ללא דיון בממשלה. כך התקבלה ההחלטה (צילום: מארק ישראל סלם / פלאש 90, חדשות)
ישיבת קבינט, ארכיון | צילום: מארק ישראל סלם / פלאש 90, חדשות

חילוקי דעות בקבינט המדיני-ביטחוני: אחרי יממה קשה בדרום דנו היום (ראשון) השרים בהמשך פעולות ישראל כדי להתמודד עם האתגרים ברצועת עזה. מחילופי דברים בתוך הדיון עולים גם חילוקי הדעות בין שר החינוך נפתלי בנט לבין הרמטכ"ל גדי איזנקוט בנוגע לתגובה הצבאית נגד משגרי העפיפונים ובלוני התבערה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השר בנט שאל בדיון: "מדוע לא לירות בכל מי שיורה נשק אווירי לעבר היישובים שלנו וגם לעבר החוליות? אין כל מניעה משפטית. למה לירות ליד ולא בהן? מדובר במחבלים לכל דבר". על כך ענה איזנקוט כי "אני לא חושב שלירות בנערים וילדים שלפעמים הם אלה שמשגרים את הבלונים והעפיפונים זה נכון".

בנט המשיך ושאל: "ואם מדובר בבוגר שמזוהה כבוגר"? ועל כך נשאל: "אתה מציע להפיל פצצה ממטוס על חוליות משגרי עפיפונים ובלונים?", ונענה בחיוב. איזנקוט טען על כך כי "זה נוגד את עמדתי המבצעית והערכית".

"לא נכון לירות בנערים". איזנקוט, אתמול (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"לא נכון לירות בנערים". איזנקוט, אתמול | צילום: דובר צה"ל, חדשות

דו שיח נוסף מעיד יותר על הלך הרוח בתוך הקבינט, בין השר יובל שטייניץ לנתניהו. שטייניץ טען בדיון כי "אומרים ישראל בוערת, ישראל בוערת. ישראל לא בוערת". ונתניהו הוסיף על כך: "התקשורת מעצימה את הדברים, היא מלבה ומציגה את הדברים באופן מעוות".

הפסקת אש בתמורה לסיום הפרובוקציות (צילום: דובר צה"ל, רויטרס, אלירם כליף, חדשות)
ישראל בוערת? | צילום: דובר צה"ל, רויטרס, אלירם כליף, חדשות

כבר אתמול אחר הצהריים העבירה ישראל מסר לחמאס באמצעות שליח האו"ם ובאמצעות המצרים שהפסקת האש חייבת לכלול את הפסקת שיגור העפיפונים ובקבוקי התבערה, אבל רה"מ הורה על פעולה התקפית נגד המשגרים. גורם מדיני הגיב על הביקורת של בנט נגד נתניהו ואמר כי "באמצע המערכה השר בנט מעדיף להתעסק בקרדיטים, כל חמש דקות הוא משנה את דעתו לפי מה שהוא שומע בתקשורת". אנשי בנט הגיבו לכך: אלמלא הלחץ שהפעלנו שום דבר לא היה משתנה.