בנימין נתניהו נגד הערבים
"עדות להתרסה נגד מדינת ישראל". נתניהו | צילום: Tomer Neuberg/Flash90, רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) להפגנה של הציבור הערבי נגד חוק הלאום אמש בכיכר רבין, שבמהלכה הונפו עשרות דגלי פלסטין. "אמש קיבלנו אתמול עדות חותכת להתרסה נגד קיומה של מדינת ישראל ולנחיצותו של חוק הלאום", אמר נתניהו בפורום ראשי הקואליציה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו מתח ביקורת על ההפגנה שבה השתתפו עשרות אלפים מהמגזר הערבי, לצד נציגים מהחברה היהודית, בדרישה לבטל את חוק היסוד. למרות בקשת המארגנים להימנע מפרובוקציות נשמעו בעצרת הקריאות "ברוח ובדם נפדה את פלסטין" וכן "לירושלים צועדים שהידים במיליונים".

"ראינו את דגלי אש"ף מונפים בלבה של תל אביב", האשים נתניהו. "שמענו את הקריאות: 'בדם ואש נפדה את פלסטין'. רבים מהמפגינים רוצים לבטל את חוק השבות, הם רוצים לבטל את ההמנון, הם רוצים לקפל את הדגל שלנו, הם רוצים לבטל את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהפוך אותה, כפי שדובריהם אומרים, למדינה ישראלית-פלסטינית".

הפגנה נגד חוק הלאום
צילום: החדשות

נתניהו הוסיף: "בדיוק לשם כך העברנו את חוק הלאום. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. זכויות הפרט של אזרחיה מעוגנות היטב בחוקי יסוד ובחוקים אחרים. עכשיו ברור מתמיד שצריך גם את חוק הלאום. צריך אותו כדי להבטיח את עתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אנחנו העברנו את החוק הזה ואנחנו נשמור על החוק הזה".

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה לאחר מכן אמר נתניהו שסבב ההסלמה האחרון לא ייגמר במכה אחת: "הדרישה שלנו היא הפסקת אש מוחלטת, לא נסתפק בפחות מכך. לא אחשוף את התכניות המבצעיות שלנו אבל הן מוכנות. המטרה שלנו להשיג שקט לתושבי הדרום והמטרה הזאת תושג".

הפגנה נגד חוק הלאום
צילום: החדשות

גם שרת התרבות מירי רגב מחתה על הנפת דגלי פלסטין בכיכר רבין. "אפנה ליועץ המשפטי לממשלה, לא יכול להיות מצב שבמרכז תל אביב מונפים דגלי פלסטין", אמרה רגב. "זה שהשמאל חבר לערבים זה אבסורד, בטוחה שרבין מתהפך בקברו אם היה רואה מה קרה לכיכר רבין". במפלגת העבודה השיבו לרגב: "רבין היה מתהפך בקברו אם היה יודע שאדם מסית כמוך משמש כשר בממשלת ישראל".

"30 אלף איש נהרו לכיכר רבין"

חברי כנסת מהרשימה המשותפת הגיבו הבוקר על הביקורת שנמתחה על הנפת הדגלים ואמרו שלא מדובר באיום אלא בסמל לשוויון. בריאיון שנערך בגלי צה"ל, יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה קרא לאזרחים בישראל לקבל את הערבים הפלסטינים כפי שהם. "אנחנו ערבים וצריך להפנים זאת. יש לנו תרבות ומורשת והיסטוריה", אמר.

בתגובה לטענות על דגלי פלסטין ועל הקריאות "ברוח ובדם נפדה את פלסטין" הבהיר חבר הכנסת עודה כי בכל הפגנה אפשר לחפש את השוליים, אבל הרוח של ההפגנה היא החשובה. "30,000 אלף איש שנהרו לכיכר רבין כדי להביע עמדה לגיטימית וצודקת למען מדינה שוויונית ואזרחית לכולם, זה המוקד. זה טריוויאלי בכל ממקום אחר בעולם", הדגיש.

ממשיכים להיאבק בחוק הלאום (ארכיון)
צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות
דגל פלסטין בכיכר רבין
צילום: פלאש 90 / תומר ניוברג, חדשות
הפגנה נגד חוק הלאום
צילום: ועדת המעקב, חדשות
הפגנה נגד חוק הלאום
צילום: החדשות

חבר הכנסת אחמד טיבי התייחס גם הוא לביקורת על ההפגנה: "הדגל הזה הוא לא דגל אש"ף ולא הרשות הפלסטינית. הוא דגל העם הפלסטיני בכל מקום בעולם. הערבים כאן הם חלק מהעם הפלסטיני מצד אחד ואזרחים לא שווים בישראל. ההפגנה של עשרות אלפים אזרחים ערבים אליהם הצטרפו אלפי יהודים בדרישה לביטול חוק העליונות היהודית ושנמוך האזרחים הערבים היא העיקר".

גם חברת הכנסת חנין זועבי תקפה את הדברים שנשמעו נגד ההפגנה: "הנפת דגלי פלסטין הוא המסר השוויוני החזק ביותר שהאזרחים הערבים מתעקשים לשלוח בתקופה הזאת. השיוויון ודגל פלסטין הם מסר אחד ולא שני מסרים - אין שוויון אזרחי בלי שיוויון לאומי. אל לכם להפריד בין חוק הלאום לבין הגדרה של המדינה כיהודית ודמוקרטית - אלה שני צדדים של אותו המטבע. חוק הלאום הוא התגלמות הרוע של עיקרון האקסקלוסיביות. פרוויליגיות ליהודים? לא במולדת שלי. תפנימו שזו משמעותה היחידה של שיוויון ודמוקרטיה".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il