אחד הקרבות היצריים במערכת הבחירות הזאת הוא בין אריה דרעי לאלי ישי, סביב השאלה מי ממשיך דרכו האמיתי של הרב עובדיה יוסף. הערב (ראשון) נחשפה במהדורה המרכזית הקלטה ששמועות עליה קיימות שנים אך מעולם לא נחשפה: הרב עובדיה בשיחה גלויה עם מקורביו לפני שש שנים תוקף את דרעי במלים קשות, ומסביר למה לא יבגוד באלי ישי - שנים ספורות לפני שעשה זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העת: סוף שנת 2008. אלי ישי הוא יושב-ראש ש"ס ואריה דרעי עומד לסיים את תקופת הקלון ורוצה לחזור למפלגה. הנפשות הפועלות: צבי חקק, עוזרו האישי של הרב עובדיה, בנו הצעיר משה יוסף ואשתו יהודית שסעדו את הרב בשנותיו האחרונות וכמובן - מנהיגה הרוחני המנוח של ש"ס.

באחד הקטעים מגולל הרב את סיפור ההדחה של דרעי אחרי בחירות 1999. בהימנעותה על ההצבעה על הסכמי אוסלו א' סייעה ש"ס להעביר את ההחלטה. עצרות קבועות התארגנו תחת ביתו של הרב עובדיה. "כולם יודעים שלקחו אותו לכלא", סיפר. "כשהייתה אפשרות לעשות משהו, צעק שר הביטחון שלנו, ברק, שאני לא אלך עם ש"ס בשבילו, אני לא אלך עם ש"ס, היה מוכרח לעשות מישהו אחר.

"מה לעשות, להשאיר 17 ח"כים בלי רועה? מוכרח לעשות מישהו שיהיה יושב-ראש. על זה החלטתי. אם אין אף אחד צריך מישהו להנהיג אותם. אני, יש לי זמן לטפל ב-17 ח"כים? אני אומר לו כשיש מה לעשות. כמה ספרים חיברתי באותו הזמן? שישה, שבעה? אתה יודע... מי היה עושה לי את זה? הוא היה עושה לי את זה?"

ישי. "החלטה נקמנית" (צילום: שמוליק סופר, חדשות)
"לא יכול לבגוד". אלי ישי | צילום: שמוליק סופר, חדשות

בשיחה מלפני שש שנים הזהיר הרב המנוח בפירוט ובמפורש מדוע לא יחזיר את דרעי. "מי שאומר ככה אינו אלא טועה, טיפש", אמר. "כשיבוא הזמן (בתום תקופת הקלון) אני אענה לו. אני אענה לו. אולי 30-40% אומרים שבית המשפט צודק. השאר אומר לא צודק. עכשיו, אם ישימו אותו למשל בראש הרשימה שלנו, 30-40 אחוז (מהמצביעין) יברחו לנו. למה? כי שפטו אותו בבית המשפט. למה לקחת מישהו גנב? למה לקחת מקבל שוחד? 30-40 אחוז לא יישארו, אז יברחו לנו. למה? למה נעשה כך? על ישי אין לאף אחד שום דבר".

הרב המנוח נשאל האם הוא רוצה להחזיר את דרעי בקיץ, והשיב בשלילה. באחד הקטעים עורך הרב יוסף ז"ל את ההשוואה בין שני ראשי ש"ס. "איך אני יכול לבגוד בו אחרי שהוא שומע לי בכל דבר, להתכחש לו? אני יודע מהניסיון שעבר, הוא (דרעי) עצמאי מדי. זה לא רשע?", אמר לבנו. "עד עכשיו אני סובל בשביל צ'יקוטאי שהוא (דרעי) הוציא אותו והכניס את טולדנו. הוא (דרעי) עשה את זה. אמא שלך בכתה בדמעות שליש. היו שנתיים-שלוש עובד, הביא להם ספרי תורה, הביא להם הכל ואחר כך בא (דרעי) ברגע האחרון, הוציא אותם בשביל טולדנו. זה לא רשע? אמרתי לו, כמה פעמים דיברתי איתו, לא רצה לשמוע.

"הוא עצמאי. כשהוא עצמאי... קח לך מפלגה אחרת, תעשה תנועה אחרת. מה אכפת לי? שיעשה תנועה אחרת. הוא עודד את כדורי שיעשה מפלגה אחרת. מה יצא לו? 5,000 (קולות) אפילו (אחוז) חסימה לא עבר. אז גם הוא לא יעבור. יעבור - יעבור. מה אנחנו רוצים ממנו? מה רוצה ממני? אני לא יכול לבגוד באלי ישי".

מאז עברו ארבע שנים של הרבה מאוד לחצים מכל הכיוונים. ישי הועבר מתפקידו, הוקמה שלישייה וכעבור ארבע שנים הרב עובדיה יחליט בכל זאת להחזיר את ראשות המפלגה לדרעי. כעת ישנה תחושה שההסברים למה קרה שם בימים הדרמטיים ההם לפני שנתיים - יצוצו בקרוב בהקלטות נוספות.

אריה דרעי מסר בתגובה על הדברים כי "דווקא בימים אלו שהציבור מצפה לאחדות, בחר האיש המכנה עצמו 'נאמן' להוציא קלטת שבה הקליט את מרן במחשכים כאחרון החתרנים, וניצל את האמון שניתן לו על ידי מרן. מר ישי רומס את כבודו של מרן אך ורק בשביל אינטרסים אישיים קטנוניים ומוכיח כי גם בחייו בגד באמון שהרב נתן לו".