משבר חוק הגיוס: יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד הגיע הבוקר (שני) לתל השומר ללוות את המתגייסים החדשים לצה"ל, ובמהלך ביקורו בבקו"ם תקף לפיד את התמהמהות הקואליציה בנוגע לחוק הגיוס ואת העסקנות הפוליטית לטענתו. "לא צריך שוב להיכנע לחרדים. אין שום סיבה עוד פעם להתבזות בפני ליצמן והאדמו"ר מגור", אמר לפיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"באנו לבקו"ם ביום של מחזור גיוס אוגוסט כדי להגיד לראש הממשלה: מר נתניהו, בוא נעביר את חוק או בוא נלך לבחירות. אפשר להעביר את החוק הזה. יש לך את הקולות שלנו. הקולות של יש עתיד מובטחים לך כדי להעביר את החוק הזה", המשיך לפיד. "לא צריך שוב להיכנע לחרדים".

לפיד תקף בדבריו את ההפגנות נגד חוק הגיוס שמנהלים החרדים בירושלים: "שמעתי את הצעקות בהפגנות של החרדים. הם צועקים שם 'נמות ולא נתגייס', חצופים. מי שעלול למות זה לא המשתמטים אלא המתגייסים ליחידות הקרביות".

בנוסף, לפיד התנה את תמיכתו בחוק, בהעברת הנוסח כפי שצה"ל והרמטכ"ל קבעו, ללא כל שינוי: "את החוק הזה צריך להעביר ככתבו וכלשונו. אסור לשנות בו אות אחת. שר הביטחון התחייב על זה בקולו, שלא ישנו שום דבר בחוק וגם לא צריך. יש לך את הקולות של יש עתיד, להעביר את חוק הגיוס, מר נתניהו. בוא נעביר את חוק הגיוס או בוא נלך לבחירות". 

נתניהו וחברי הכנסת החרדים
נתניהו וחברי הכנסת החרדים | צילום: החדשות

אחרי שבג"ץ אישר לממשלה ארכה של כ-4 חודשים להעביר את חוק הגיוס, ההערכה בקואליציה הייתה כי במידה וחברי הממשלה לא יגיעו לפשרה ולניסוח חוק חדש - הבחירות יוקדמו. אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את הדברים. "בשבועיים הקרובים ננסה להגיע לפשרה על חוק הגיוס, כי אם לא - ניאלץ לקבוע מועד לבחורות", אמר.

לשכת הגיוס, ארכיון
לשכת גיוס, ארכיון | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

הבקשה לבקש דחייה מבג"ץ הגיעה על רקע המחלוקות החריפות בין השותפות בקואליציה באשר לסעיפי החוק. המדינה ביקשה לדחות ב-7 חודשים את מועד פקיעתו של חוק הגיוס, אך בג"ץ כאמור קיבל זאת חלקית.

החוק עצמו כבר עבר בקריאה ראשונה, אך הוא לא הצליח לעמוד במסגרת הזמנים שנקבעה לו לקראת חודש ספטמבר הקרוב. מאחר שבג"ץ אפשר הארכה סמלית, שכן הכנסת חוזרת לכנס החורף שלה זמן לא רב לפני מועד פקיעת החוק, הרי שייתכן שיוכרז על בחירות לקראת תחילת הכנס כדי לדחות את המועד לזמן ממושך יותר.

חוק הגיוס המחודש עבר בתחילת יולי בקריאה ראשונה ברוב של 63 מול 39 חברי כנסת. באופוזיציה זעמו על סיעת "יש עתיד", שהצביעה בעד חוק הגיוס גם אחרי שסיעת המחנה הציוני הודיעה שתהפוך את ההצבעה להצבעת אי אמון בממשלה.

המשמעות של חוק הגיוס היא שבפועל הוא נותן לחרדים פטור מוחלט מגיוס. לא יהיו סנקציות פליליות וגם לא סנקציות כלכליות באופן אישי. ההגדרות לזהות חרדית תישאר נרחבת למדי כך שהמון דתיים שאינם חרדים ייספרו כחלק מהמספרים של החרדים שהתגייסו ולכן הם יוכלו לעמוד ביעדים. בנוסף, באחד מהסעיפים במתווה צעירים שיצאו בשאלה ואינם חרדים בגילאים 18-14 ייספרו כחלק מהחרדים שהתגייסו - כלי נוסף שנותן לחרדים עזרה להגיע ליעדים.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/