צפו בסיפורים המעניינים של 6.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
בשורה לצרכני הסמים הקלים? | צילום: רויטרס, חדשות

ההחלטה על יציאה לבחירות הפתיעה גם את המפלגות הקטנות, שבבחירות 2013 לא עברו את אחוז החסימה ולא נכנסו לכנסת. הפעם, נראה שזה יהיה יותר קשה על רקע הכוונה להעלות את אחוז החסימה ל-3.25%.  עם זאת, עדיין יש רבים שמלאי תקווה שיצליחו להיכנס לכנסת – ובימים אלה עורכים שיחות עם אנשי מפלגם, תוך בחינת הנושא – שכורך בתוכו הרבה מאוד כסף, זמן, מחסור בשעות שינה – ומאמץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבדרן גיל קופטש, שעמד בעבר בראשות מפלגת "עלה ירוק", ואז פרש, אמר לחדשות 2 Online כי המפלגה תתמודד לכנסת בבחירות הקרובות, ושהוא שוקל את צעדיו בימים אלה. "היינו מעדיפים שכל הירוקים יתאחדו אבל זה כנראה לא יקרה", ציין.

"אנחנו נדע בשבוע-שבועיים קרובים מי האנשים שירכיבו את הרשימה, אך בגלל שמעלים את אחוז החסימה הסיכוי קלוש אך נשמיע את קולנו", הוסיף קופטש. התוצאות של המפלגה בבחירות הקודמות: 1.15% מסך הקולות, 43,734 קולות כשרים סך הכל.

"הסיכוי קלוש". קופטש על קבר בן גוריון (צילום: חדשות 2)
"הסיכוי קלוש". קופטש על קבר בן גוריון | צילום: חדשות 2

הקולות הירוקים?

במפלגת "הירוקים" טרם החליטו אם ירוצו לבחירות, למרות שכרגע הסיכוי להתמודדות נראה טוב בעיניהם. עמיר מלצר, שעמד בראש הרשימה בבחירות האחרונות, אמר כי במפלגה נערכים כעת דיונים בנושא בשל העלאת אחוז החסימה. "החוק הזה נועד לחסום את הדרך למפלגות הסקטוריאליות שלא מדברות על עניינים מדיניים וביטחוניים אלא באים לטפל בעניינים ספציפיים, אנשים שוכחים שהאיום האמיתי זה זיהום האוויר, איכות המים והתחבורה ציבורית".

האם יש למפלגה סיכוי להתמודד? "הירוקים בכל העולם היום נמצאים בערך בין 20-40% בכל פרלמנט במדינות מתוקנות ובעיקר באירופה, הסיכוי בוודאי שיש אבל יש מערכת בחירות של הפחדה ברמה הביטחונית וכלכלית. הסיכוי שנרוץ טוב, השאלה מה יהיו התוצאות". התוצאות של המפלגה בבחירות הקודמות: 0.21% מסך הקולות, 8,117 קולות כשרים סך הכל.

הרב חיים אמסלם, שעמד בראש רשימת "עם שלם" בבחירות הקודמות, אמר כי המפלגה ככל הנראה לא תתמודד כמפלגה עצמאית אלא כחלק מקבוצת מפלגות, זאת לאור העלאת אחוז החסימה. "אנו בימים אלה עובדים על הדברים, אני ארוץ בכל מקרה כי האנשים שתמכו ב'עם שלם', הם עשרות אלפים ולא מדובר במספר זניח, הם האמינו במסר, והמסרים רלוונטיים עד עכשיו", סיפר לחדשות 2 Online. "אחוז החסימה עלה ונאלץ לחבור יחד. אם אחוז החסימה לא היה עולה, היינו מתמודדים לבד, זה סתימת פיות לקהלים גדולים, לא יכולים לסתום את הפה לשני מנדטים", הוסיף. התוצאות בבחירות הקודמות: 1.20% מסך הקולות, 45,690 קולות כשרים סך הכל.

התנצלות כנה או איתות פוליטי? אמסלם (צילום: חדשות 2)
"לא יכולים לסתום לנו את הפה". אמסלם | צילום: חדשות 2

הגמלאים כנראה לא בפנים

ח"כ לשעבר אריה אלדד שהתמודד בבחירות האחרונות יחד עם מיכאל בן ארי במסגרת מפלגת "עוצמה לישראל", אמר כי הפעם לא תהיה ריצה, אם בכלל, במסגרת הזו, אלא בתור מפלגת "התקווה", שהרכיבה את הרשימה והוקמה בשנת 2008. "היום תתכנס ההנהלה ובסוף החודש תהיה ועידה והמפלגה תבחר את יו"ר המפלגה, ההנהלה החדשה ונציגים לכנסת. ההחלטה אם להתמודד תתקבל בסוף החודש", סיפר אלדד לחדשות 2 Online – שמתח ביקורת על העלאת אחוז החסימה.

"זה צעד מאוד לא דמוקרטי, הוא להערכתי מונע התמודדות של מפלגות אידיאולוגיות קטנות במערכת הבחירות, ההמלצה שלי למפלגה היא לא לנסות להתמודד לבד אלא במסגרת קבוצה גדולה יותר". התוצאות בבחירות הקודמות לרשימה המשותפת של עוצמה לישראל: 1.76% מסך הקולות, 66,775 קולות כשרים סך הכל.

שוקל את צעדיו. אריה אלדד (צילום: יוסי זילברמן)
שוקל את צעדיו. אריה אלדד | צילום: יוסי זילברמן

ומה עם הגמלאים? שם נראה כי הסיכוי לריצה לבחירות נראה נמוך יותר השנה. מנכ"ל המפלגה יורם קליינר סיפר כי בימים אלה מתקיימות שיחות לבחינת הנושא, אך הבעיה המרכזית לטענתו היא שהציבור הישראלי לא מחפש מפלגה סקטוריאלית להצביע לה. ההערכה שלו שהרשימה לא תרוץ הפעם.

"הנושא הזה לטענתי מבחינה ציבורית כבר לא רלוונטי", ציין. "בבחירות האחרונות רצנו ונכשלנו, ניתחנו את הכישלון ובדקנו את עצמנו וראינו שאת הציבור הנושא הזה של גמלאים וגמלאות ומה קורה עם הציבור האדיר הזה הוא חשוב אך יש הבדל בין החשיבות לתמיכה". התוצאות בבחירות הקודמות: 0.16% מסך הקולות, 5,975 קולות כשרים סך הכל.

החוק עבר ברוב של 52 תומכים (צילום: קובי גדעון פלאש 90)
האם למפלגות הקטנות עוד יש סיכוי? | צילום: קובי גדעון פלאש 90

במפלגה לזכויות הגבר, בראשות יעקב שלוסר, החליטו השנה שלא להתמודד לבחירות. "אנו ניתן את קולנו למפלגת הליכוד בגלל העלאת אחוז החסימה", הסביר לנו שלוסר. "היות ופמיניזם ושמאל הולכים ביחד, אז בשום אופן אין להצביע למפלגות השמאל אז מה שנשאר זה מפלגת הליכוד ומי שדתי שיצביע לבית היהודי. אני דווקא בעד העלאת אחוז החסימה, כי כך יהיה קל יותר לחסום את הערבים בבחירות".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv