ארגז חול, גן ילדים
חוק הפיקוח עבר (ארכיון) | צילום: rf123, חדשות

הכנסת אישרה לפנות בוקר (חמישי) בקריאה ראשונה את חוק ההסדרה והפיקוח על מערך המסגרות לגיל הרך. החוק המתייחס לגנים שבהם נמצאים ילדים בני כמה חודשים ועד גיל שלוש לא תוכנן לעלות להצבעה ונדחה, אך בעקבות לחץ של חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון עלה לבסוף להצבעה במליאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החוק קובע חובת רישוי למעונות תוך קביעה של תנאי הפעלתם, לצד יצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין. תוקפו של רישיון ההפעלה שיינתן למעון יהיה לשנה ויתארך בשלבים.

החוק נותן לממונה על מעונות היום סמכויות אכיפה פליליות, כשבין היתר יינתנו לו הסמכויות למתן צו מנהלי לסגירת המעון, והטלת עיצומים כספיים.

שר האוצר כחלון ושר העבודה והרווחה כץ העלו את החוק לאישור הממשלה, ופירטו את התקציב לכך - העומד על סכום של 280 מיליון שקלים שייפרס על פני 7 שנים. החוק מתוכנן להבשיל באופן מלא בתוך שש שנים ויוחל תחילה על מעונות בהם שוהים 28 פעוטות.

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר לאחר אישור החוק: "לאחר עשור של ניסיונות כושלים יצרנו סדק בקיר ונסדיר לראשונה את הפיקוח על מעונות היום במטרה לספק את ההגנה הבסיסית והמתבקשת לילדי ישראל. החוק יקבע חובת רישוי למעונות לצד סטנדרטים ברורים שיבטיחו את שלומם וטובתם של הילדים, הן מבחינת התנאים הפיזיים במעון והן בפן החינוכי-טיפולי".

"ההערכה היא שיש כיום כ-250 אלף ילדים במסגרות פרטיות ועוד כ-120 אלף במסגרות ביתיות. בשנה הראשונה לתחולת החוק יתווספו למערך המפוקח והמסובסד, המונה 120,000 פעוטות, עוד כ-50 אלף וכבר בשנה הרביעית נפקח על כ-350 אלף ילדים".