מה ידע הקבינט? (צילום: Marc Israel Sellem/Flash90)
הבוקר: חוקי הלאום להצבעת השרים. ארכיון | צילום: Marc Israel Sellem/Flash90

על רקע התסבוכת הקואליציונית סביב סערת "חוק הלאום" יעלו הבוקר (ראשון) שתי הצעות החוק שיזמו חברי הכנסת זאב אלקין, יריב לוין ואיילת שקד להצבעה בישיבת הממשלה. אמש אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החוק "חיוני כדי לבסס את היותה של ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, זאת אל מול קריאות התגר הבינלאומית והפנימיות המערערות על קביעה יסודית זאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו המשיך: "נבצר באמצעות החוק את היותה של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית ואת השיוויון המלא בפני החוק של כל אזרח ללא הבדל דת, גזע ומין. הבטחת זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי אינה עומדת בסתירה לשיוויון המובטח לכל אזרחי ישראל, ולא אאפשר חתירה תחת שני עקרונות יסוד אלה". הצעתו של נתניהו לחוק הלאום לא תובא לאישור השרים משום שהיא עדיין נכתבת בימים אלו.

תתנגד. לבני (צילום: חדשות 2)
תתנגד. לבני | צילום: חדשות 2

מנגד, צפויה שרת המשפטים ציפי לבני שמשמשת גם כיו"ר ועדת שרים לחקיקה ודחתה בשבוע שעבר את הדיון בחוק הלאום, להתנגד להצעות החוק. "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית!", כתבה השרה בעמוד הפייסבוק שלה. "אגן על ערכי מדינת ישראל כפי שנקבעו במגילת העצמאות, ולא אתן את ידי לפגוע בהם.

"אני תומכת בחוקה שמעגנת את הערכים האלה, ואתנגד לכל הליך או שמעוותים אותם - כמו שעושה הצעת החוק המסוכנת והאנטי-ציונית של אלקין, או כל הצעה דומה שעושה דיל פוליטי על חשבון הערכים האלה".

יתמוך. נתניהו (צילום: חדשות 2)
יתמוך. נתניהו | צילום: חדשות 2

הפשרה: הצעת החוק תוקפא ותוחלף על ידי ההצעה של נתניהו

בשבוע שעבר פורסם כי הושגה פשרה סביב סערת חוק הלאום בכך שתוכן ההצעה יהיה זהה לחלוטין להצעה של שרת המשפטים ציפי לבני. ישראל תוגדר כיהודית ודמוקרטית - באותו מעמד. בכך תאמץ ההצעה את הכרזת העצמאות ותעניק שוויון זכויות, ללא הבדל דת, גזע ומין. כלומר, שוויון הזכויות יהיה על בסיס אישי לכל אחד ולא על בסיס אתני.

וכך ייצא לפועל הפתרון היצירתי: חברי הכנסת אלקין ושקד יוכלו להביא את הצעתם לקריאה טרומית בכנסת, במקביל לאישור הממשלה, אבל ההצעה תוקפא ותוחלף על ידי הצעת החוק הממשלתית שיביא נתניהו לממשלה.

הצעת החוק שיציג ראש הממשלה זהה להצעה של שרת המשפטים ויו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני, שקיבלה את אישור היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין.