מי הבכיר הישראלי שפעל בשירות מנהל הקמפיין לשעבר של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, פול מנפורט? אחרי הכחשתו הנחרצת של שר הביטחון אביגדור ליברמן כי לא הוא האיש שניסה לכאורה להשפיע על הבחירות באוקראינה, היום (ראשון) הוא פנה לשרת המשפטים איילת שקד בבקשה שתפנה באופן רשמי לרשויות האמריקניות ותקבל הבהרה לגבי זהותו של הבכיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ליברמן חוזר ואומר כי אינו מכיר את האיש, לא פגש אותו ולא דיבר אתו מעולם. לטענתו, ההודעה שהוציא כשר חוץ הייתה הדבר הנכון והמתבקש מול גילויי האנטישמיות של אותה מפלגת ימין קיצונית באוקראינה.

הערב ליברמן מקבל גיבוי גם ממשרד החוץ, שם מאשרים כי ההודעה פורסמה מטעם המשרד, באתר המשרד, ולא היה בה שום דבר חריג. בסביבת ליברמן גם יודעים להפנות למופעים האנטישמיים של אותה מפלגת ימין מדוברת, כמו גם להתבטאויות דומות מצד חברי כנסת ישראלים שהביעו באותה העת דאגה, כמו למשל חבר הכנסת בזמנו דני דנון שפנה לשגריר אוקראינה והתריע, וכמו עצומה של ח"כים שנשלחה חצי שנה אחר כך, עליה חתום גם ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת).

יועצו לשעבר של טראמפ, מנפורט (צילום: רויטרס, חדשות)
מנהל הקמפיין לשעבר פול מנפורט | צילום: רויטרס, חדשות

ליברמן מבקש כעת מהרשויות באמריקה להבהיר באופן חד משמעי שלא הוא הבכיר, וגם בשוליים רומז שהוא לא יהסס לתבוע את אמצעי התקשורת שימשיכו לקשור אותו לעניין.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי שיגר היום מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה כי יחשוף את הבכיר הישראלי ששיתף פעולה עם פול מנפורט, מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, שחתם על הסדר טיעון. לפי גבאי, "המידע ירעיד את אמות הסיפים" והוא מעלה חשד לקיומו של סוכן זר בשירות מדינת ישראל.

גבאי. לא יתמודד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
אבי גבאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לפי העסקה שנחתמה עם מנפורט, בכיר ישראלי קשר עמו קשר לכאורה ב-2012 במטרה להשחיר את דמותה של מנהיגת האופוזיציה האוקראינית, יוליה טימונשקו, באמצעות פרסום גינוי לחבירתה לגורמים אנטישמיים. הסיבה לכך היא שיהודי ארה"ב ילחצו על ממשל אובמה שלא לתמוך ביריבתו של הלקוח של מנפורט באותה העת, נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ'.