הציע להתפטר מתפקידו. דרעי
הציע להתפטר מתפקידו. דרעי | צילום:

טלטלה בעקבות ההקלטה: לאחר שנחשפו אמש (ראשון) בחדשות 2 ההקלטות שבהן נשמע הרב עובדיה יוסף ז"ל תוקף את אריה דרעי ומביע תמיכה באלי ישי, התעוררה סערה גדולה בש"ס שאף גרמה ליו"ר המפלגה, אריה דרעי, להציע הערב למועצת חכמי התורה להתפטר מתפקידו. אלא שעם סיום הדיון של מועצת חכמי התורה בביתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, החליטו חברי המועצה לגשת לביתו של אריה דרעי בכדי להרגיע ולפייס אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מועצת חכמי התורה דוחה בתוקף את בקשת יו"ר התנועה לפרוש מתפקידו וקובעת כי הוא ממלא את התפקיד ביד רמה ונאמנות על פי דעת תורה", אמרו הרבנים. "אנו מלאי הערכה לאופן ניהול התנועה וגוזרים עליו להמשיך בתפקידו. המועצה מחזירה את המכתבים ליו"ר התנועה ומבטלת את ההתפטרות שלו".

"התכנסנו לבכות ולמחות על כבוד התורה ומרן שנרמס בראש חוצות", אמרו הרבנים. "הקנאה התאווה והכבוד מעבירים את האדם מן העולם". הם הדגישו כי הם מחזקים את ידיו של דרעי, "שמוסר נפשו למען המשך המפעילים הקדושים. אנו קוראים לא להיגרר למחלוקות ולביזוי תלמידי חכמים".

מוקדם יותר היום, התנהלה מתחת לפני השטח מלחמת גרסאות והאשמות לגבי האחראים להדלפת הקלטות שנחשפו אמש בחדשות 2. בש"ס אומרים שההקלטות מבזות את הרב עובדיה ושני הצדדים טוענים שיש בידיהם הקלטות נוספות שהם מאיימים לפרסם. על פי ההערכות, יש עוד מאות שעות של הקלטות של הרב המנוח שצולמו לאורך השנים.

ש"ס הרשמית שותקת ואף אחד מחברי הכנסת ומבני משפחת יוסף לא מדבר - בשל הנחייה שמגיעה מגבוה. במפלגה שורר הלם בעקבת החשיפה וכעת בעיקר מנסים לברר איך זה קרה.

ישי ודרעי עם הרב יוסף ז"ל (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ישי ודרעי עם הרב יוסף ז"ל | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2
מכתב ההתפטרות של דרעי (צילום: חדשות 2)
המכתב ששלח דרעי | צילום: חדשות 2

בלשכת דרעי האשימו את אלי ישי בהדלפת ההקלטות והדגישו שהרב יוסף בחר בסופו של דבר להחזיר את הנהגת ש"ס לידי דרעי.

"דווקא בימים אלו שהציבור מצפה לאחדות, בחר האיש המכנה עצמו 'נאמן' להוציא קלטת שבה הקליט את מרן במחשכים כאחרון החתרנים, וניצל את האמון שניתן לו על ידי מרן", תקפו בלשכת יו"ר ש"ס. "מר ישי רומס את כבודו של מרן אך ורק בשביל אינטרסים אישיים קטנוניים ומוכיח כי גם בחייו בגד באמון שהרב נתן לו".

דרעי עצמו הודיע שהוא גוזר על עצמו שתיקה וכתב אמש בדף הפייסבוק שלו: "הערב הוא מסוג הרגעים שהשתיקה, למרות שאינה משתלמת והיא קשה, אך ברור לי כי היא רצונו של מרן בשמיים".

"למה לקחת מקבל שוחד?"

ההקלטות המסעירות הן מסוף שנת 2008 - אלי ישי הוא יושב-ראש ש"ס ואריה דרעי עומד לסיים את תקופת הקלון ורוצה לחזור למפלגה. הנפשות הפועלות: צבי חקק, עוזרו האישי של הרב עובדיה, בנו הצעיר משה יוסף ואשתו יהודית שסעדו את הרב בשנותיו האחרונות וכמובן - מנהיגה הרוחני המנוח של ש"ס.

בשיחה מלפני שש שנים הזהיר הרב המנוח בפירוט ובמפורש מדוע לא יחזיר את דרעי. "מי שאומר ככה אינו אלא טועה, טיפש", אמר. "כשיבוא הזמן (בתום תקופת הקלון) אני אענה לו. אני אענה לו. אולי 30-40% אומרים שבית המשפט צודק. השאר אומר לא צודק. עכשיו, אם ישימו אותו למשל בראש הרשימה שלנו, 30-40 אחוז (מהמצביעים) יברחו לנו. למה? כי שפטו אותו בבית המשפט. למה לקחת מישהו גנב? למה לקחת מקבל שוחד? 30-40 אחוז לא יישארו, אז יברחו לנו. למה? למה נעשה כך? על ישי אין לאף אחד שום דבר".

הרב המנוח נשאל האם הוא רוצה להחזיר את דרעי בקיץ, והשיב בשלילה. באחד הקטעים עורך הרב יוסף ז"ל את ההשוואה בין שני ראשי ש"ס. "איך אני יכול לבגוד בו אחרי שהוא שומע לי בכל דבר, להתכחש לו? אני יודע מהניסיון שעבר, הוא (דרעי) עצמאי מדי. זה לא רשע?", אמר לבנו.