"החוק יסווג יהודים". הנשיא, ארכיון | צילום: חדשות 2

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וחבר הכנסת בני בגין מהליכוד תקפו הערב (רביעי) בחריפות את חוק הלאום. הנשיא: "אני חושב שחוק הלאום בנוסחו הנוכחי רע למדינת ישראל ורע לעם היהודי. בואו נחשוב על מחר שבו, באמצעות החוק הזה, נתחיל להגדיר ולסווג - סוגי יהודים. יהודים יותר, יהודים פחות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את הדברים אמר הנשיא בהשקת ספרו של ד"ר יועז הנדל. בדבריו, ציין ריבלין כי "החוק הזה הוא חלק ממגמה רחבה יותר, עולמית אולי, שחותרת להשתיק את הוויכוח. שחותרת למציאות שבה יש שתי אפשרויות: או שאתה איתי - או שאתה נגדי, או שאתה איתי - או שאתה בוגד, אויב. בין אם אתה שמאלני, ובין אם אתה הנשיא". על השיח הפוליטי אמר: "אנחנו צריכים להבטיח את היכולת שלנו לשמור על התהליך הדמוקרטי הוגן, לשמור על הזכות של האזרחים לנגישות לעובדות, לדעות, ללא עיוותים".

בני בגין, ארכיון
בגין: "לא שסע - תהום" | צילום: פלאש 90, חדשות

גם בגין שהשתתף באירוע תקף את החוק, וגם את שרת המשפטים שקד - לאחר שזו טענה אתמול, ברמיזה לחוק הלאום, כי פסילה של חוקי יסוד בידי בית המשפט היא "רעידת אדמה משטרית". לדברי חבר הכנסת, "יש בינינו מי שערכים אוניברסליים אלה הם לצנינים בעיניהם, ובהם גם, כפי ששמענו מפיה שוב אתמול, שרת המשפטים במדינת ישראל".

"המונח הזה הפך בפיהם לשיקוץ, ובעזרתו הם מנגחים בדברי שקר את מגדל העוז של הדמוקרטיה שלנו, את בית המשפט העליון שלנו, כאילו חבריו אינם קשובים דיים, אינם לאומיים דיים", הבהיר בגין שהוסיף: "זהירות רבותי: אין כאן עוד שסע כאן -  נפערת תהום".

"ויכוח לגיטימי מאוד". בנט | צילום: חדשות

שר החינוך נפתלי בנט השיב לבגין על דבריו הקשים נגד שקד - ועלה למתקפה משלו: "אי אפשר לחגוג את הוויכוח ומצד שני לומר כלפי שרת המשפטים מילים כאלה. יש היום ויכוח לגיטימי מאוד באשר לזכות של בג"ץ לפסול חוקי יסוד ועוד מימיי הראשונים בפוליטיקה סימנו את החזרה לשמרנות כמטרה".

"השופט צריך לשפוט על פי חוקי יסוד שהכנסת מגדירה", סיכם השר בנט. "שופט לא יכול לשבוע עקרונות יסוד שלא נגזרים מכל החוקה של מדינת ישראל. זה מה שאומרת איילת שקד והיא צודקת מאוד בעיניי".