ראש עיריית ירושלים ניר ברקת נאם היום (שני) בוועידת המשפיעים של חברת החדשות ואמר כי יגיש בקרוב תוכנית להפסקת פעילות אונר"א בעיר. "נסגור את בתי הספר של אונר"א ונאפשר בחירה איכותית יותר לשאר תושבי העיר – כפי שעושים 99% מהתושבים", הבטיח. "נחליף את שירותי הרווחה בכאלה שהם בהלימה לשירותים שניתנים בתוך הגדר – שירותים שמתעסקים בהוצאה מעוני וסיוע לתושבים בהיקפים שמסייעים להם להשתקם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הכוונה היא להוציא את הגורם שמפריע לנו בהמשך ההתפתחות של ירושלים", המשיך ברקת. "כמו בירושלים, כך בכל מקום אחר – צריך לסיים את ההתייחסות לפליטים כפליטים, אלא להתייחס אליהם כתושבים. כך אנחנו עושים – נוציא את אונר"א, ונמשיך עם המגמה הברוכה של פיתוח ירושלים כעיר מאוחדת".

לאחר שכוונת הממשל לעצור את תקצוב אונר"א נחשפה בחדשות סוף השבוע, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע בסוף השבוע שהוא מבטל לחלוטין כל מימון לאונר"א, סוכנות הפליטים של האו"ם. טראמפ מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות הפגומה של הארגון, ראש הממשלה נתניהו בירך על ההחלטה - והפלסטינים כצפוי תקפו ואמרו כי הם שוקלים לפנות לאו"ם.

הגרעון הצטמצם (צילום: AP, חדשות)
פעילות אונר"א. תפסיק גם בירושלים? | צילום: AP, חדשות

גורמים מדיניים בכירים בירושלים עודכנו על ידי ממשל טראמפ שהאמריקנים יאפשרו למדינות המפרץ להמשיך ולהזרים כסף לארגון השנה, כדי להבטיח את המשך הפעילות המיידיית שלו. בהמשך ארה"ב תתנה את הסכמתה להעברת הכספים בדיון מחדש על המנדט של הארגון והגדרות הפליטים הפלסטינים - מתוך כוונה להביא בעתיד לסגירה מוחלטת של הארגון.

גורם המעורה בתוכנית החדשה של טראמפ טוען כי רק אם האו"ם ישנה את החוקים תחתם פועל אונר"א ואת דרכי הפעולה של הארגון, ארה"ב תחזור בה מהקיצוץ המשמעותי בתקציב. בתוך כך, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי טענה כי הרשות הפלסטינית משתמשת רבות בכסף המועבר לאונר"א, אבל באותה העת היא ממשיכה להטיח האשמות בממשל האמריקני. "איפה ערב הסעודית, איחוד האמירויות או כווית? לא אכפת להן מפסיק מהפלסטינים כדי לסייע להן כלכלית", אמרה היילי בנושא.

הצעדים הללו צפויים להחמיר את המצב ההומניטרי, הקשה דיו גם כך, של הפליטים בעזה ובמחנות השונים - כך טוענים מומחים למדיניות חוץ. קיצוץ התקצוב לפלסטינים ושינוי המדיניות של הבית הלבן באזור הם חלק משינוי גדול יותר של מדיניות ארה"ב במזרח התיכון וכולל את היציאה ממרבית אזורי הלחימה במדינות כמו סוריה ועירק.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/