אולפן שישי: "אה, בגלל שאנחנו גרמנים תמכנו ביהודים...".

אז מבקש טננבאום מהתחקירן לשאול את האדם הנוסף בשיחה: "האם הוא זוכר שרצינו להרוג אותם?". אבו רוב משיב לו מיד: "לא, אנחנו לא מאמינים בזה" ומוסיף: "למה? לפעמים הם הורגים אלפי אנשים כאן ואומרים: 'הם ההתנגדות'. איזו התנגדות?".

אחרי פרסום קטע הוידאו המלא ביקשו ב"בצלם" לשנות את תגובתם לאירוע. "אנו מבקשים לתקן את תגובתנו בנדון אשר ניתנה בתום לב ולהבהיר שאכן עובד בצלם אמר ביוזמתו את הדברים, שאותם אנו דוחים בשאט נפש ובסלידה", הודיע אתמול "צלם". "אנו מתחייבים למצות בהקדם את הליך הבירור ובסיומו נפרסם את שיוחלט".