החוק יאסור על הפעלילם להרצות בבתי ספר (צילום: חדשות 2)
החוק יאסור על הפעילים להרצות בבתי ספר | צילום: חדשות 2

הכנסת אישרה הלילה (בין שני לשלישי) את "חוק שוברים שתיקה", האוסר על ארגונים שלטענת מנסחיו פועלים נגד חיילי צה"ל להיכנס לבתי ספר להרצאות בפני תלמידים. החוק, שיזמה חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) וקודם גם על ידי יו"ר סיעתה ושר החינוך נפתלי בנט, עבר ברוב של 43 קולות מול 21 מתנגדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בתיקון לחוק החינוך הממלכתי שמאפשר לקבוע כללים למנוע את הפעילות של אנשים וארגונים חיצוניים במוסדות חינוך, שפעילותם על פי לשון התיקון, עומדת בסתירה חמורה למטרות החינוך ונגד צה"ל. החוק מקנה לשר החינוך את הסמכות לקבוע את זהותם של הגורמים שיורשו להיכנס לפעילויות חינוכיות בבתי הספר, ובכלל זה - למנוע את כניסתם של אנשי "שוברים שתיקה".

בנוסח התיקון לחוק נכתב: "שר החינוך יקבע כללים למניעת כל פעילות במוסד חינוך, על ידי כל אדם או גוף חיצוני שפעילותו עומדת בסתירה חמורה ומשמעותית למטרות החינוך הממלכתי שבשל פעילותו מחוץ לישראל קיים חשש שחיילי צבא הגנה לישראל יועמדו לדין, בערכאות בינלאומיות ובמדינות זרות, על פעולה שביצעו במסגרת תפקידם".

ח"כ מועלם בירכה על אישור החוק. "המציאות בה פעילי 'שוברים שתיקה' וארגונים דומים נכנסים לבתי ספר כדי להסית נגד חיילי וקציני צה"ל ומוציאים את דיבת המדינה רעה הסתיימה היום", אמרה מועלם. "מערכת החינוך נועדה להקנות ערכים של אהבת האדם והמדינה ושירות צבאי משמעותי, ומי שפועל נגד ערכי ייסוד אלו לא יהיה רשאי עוד להיכנס למוסדות החינוך בישראל. מעבר למגבלה זו, החוק מטביע אות קלון ציבורי על 'שוברים שתיקה' ועל פעיליה".

ב"שוברים שתיקה" תקפו בחריפות את אישור החוק. "שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד מ'שוברים שתיקה' שהוא העביר 'חוק להשתקת הכיבוש'. בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו". עוד מסרו בארגון: "הניסיון הזה לסתום לנו את הפה לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מה אידיאולוגיה של עצמם. הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה ויחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים".