לקראת עצרת המחאה של העדה הדרוזית על חוק הלאום מחר (שבת) בכיכר רבין, נציג העדה בממשלה, שר התקשורת איוב קרא, תקף את תת-אלוף (במיל') אמל אסעד, וקרא לחברי העדה לקבל את המתווה שהציעה הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר שאתמול התפוצצה ישיבת ראשי העדה עם ראש הממשלה נתניהו בתגובה לכך שאסעד קרא לישראל "מדינת אפרטהייד", פרסם השר סרטון מטעמו בו תקף את הראשון ישירות: "לקרוא למדינת ישראל מדינת אפרטהייד זה הדבר האחרון שהייתי מצפה לשמוע מגנרל בצה"ל. מדינת ישראל, לא מגיעים אליה לתפקידי אלופים וגנרלים אם לא הייתה המדינה הכי נאורה, דמוקרטית ושוויונית בעולם".

אז פנה השר קרא לחברי העדה וקרא להם להפסיק במחאתם ולקבל את המתווה שהוצע להם: "צריך להודות לראש הממשלה על המתווה המיוחד שמבטיח שוויון לעדה הדרוזית ומעמד חוקתי בדומה לחוק הלאום לדרוזים. זה לא מובן מאליו".

רה
רה"מ והשרים בפגישה עם ראשי העדה | צילום: חיים צח / לע"מ, חדשות

"אני הייתי מצפה מחבריי, אחיי הדרוזים, לעזוב את כל המחלוקות בצד", סיכם קרא. "בנינו מדינה עם אחינו היהודים ואנחנו צריכים להמשיך לבנות ברית חיים. זה נמצא במתווה, מעז יצא מתוק פעם ראשונה בהיסטוריה. צריך להודות לראש הממשלה ולממשלה על הנכונות לבוא ולהיות חלק אינטרגלי מהליך החקיקה. נביא בשורה טובה לעתיד ילדינו".

אמש התפוצצה הישיבה של ראשי העדה עם ראש הממשלה, לאחר שאסעד קרא לישראל "מדינת אפרטהייד" בתגובה לחוק הלאום. בשיחה עם החדשות אמר אסעד כי "ראש הממשלה רצה לספר לנו עוד פעם סיפורים על הוועדות שהוא רוצה להקים. אנחנו הצגנו את רצוננו בשינוי חוק הלאום".

סעיפי המתווה שהציע רה
עיקרי המתווה שהוצג לעדה הדרוזית | צילום: חדשות

על רקע העצרת מחר, הציג מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ למנהיג העדה הדרוזית בישראל השייח' מוואפק טריף את המתווה שגיבשה הוועדה המיוחדת שהוקמה בעקבות המחאה. המתווה מנסה להציג מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון עם דגש על בני העדה הדרוזית. למעשה מדובר בשלושה חוקים שונים, אותם רה"מ כבר התחייב להעביר.

החוק הראשון כולל עיגון מעמדם של בני העדה הדרוזית ובני העדה הצ'רקסית בחוק. השני כולל עיגון בחוק לזכאותם להטבות של בני המיעוטים מכל הדתות והעדות המשרתים בכוחות הביטחון. החוק השלישי כולל עיגון של ההכרה בתרומה של גורמים מכל העדות והדתות הלוקחים חלק בהגנת המדינה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/