בית החולים אסותא שבאשדוד מעסיק צוות רפואי גדול, אך לצדו גם מערך כשרות ורבנות. זה לא היה מעורר תשומת לב מיוחדת אלמלא היו כולם משויכים לחצר חסידית אחת:רב בית החולים, מתאם קשרי הקהילה ומשגיח הכשרות - שלושתם חסידי גור, חצרו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומקורביו. תחקיר החדשות שפורסם הערב (שלישי) במהדורה המרכזית מעלה כי מקורבים לליצמן מונו באורח פלא לתפקידים במערך הרבנות בבתי חולים שונים שנתפרו במיוחד עבורם, ובנוסף הוא לא חתם על הסכם ניגוד עניינים כפי שנדרש לעשות שר או סגן שר בממשלה. הסכם זה אמור לחשוף את בעלי התפקידים שעשויים להיות בעלי זיקה לתחום עיסוקו של איש הציבור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עד כמה קרובים המינויים המדוברים לליצמן? בפרסומי בית החולים אסותא מופיע משגיח הכשרות בשם הרב ישראל. שם המשפחה שלו לא מפורט במסמך, אך בירור מעלה כי מדובר בישראל ליצמן: בשיחת טלפון עמו הוא מכחיש שקיים קשר קרוב לסגן השר, אך הוא לא אחר מאשר אחיינו.

מקרי או לא, גם בבית החולים משגב לדך בירושלים נמצאה נציגות משפחתית. גיסו של סגן השר ליצמן, שעלה לאחרונה מארה"ב, נושא בתואר רב בית החולים. בשיחת טלפון נשמע הרב מודה כי הוא גיסו.

בי"ח אסותא באשדוד (צילום: החדשות)
בי"ח אסותא באשדוד | צילום: החדשות

גם לאיש החזק במשרד הבריאות, עוזרו הבכיר של ליצמן מוטי בבצ'יק, נציגות משפחתית במערכת הבריאות: אחיו, ישראל בבצ'יק הוא רב בית החולים בלינסון בפתח תקווה.

בכירים במערכת הבריאות שביקשו להישאר בעילום שם אמרו כי במקרים מסוימים הועברו אליהם הנחיות מפורשות לקלוט אנשים שהשר חפץ ביקרם. בכיר במערכת הבריאות אמר כי "השר התקשר בעצמו או שלח את עוזריו להודיע לי את מי הם מבקשים למנות". רוב המינויים הם לתפקיד בשם מתאם קשרי קהילה לציבור החרדי - ספק מאעכר, ספק מגשר תרבותי.

בכיר אחר במשרד אמר כי אם בקופות החולים עשוי להיות בזה צורך, הרי שבבתי החולים "זה כבר נטו סידור עבודה". למרות מצבם הכספי הקשה של בתי החולים אפשר למצוא מתאם קשרי קהילה מחסידות גור בבתי חולים רבים: זיו בצפת, קפלן ברחובות, ברזילי באשקלון, סורוקה בב"ש, אסף הרופא בצריפין ורמב"ם.

למרות שהם אמורים לתאם בין הקהילה החרדית המקומית לבית החולים, מרביתם כלל לא מתגוררים בקרבה לבית החולים. לדברי בכירים במערכת הבריאות, הם נהנים מקרבה אחרת - לסגן השר ולאדמו"ר מגור. בחסידות עצמה היה כבר מי שהעז למחות ובפרסום מחתרתי ברשת נתנו לזה שם: "פרשיית המינויים הפוליטיים של ליצמן".

ליצמן מצדו הכחיש את הטענות המיוחסות לו בתחקיר: "לסגן השר ליצמן אין כל קשר למינויים אלה והוא אינו עוסק בשום מינוי פרסונלי מגזרי. מינוי מתאמי קשרי קהילה בקופות החולים ורבנים בבתי חולים הינה תופעה מוכרת זה שנים ארוכות, הרבה לפני שליצמן החל בתפקידו, וללא כל זיקה וקשר לחסידות גור ולקירבתם לליצמן. יש לדחות כל ניסיון לחבר בין מינויים כלשהם בבתי חולים לבין התערבות ליצמן למינויים אלו, שכן מדובר בהכפשות ללא בסיס וללא כל קשר למציאות".

באשר להסכם ניגוד עניינים מסר ליצמן כי על כל עובד ציבור להבטיח שיהיה הסכם ניגוד עניינים, ובאשר למילוי השאלון על ידו - היועמ"ש יכריע.