השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי אמר כי הבטחת ראש הממשלה בשנת 2009 לפיה הוא ימוטט שת שלטון החמאס היתה חסרת משמעות. בריאיון לגלי צה"ל היום (רביעי) אמר חבר הקבינט הנגבי: "לא צריך לייחס משמעות לדברים שפוליטיקאים אומרים ערב בחירות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השר הנגבי טען כי יש הבדלים בין הדברים שנאמרים בהיותך באופוזיציה לדברים שאתה מבצע בהיותך בשלטון. "מה שנאמר אז - חסר משמעות. באופוזיציה אתה אומר, בשלטון אתה מבצע".

עוד התייחס השר לתכנית ההסדרה מול חמאס ברצועה ואמר כי באופן פורמלי אין כל הסדרה וכי הוא לא מתרגש מאזהרתו של בכיר בקבינט ולפיה תכניתו של השר בנט תוביל ל-500 הרוגים ותשתק את המדינה. "יש קונצנזוס מוחלט בקבינט לגבי ההסדרה, רק בנט בעמדה אחרת", הוסיף.

שלושה עקרונות עומדים בבסיס הקונצנזוס בקבינט, לדברי הנגבי. הראשון - "שקט ייענה בשקט". קרי, לא יתגבש הסכם מול חמאס, שכבר הבין כי המחיר ששילם לא כדאי וכעת "מחשב מסלול מחדש". העיקרון השני שאותו ציין הנגבי היה פתרון בעיות היסוד ההומניטריות בעזה. "זה אולי יעזור לחמאס, אבל יש שם שני מיליון איש מסכנים ואומללים בלי עתיד ואופק או תקווה לחיים נורמליים", אמר. "אנחנו בעד שהעולם ישפיע רוב טוב על פרוייקטים תשתיתיים בעזה".


 
הנקודה השלישית קשורה לגופות המוחזקות בעזה, ולכן הדגיש הנגבי כי לא יהיו הקלות בדמות נתיב ימי ואווירי, מתקן התפלה, גז ומים ללא שחמאס יפסיק להחזיק בגופות, בניגוד לכל האמנות של החוק הבינלואמי ההומנטירי. הוא הוסיף כי בשעה שנשמר השקט יש סבירות גבוהה יותר שייתפתחו דברים בענייני שבויים ונעדרים, אך ציין כי אינו מכיר שום מתווך שנמצא במגעים אמיתיים עם חמאס.

עוד ציין כי ניתן למוטט את שלטון חמאס אך במסגרת שיקולי עלות-תועלת לא כדאי לעשות מלחמה אם אפשר להגיע לאותן תוצאות ללא מלחמה. "במקביל, אני לא חושף סוד: יכול להיות שהתקוות למנוע מלחמה תתבדנה", הבהיר. "לכן המערכת המדינית ביטחונית יודעת שייתכן והיא תיקרא לאתגר נוסף ואז אולי לא תהיה ברירה אלא למוטט את שלטון חמאס".

מהומות בגבול עזה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"אין הסדרה בלי גופות", עזה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

השר האחראי על שיתוף פעולה אזורי ציין כי מאוד קשה להעביר מן העולם ארגוני טרור, בדיוק כשם שלארצות הברית יש מדיניות, אך היא עדיין לא מצליחה למגר ארגונים כמו אלקאעידה או דאע"ש. כמו כן אמר כי מדיניות הממשלה דורשת התרכזות בנעשה בגבול הצפוני ששם נמצא האיום העיקרי על ישראל וכי אין בכוונת מקבלי ההחלטות להיקלע למערכה בשתי זירות במקביל.

יושבת ראש מרצ לשעבר זהבה גלאון התייחסה לדבריו של הנגבי וצייצה בחשבון הטוויטר שלה כי תמיד טענה שאין לייחס משמעות לדברים שנתניהו אומר, אך הוסיפה: "מעולם לא חשבתי שאזכה לתמיכה משר בממשלה".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/