חוק היסוד שמעגן את ההגדרה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, שאושר הלילה (חמישי) באופן סופי בכנסת, עורר ביקורת עזה בקרב חברי האופוזיציה - שהביעו את מחאתם במהלך השבועות האחרונים בדיוני הועדה. לאחר אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית במליאה, מחו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, קראו את החוק וצעקו "אפרטהייד!". מנגד, חברי הכנסת רבים מהקואליציה מחאו כפיים והשמיעו קריאות שמחה - שחתמו לילה סוער ומושב סוער עוד יותר של הכנסת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתיעוד ממליאת הכנסת נראים חברי הכנסת הערבים קורעים בהפגנתיות את דפי הצעת החוק ומשליכים אותם באוויר. בנוסף, חברי הכנסת קראו קריאות בגנות החוק שאותו הגדירו גזעני ומפלה. מנגד, ניתן לראות ולשמוע בסרטון את השמחה של חברי הקואליציה לאחר אישור החוק.

לאחר זמן קצר, הורה יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין על הוצאת של חברי הכנסת הערבים מהמליאה. הח"כים יצאו בליווי קריאות וחילופי דברים על חברי כנסת אחרים.

לאחר ליל הצבעות: אושר "חוק יסוד: הלאום"

ברוב של 62 חברי כנסת שהצביעו בעד, 55 שהצביעו נגד ושניים שנמנעו, מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית את חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור החוק: "זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ובתולדות מדינת ישראל".

נוסח החוק שהובא להצבעה מעגן בחוק יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. החוק עורר הדים רבים לאחר שיוזמיו, חברי הכנסת יריב לוין, אמיר אוחנה ואבי דיכטר, נתקלו בהתנגדות עזה לסעיף 7(ב') בחוק, עליו נטען כי הוא מפלה את האוכלוסייה הערבית. בעקבות הביקורת הציבורית, הסעיף רוכך.

"122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתום ההצבעה. "היום חקקנו בסלע החוק: זוהי המדינה שלנו, השפה שלנו, הדגל שלנו וההמנון שלנו. תחי מדינת ישראל!".