כשנה עברה מאז שתמר זנדברג, יו"ר מרצ היוצאת, כבשה את ראשות המפלגה בעקבות פרישתה של זהבה גלאון. השבוע הפסידה לניצן הורוביץ על ראשות המפלגה ולדבריה אפילו שם כבר התקשו לעכל את הקו שהובילה - שמדבר על שותפות יהודית-ערבית. הערב (שלישי) במהדורה המרכזית היא עשתה חשבון נפש ודיברה על הטעויות שעשתה בדרך.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד כשהייתה יו"ר המפלגה זנדברג שאפה גבוה, דיברה על 10 מנדטים ואפילו הצהירה שתסכים לשבת בממשלה עם ליברמן - אם הממשלה תובל על ידי גוש המרכז שמאל. השינוי שזנדברג ניסתה להוביל במפלגה עורר מחלוקת: "הדרך הזאת חטפה ואני חייבת להגיד להפתעתי אפילו - חטפה ביקורת, ציניות והמון סקפטיות", סיפרה.

"אמרתי שגם אני לא חפה מטעויות ומי שלא נמצא וחוטף את האש, במיוחד נשים צעירות, גם לא טועה. גם אני עשיתי טעויות שעל חלקן התנצלתי ועל חלקן אני מסתכלת אחורה וחושבת שזה חלק מתיקון שצריך לעשות", אמרה זנדברג.

יו"ר מרצ: חיבור קטן במקום איחוד גדול (צילום: החדשות)
ניצח ונבחר ליו"ר המפלגה, הורוביץ | צילום: החדשות

זו הייתה קדנציה לא קלה עבורה. כבר בהתחלה התברר שנעזרה ביועץ הסתרים, משה קלוגהפט, האיש שהוביל קמפיינים של הסתה נגד השמאל. היא אמנם הובילה לא מעל מהלכים פרלמנטריים וציבוריים, אך כשליל הבחירות הגיע מרצ עמדה על 4 מנדטים בלבד. למרות זאת מתעקשת זנדברג: "עמידותה של המפלגה בנסיבות כאלה היא בהחלט סימן לאופטימיות".

על הטענות לפיהן היא לא נבחרה בגלל קיצוניותה אומרת זנדברג כי על כל מנהיגי המפלגה לדורותיהם אמרו שהם קיצוניים מדי ומעוררים אנטגוניזם. "אני חושבת שאנחנו צריכים לענוד את זה כאות כבוד. זאת מרצ, היא שנויה במחלוקת, מעוררת שיח, פורצת דרך", אמרה והוסיפה: "אם גם אנחנו בחלקו החמים של הקונצנזוס לא צריך אותנו, יש מפלגות אחרות".

על הורוביץ היא אומרת שהוא היה חבר כנסת מצויין: "הוא ניצח ואני מאחלת לו את כל ההצלחה שבעולם". זנדברג הוסיפה כי התמודדה על ראשות המפלגה בגלל שהיא חושבת שצריך ללכת בצורה "קצת שונה". "אנחנו עדיין באותה משפחה אידיאולוגית ועדיין היו כאלה שהיו רוצים שמרצ תוותר על דרך שנויה במחלוקת, תעגל פינות ותפנה למחוזות קצת יותר קלים לעיכול, אבל הדרך הזאת מעולם לא הייתה דרכנו והיא מעולם לא הצליחה".