המתיחות במפרץ הפרסי מחריפה מדי יום על רקע ההסלמה ביחסים בין ארה"ב לאירן, אבל בישראל יש מי שבוחר לקחת את הקרדיט על המאבק. השר צחי הנגבי אמר הבוקר (ראשון) כי ישראל "היא המדינה היחידה בעולם שהורגת אירנים כבר שנתיים". את הציטוט יוצא הדופן אמר הנגבי בריאיון לאריה גולן ברשת ב'.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו מכים באירנים מאות פעמים בסוריה, לפעמים מודים בכך. הם מבינים שבישראל מאוד תקיפים כשמדובר בביטחון לאומי", ציין הנגבי.

ובכל זאת, בפועל גם מדינות אחרות מגיבות למעשי אירן. הלילה בריטניה החריפה את הרטוריקה שלה לאחר ההשתלטות האירנית על מכלית בריטית במיצרי הורמוז, כינתה את המהלך "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי" ואיימה בהטלת סנקציות כבדות על טהרן. "הטענות של אירן שקריות ולא מבוססות, ואנו שוקלים את צעדינו", הודיע משרד החוץ בלונדון.

המכלית הבריטית שנתפסה ע"י אירן (צילום: חדשות)
המכלית הבריטית שנתפסה ע"י אירן | צילום: חדשות

במכתב ששלחה בריטניה למועצת הביטחון של האו"ם נאמר כי הכוחות האירנים ניגשו למכלית הבריטית ולבסוף השתלטו עליה במים הטריטוריאלים של עומאן, ובכך הפרו את החוק הבינלאומי. לטענתה, זוהי התערבות לא חוקית בתנועה הימית של בריטניה. כמו כן, נאמר במכתב כי לטענה האירנית, שלפיה המכלית נעצרה כי התנגשה בסירת דיג אירנית, אין הוכחות וביסוס. "לא נקבל צעדים כאלו שמאיימים על תנועת אניות במים בינלאומיים", נאמר במכתב.

במקביל, הודיע שר החוץ של בריטניה, ג'רמי האנט, כי יכריז היום על שורת סנקציות חריפות בתגובה לפעולה האירנית. בין היתר, צפויה בריטניה להקפיא נכסים שמחזיקה אירן בבנקים בשטחה ואולי אף לדרוש להשיב סנקציות שהוסרו במסגרת הסכם הגרעין מ-2016.