כנסת (צילום: AP, חדשות)
החוק עבר בקריאה ראשונה. ארכיון | צילום: AP, חדשות

בתום דיון ארוך אושר הלילה (שלישי) תקציב המדינה לשנת 2015 התשע"ה בקריאה ראשונה. 58 חברי כנסת תמכו בהצעה בעוד ש-46 התנגדו. כעת תועבר הצעת החוק לוועדת הכספים לקראת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הדיון עלו לנאום בדוכן כמעט כל חברי האופוזיציה כאשר רבים מהם הלינו על כך שאת ספר התקציב הם קיבלו רק אתמול. בשל כך, טענו, כי לא הספיקו לעבור על כל סעיפיו.

לעיון בהצעת התקציב לחצו כאן

"בקיץ 2011 יצאו מאות אלפי ישראלים אל הרחובות, כי הכל עלה יותר מדי - הדיור, החינוך, המזון, החשמל, המים - רק המשכורת שלהם לא עלתה", אמר שר האוצר יאיר לפיד בעת שהציג את הצעת החוק בפני חברי המליאה. "יקר פה מדי, קשה פה מדי, התפקיד שלנו הוא לשנות את זה".

"תקציב לא נבחן רק במה שיש בו, אלא גם במה שאין בו. הבחירה שלנו בתקציב הזה - למרות כל הלחצים וההתנגדויות - היא לא להעלות מיסים. במקום זה נרחיב את הגירעון באופן מדוד מידתי וסביר." הוסיף לפיד בתייחסות לביקורת הרבה על יוקר המחייה.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק בוז'י הרצוג, טען לעומת לפיד בדיון: "אם מישהו צריך הוכחה נוספת לכך שממשלת נתניהו מתפוררת אז קיבלנו היום הוכחה נוספת בדמות תקציב הבושה והחברה שמונח על שולחן הכנסת. כדי להעצים את הבושה שמעתי את שר האוצר מנכס לו את המחאה החברתית. זהו תקציב שכולו הרפתקה פוליטית של ראש ממשלה מפוחד ושר אוצר טירון פוליטי.
תקציב חסר אחריות שאין בו תקווה ואין בו בשורה".

הרצוג טען כי "תקציב החרפה משעבד את השנים הבאות ואת הדור הצעיר למטרות פוליטיות. מע"מ אפס לא יעזור, אי אפשר לשקר לאנשים כל הזמן ולהתעלם מדעת המומחים. הממשלה הזו מתנהלת כמו מטוס ללא טייס. אנחנו ננהל קרב עיקש על כל סעיף וסעיף בתקציב הזה".