שר התקשורת איוב קרא, השר הדרוזי היחיד בממשלה, דוחה את הטענות שנשמעו בקרב בני העדה על כך שחוק הלאום פוגע בהם בגלל שהמילה "שוויון" לא מופיעה בו. בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" אמר השר שאילו היה יודע שהדרוזים ייפגעו, הוא היה פועל להוסיף את המילה לנוסח החוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ראיתי לנכון להצביע בעד החוק, אני חושב שהוא חוק טוב", אמר היום (ראשון) השר. "הבעיה היא שלא צריך להיות רק צודק, צריך להיות חכם. בתוך החוק היה צריך להוסיף את המילה שוויון, בעיקר לעדה הדרוזית. לא בגלל שצריך, אלא בשביל שיראו שהממשלה לא התכוונה לפגוע לא בדרוזים ולא בשוויון".

"העצרת תתקיים, הדיונים ימשכו" (צילום: זהר א דין קבלן, חדשות)
"החוק לא פוגע בדרוזים" | צילום: זהר א דין קבלן, חדשות

השר קרא טען שבגלל שהמילה שוויון מופיעה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, וקיים מתוקף מעמד מגילת העצמאות, לא היה צורך לכלול אותה בחוק הלאום. "אם הייתי יודע שהחוק הזה פוגע באחרון הדרוזים או בני המיעוטים, בטח אלה המשרתים בצה"ל, לא הייתי תומך בו", אמר. "אבל החוק הזה לא פוגע בהם, להיפך. הוא מגן עליהם, מחבק אותם".

במהלך הריאיון השר קרא עומת עם טענות שהושמעו בקרב בני העדה הדרוזית נגד החוק. סגן-אלוף במילואים ספואן מריח, לשעבר מג"ד בגבעתי ששירת 25 שנים בקבע, טען שחוק שולל ממנו את זהותו, הישראליות שלו ואת תחושת השייכות. "אדוני השר, כמו שאתה יודע, אנחנו שנינו מאותו הכפר", אמר מריח. "אנחנו מצפים שתהיה מספיק אמיץ ותתקנו את הטעות שנעשתה, כדי שאנחנו נרגיש שייכים למקום שרווי בדם בנינו. אתה ממשפחה שכולה ואתה יודע על מה אנחנו מדברים".

"אני חשה שנושלתי מהאזרחות שלי"

מודי מעדי, ששירת כלוחם בגבעתי, אמר: "אני, כחייל משוחרר, ציפיתי מחברי הכנסת ובמיוחד מהשר איוב קרא, לדאוג שבתוך (חוק) הלאום יהיה ייצוג הולם לשותפות הגורל ולביטוי הישראליות שלי כלוחם בצה"ל". רביעה בסיס, דוקטור ללשון עברית, תהתה איפה החוק ממקם אותה כאזרחית שאינה יהודייה. "אני חשה היום שנושלתי מהאזרחות שלי", אמרה ד"ר בסיס. "הייתי מצפה ממך כבן העדה, אם לא להצביע נגד החוק, לפחות להימנע מהצבעה".

בתגובה לדברים, אמר השר קרא: "אין להם מחלוקת על החוק, יש להם בעיה שבעצם לא בולט השוויוניות שצריכה להיות כלפי העדה הדרוזית", ציין. "אני מצדיק אותם. לכן ראש הממשלה עושה בימים האחרונים סבב התייעצויות בעניין הזה כדי להביא למצב שהעדה הדרוזית תרגיש היא מחובקת ושמעמדה איתן. יש פה לקונה בחוק שמחייבת אותנו לפעול לתקן אותו. כבר מחר-מחרתיים תשמעו חדשות טובות מאוד. נלך לבשורה חדשה במדינת ישראל, שהדרוזים הם חלק חשוב ממנה".

השר קרא התייחס גם לדברי ח"כ דוד ביטן, שטען שאין סיבה להעניק לדרוזים זכויות מיוחדות בחוק הלאום, ומתח עליהם ביקורת. "דוד ביטן טעה ובגדול ואני מגנה את כל ההתבטאות הזאת כלפי העדה הדרוזית", אמר. "אנחנו צריכים לפעול לתקן את המצב שיש הרגשה לא טובה בתוך העדה הדרוזית. עם רגשות לא מתווכחים. נתכנס ונביא בשורה בגיבוי ראש הממשלה ונראה כמה אנחנו מחבקים את הדרוזים וכך העליהום ייפסק".