דנינו: "אדלשטיין לא מבין את תפקיד המפכ"ל" (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר)
אדלשטיין ודנינו, ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר

פרשת ביקורי הפוליטיקאים בהר הבית מסרבת לדעוך: לאחר שהמפכ"ל יוחנן דנינו אמר כי המליץ בעבר לא לאפשר לפוליטיקאים לבקר בהר הקדוש מחשש להתססה והיועץ המשפטי לממשלה נדרש גם הוא לסוגייה - השרים וחברי הכנסת מהימין שעלו להר מסרבים לסגת מעמדתם. גם יו"ר הכנסת מחה על דברי המפכ"ל וביקש מהשר לביטחון פנים "להעמיד אותו במקומו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אדלשטיין פנה היום (רביעי) בכתב לשר אהרונוביץ', תוך כדי גינוי דבריו של דנינו. "לא ייתכן שפקיד ציבור יערער על חופש התנועה המוקנה לנבחרי ציבור מכוח חסינותם ומעמדם", נכתב בפניית יו"ר הכנסת. "העמד את המפכ"ל על טעותו והורה לו להימנע מהתבטאויות מעין אלו גם בתקופה זו, להקפיד על הפרדת הרשויות ולשמור על כבודם של נבחרי הציבור".

"אלו דברים חמורים - אין זה מתפקידו להשיא להם עצות מסוג זה. עלייה של יהודי אל מקום המקדש, ובכלל זה של איש ציבור, איננה 'פרובוקציה' ובוודאי לא הפרה של סטטוס-קוו", הוסיף אדלשטיין. קודם לכן אמר שר הבינוי אורי אריאל (הבית היהודי), שעומד על זכותו לעלות להר הבית, כי "שימוש בכוח משפטי כדי לכפות עמדה פוליטית על נבחר ציבור הוא נשיאת שם הדמוקרטיה לשווא. לא יעלה על הדעת להגביל את חופש התנועה של חברי הכנסת בהר הבית. זו תהיה כניעה לטרור".

גם ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד), שאתמול פורסם לראשונה בחדשות 2 על ידי כתבנו הפוליטי עמית סגל על תגבור האבטחה סביבה, התנגדה לדיון על הגבלת תנועתה. "המציאות שנוצרה בה נבחר ציבור צריך אישור מיוחד מדרג מבצעי ההחלטות היא היפוך היוצרות: מערכת הבטחון והמערכת המשפטית צריכים לעשות הכל בשביל לאפשר ליהודים לממש זכויות בסיסיות ולשמר את הסטטוס קוו בהר", אמרה.

ח"כ משה פייגלין, סגן יו"ר הכנסת, הבהיר כי לא יפר חוק או הנחיית היועץ המשפטי. "עם זאת, כל החלטה גורפת שעניינה ריבונות ישראלית בירושלים צריכה להיבחן על ידי הסמכות המתאימה לכך - נציגי הציבור בכנסת", הוסיף.

פייגלין בהר הבית, ארכיון (צילום: חדשות 2)
פייגלין בהר הבית, ארכיון | צילום: חדשות 2

מי מקבל את ההחלטה? 

בעקבות דברי דנינו על פנייתו ליועץ המשפטי לממשלה במטרה לאסור עלייה של חברי כנסת להר הבית, הדגישו גורמים המעורים בנושא כי "אין מדובר בהחלטה בלבדית של ויינשטיין אלא כזו המתקבלת בדרגים המדיניים בלבד כאשר היועץ המשפטי עצמו מספק ייעוץ בהסתמך על גורמי ביטחון שונים".

לדברי הגורמים, "במקרים נדירים בלבד הדבר יכול להגיע להמלצה למנוע מאיש ציבור כזה או אחר מלעלות להר הבית, על פי החלטה סופית של הגורמים המדיניים".

אתמול אמר המפכ"ל דנינו בכנס שדרות כי היועץ המשפטי והממשלה לא קיבלו את עמדתו. "אני לא אמרתי לא לעלות להר הבית - אני דיברתי על מי שלפני שהוא עולה להר הוא עושה הרבה מאוד פרסום ואומר שהוא עושה זאת בשביל לשנות את הסטטוס קוו", הוסיף דנינו תוך רמיזה לפוליטיקאים. "אסור להם לעלות להר הבית - אלו המתסיסים והמדליקים".

דנינו הדגיש כי המשטרה פועלת כל הזמן לאפשר ביקור של יהודים בהר הבית. "כל מי שרוצה לעלות להר הבית לפי הסטטוס קוו והשעות, אנחנו נעזור לו לסייר ולשוב בשלום", ציין. "אנחנו אחראים לשלומם של כל המתפללים".