רבבות בני אדם מילאו אמש (שבת) את כיכר רבין בעצרת המחאה של הדרוזים נגד חוק הלאום. בין המוחים, שעמדו בכיכר עם דגלי העדה הדרוזית ודגלי ישראל, היו מנהיגי העדה, ראשי מערכת הביטחון לשעבר ופוליטיקאים מהאופוזיציה. חרף תחושת האפליה והגינויים החריפים שהשמיעו כלפי הממשלה, בסיום העצרת עלו בכירי העדה לבמה ושרו את "התקווה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני מדבר הערב בשם מי שאהבתו לארץ ולמדינה היא מוחלטת וחד משמעית", אמר המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השייח' מוואפק טריף. "זעקתם של בני העדה הדרוזית בעקבות חקיקת חוק הלאום באה מתוך כאב אמתי וביטוי של אכזבה גדולה, מבקשים לקחת מהם את הישראליות שלהם - ישראלים אחים אנחנו".

טריף התייחס בדבריו גם למתווה שהוצע לבני העדה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני משוכנע בכנות דבריו, בנכונות ובמחויבותו כלפי העדה ותיקון המעוות כלפיה", אמר טריף, שהוסיף כי "מכולם לא ערערנו על זהותה היהודית של המדינה, אלא שהאמנו שחלק חשוב מהאתוס היהודי שלה יהיה יחס של שוויון ומלא וכבוד לאזרחיה הלא יהודים של המדינה".

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין נשא דברים בעצרת ואמר כי "זוהי מחאה של כל אזרחי מדינת ישראל שמבינים שישראל היא מדינת הלאום היהודי, אבל מבינים שהיא לא תתקיים אם לא תהיה דמוקרטית". דיסקין הביע את הערכתו למחאה של העדה הדרוזית ואמר כי הם "נשאו על דגל את המאבק על שוויון עבור כולנו".

בהמשך דבריו תקף דיסקין בחריפות את הפוליטיקאים שחוקקו את החוק. "אני לא ארד להסתה כפי שאני ואחרים חווים מטוקבקיסטים גזענים ואלימים, או הערות הבלע מהפודלים שנשלחו להגביר את ההסתה. אני מכבד אנשים בימין האידיאולוגי האמתי אבל אין לי כבוד לימין הפופוליסטי".

"מחאה של כל האזרחים" (צילום: החדשות)
"מחאה של כל האזרחים" | צילום: החדשות

"חוק הלאום קובע מעמדות שונים של אזרחי המדינה, על פי הבחנה המבוססת על עדתם ודתם. ספר החוקים שלנו הוכתם בחוק יסוד שפגיעתו בבני המיעוטים ובכל אזרח בישראל היא קשה ומייאשת", אמר משה לדור, פרקליט המדינה לשעבר. "המעשה עשוי, אך יש וניתן להשיבו. ההצדקה המוסרית לכך זועקת ועל כולנו מוטלת החובה המוסרית להביא לביטולו במתכונתו הנוכחית".

משעות אחר הצוהריים הכיכר התמלאה במפגינים (צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות)
משעות אחר הצוהריים הכיכר התמלאה במפגינים | צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות
"רק היהודים זוכים להכרה" (צילום: החדשות)
"רק היהודים זוכים להכרה" | צילום: החדשות

לדור הוסיף כי "היהודים ורק היהודים זוכים לאזכור ולהכרה בקיומם תוך שניתנים להם כלים מעשיים התומכים בקידום אינטרסים וזכויות, לעומת זאת את אזרחי המדינה הרבים שאינם משתייכים לעם היהודי לא מזכיר החוק אלא בהקשר אחד של פיחות מעמד שפתם כשפה רשמית". לדור פנה להמון ואמר שעל פי החוק "אתם פשוט לא קיימים".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/