אלשיך העביר? "לא יודע ולא רומז" (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, חדשות)
כהונתו לא תוארך. אלשיך וארדן | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, חדשות

כהונתו של המפכ"ל רוני אלשיך לא תוארך ותסתיים בחודש דצמבר כפי שקבעה הממשלה בעת מינויו. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגש היום (חמישי) עם אלשיך והודיע לו על החלטתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארדן הודה לאלשיך על שירותו רב השנים ו"עתיר ההישגים למען ביטחון המדינה ואזרחיה", כדבריו. בנוסף, ציין השר כי במהלך כהונתו של אלשיך המשטרה התעצמה ועברה שינויים ותהליכים חשובים ששיפרו את תפקודה ויכולותיה.

הלוי מדבר על היחסים עם אלשיך (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
יירש את אלשיך? הלוי והמפכ"ל | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בשעות אחר הצהריים יכנס ארדן מסיבת עיתונאים בה הוא יציג את המועמדים הסופיים לתפקיד המפכ"ל הבא. ההערכה היא שארדן יציג את שלושת המועמדים שלו והם ניצב יורם הלוי מפקד משטרת ירושלים, ניצב דוד ביתן מפקד מחוז תל אביב וניצב בדימוס משה צ'יקו אדרי שמכהן היום כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים.

"מפכ"ל המשטרה הודה לשר על בחירתו למפכ"ל המשטרה לפני כ- 3 שנים ועל הזכות שנפלה בחלקו לפקד ולהוביל 31 אלף שוטרים ו- 33 אלף מתנדבים שאחראים על הביטחון האישי של אזרחי מדינת ישראל. המפכ"ל יסיים את כהונתו אחרי 38 שנות שירות בארגוני הביטחון בשליחות למען מדינת ישראל ואזרחיה", נמסר מדוברות המשטרה. "המפכ"ל מאחל הצלחה למי שייבחר ויעמוד לרשותו לסייע ככל שיידרש לכך".

"אני משוכנע שמשטרת ישראל תמשיך לעמוד על המשמר על עצמאותה של המדינה, חוסנה החברתי ואיכות חיי תושביה", אמר אלשיך.

משה (צ'יקו) אדרי. הבא בתפקיד (צילום: פלאש 90, חדשות)
מהמועמדים למפכ"לות: אדרי | צילום: פלאש 90, חדשות

"ענן כבד רובץ על החלטת השר ארדן שלא להאריך את כהונת המפכ"ל", תקף יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "בזמן שמשטרת ישראל עושה את מלאכתה ונלחמת בחשדות לשחיתות שלטונית של ראש הממשלה וסביבתו - שרי הליכוד מנהלים מלחמה נגד שלטון החוק והדמוקרטיה, להחלטה יש מטרה אחת - להלך אימים על שלטון החוק".

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד תקף גם הוא ואמר כי "יש סיבה אחת - ואחת בלבד - לכך שכהונתו של רנ״צ רוני אלשיך לא הוארכה. ראש הממשלה רוצה מפכ״ל נוח, שלא יחקור אותו".

לפני כעשרה ימים פורסם לראשונה ב"החדשות" כי מתחזקת ההערכה שארדן לא יאריך את כהונתו של אלשיך. ההערכה המתחזקת היא שהוא מעדיף למנות מפכ"ל חדש מתוך שורות המשטרה.

בעקבות פרשות ההטרדות המיניות, שורה של ניצבים במשטרה עברה מבחני פוליגרף מאוד מפורטים, חלקם מביכים, שכללו פרטים שאינם פליליים ולא עדכניים. אם אחד מהם יימצא מתאים בידי הגורמים המשפטיים שעמם נועץ ארדן, יותר מסביר להניח שמחליפו של אלשיך יהיה אחד מהם.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה כי "דווקא בתקופה קשה זו, בה סופגת משטרת ישראל מתקפות קשות ומכוערת מדי יום בניסיון להחליש את מעמדה, בזמן שמתנהלות חקירות כנגד ראש ממשלה ובכירים נוספים, כשיושב ראש הקואליציה לשעבר נשמע לכאורה אומר כי יפעל כדי למנות מפכ"ל נח יותר על מנת לבלום את חקירות נתניהו, מתבקשת הודעה פומבית על הארכת כהונתו של המפכ"ל המכהן אלשיך, ולא הבעת אי אמון מזלזלת כל כך מטעם מי שאמור להגן על המשטרה ועל מפקדיה ושוטריה".