הקרב על השבת: "זה לא יעבור בשקט" (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2, פלאש 90)
הקרב על השבת: "זה לא יעבור בשקט" | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2, פלאש 90

המערכת הפוליטית סערה אמש (ראשון) בעקבות הפרסום לפיו מספר עיריות מתכוונות לפנות לבג"ץ לאחר שהשר דרעי אסר עליהם לפתוח מרכולים בשבת. דרעי עצמו הגיב לחצי הביקורת שהופנו אליו: "התנהלות חסרת אחריות, לא רצינית, פופוליסטית ורצופה בשקרים והכל מטעמים פוליטיים זולים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דרעי תקף בתגובתו בחריפות את ראש עיריית מודיעין ומי שעומד בראש מרכז השלטון המקומי - חיים ביבס. "הצעת חוק העזר כפי שהועברה על עיריית מודיעין מכבים רעות לאישור שר הפנים נעשתה באופן חובבני ולא מקצועי", טען. "ההצעה שביקשה לאשר עיריית מודיעין מכבים רעות בראשות ביבס מאפשרת פתיחת חנויות בשבת ללא כל מגבלה: מדובר בכל סוגי חנויות למסחר ולא רק מרכולים. מחנויות בגדים, נעליים ותכשיטים ועד בחנויות למוצרי חשמל, ריהוט ועוד".

"תהליכים אלו מלמדים על חוסר מקצועיות ועל זלזול בהוראות החוק", הוסיף השר דרעי. "הטענה כי מדובר בניסיון לקושש קולות היא הפוכה ומר ביבס הוא בבחינת הפוסל במומו פוסל. מר ביבס פירסם כאמור הודעה פופוליסטית, לא רצינית, רצופת אי דיוקים, המתעלמת מהחוק והאמת - חבל".

"חוסר מקצועיות וזלזול", דרעי (ארכיון) (צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות)
"חוסר מקצועיות וזלזול", דרעי (ארכיון) | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

תגובתו החריפה של השר דרעי התפרסמה לאחר ביקורת רבה במערכת הפוליטית שכוונה אל דרעי. יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד תקף את דרעי: "החלטתו להפעיל את חוק המרכולים לא תעבור בשקט", טען לפיד. "לא יגידו לנו איך לחיות, איפה לקנות ומה לעשות בשבת. כמו בלימודי הליבה, בגיוס, בפונדקאות ובהעברת תקציבי עתק לישיבות נתניהו ממשיך להיכנע לחרדים בכל דבר. פוליטיקה צינית מפרקת את הישראליות מבפנים ואנחנו נלחם בה בכל מקום".

אבי גבאי: "נחליף אתכם ונתקן את מה שקלקלתם"

גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי תקף את השר דרעי בעקבות הפרסום. "הוסרה המסיכה, חוק המרכולים נחקק בכדי שישתמשו בו וימנעו מהציבור הרחב לחיות את חייו בדרכו שלו", טען. "הכול נובע מפוליטיקה קטנה וצינית של שלטון שפועל רק עבור עצמו. נחליף אתכם ונתקן את כל מה שקלקלתם בעשור האחרון".

יוותר על השיריונים? (צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות)
"הוסרה המסיכה", אבי גבאי (ארכיון) | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

מפלגת מרצ גינתה את החלטתו של דרעי גם כן. "תראו מופתעים", נכתב בעמוד הטוויטר של המפלגה. "משרד הפנים לא מאשר את הבקשות שהגישו ערים חופשיות לאפשר למרכולים לפעול בשבת. הצורך באישור נובע מחוק המרכולים. למה הפגיעה ברגש הדתי חשובה יותר מרגשות החילונים? מתחילים לחוקק, אומרים לכם שזה כלום - ואז המציאות שלכם מתחילה להשתנות".

דרעי פסל את הבקשות - השלטון המקומי יעתור לבג"ץ?

הערב פורסם במהדורה המרכזית כי העיריות הגדולות ניסו להקדים רופאה למכה עוד לפני שחוק המרכולים לפני שהוא נכנס לתוקף, והעבירו חוקי עזר שמרחיבים את פתיחת העסקים בשבת. אלא שכל חוק עזר כזה מצריך את אישור שר הפנים אריה דרעי. בשבועות האחרונים קיבלו כול העיריות בזו אחר זו הודעה ולפיה שר הפנים פסל את חוק העזר ולא יאפשר את פתיחת העסקים בשבת - כולם באותו נימוק. כעת, מאיימות העיריות בפניה לבג"ץ.

העיריות של הערים הרצליה, גבעתיים, חולון, ראשון לציון ומודיעין ביקשו לשמור על העסקים שבתחומיהן פתוחים במהלך השבת. כל הבקשות של כלל העיריות נענו בשלילה על ידי שר הפנים דרעי: "הרשות המקומית לא הצביעה בפנינו כי ההסדר המוצע נועד לספק צרכים חיוניים. לכן השר לא נותן את הסכמתו לחוק העזר".

בכך קבע השר דרעי כי למעשה כל בעל עסק שיפתח את העסק שלו ללא אישור הוא בגדר עבריין. אתמול איים מרכז השלטון המקומי בעתירה נוספת לבג"ץ: "מהלך זה של משרד הפנים הינו התערבות פוליטית גסה בניהול הרשויות המקומיות, ומהווה משום חזרה לתקופות חשוכות שאותן איננו רוצים להחזיר. בכוונתנו לפנות לבג"ץ על מנת לעצור את האיוולת ולהשיב את השפיות לתושבים".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/