המרכולים יישארו סגורים? (ארכיון) (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2, פלאש 90)
המרכולים יישארו סגורים? (ארכיון) | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2, פלאש 90

המחאה על חוק המרכולים מרימה ראש: העיריות הגדולות ניסו להקדים את חוק המרכולים עוד לפני שהוא נכנס לתוקף והעבירו חוקי עזר שמרחיבים את פתיחת העסקים בשבת. אלא שכל חוק עזר כזה מצריך את אישור שר הפנים אריה דרעי. בשבועות האחרונים, בזו אחר זו, כל העיריות קיבלו הודעה ששר הפנים פסל את חוק העזר ולא מאפשר את פתיחת העסקים בשבת - כולם באותו נימוק - כעת העיריות מאיימות בפניה לבג"ץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העיריות של הערים הרצליה, גבעתיים, חולון, ראשון לציון ומודיעין ביקשו לשמור על העסקים בתחומיהן פתוחים במהלך השבת. כל הבקשות, של כלל העיריות שביקשו זאת נענו בשלילה על ידי שר הפנים דרעי: "הרשות המקומית לא הצביעה בפנינו כי ההסדר המוצע נועד לספק צרכים חיוניים. לכן השר לא נותן את הסכמתו לחוק העזר".

בכך קבע השר דרעי שלמעשה כל בעל עסק שיפתח את העסק שלו - ואין לו אישור לכך - הוא פשוט עבריין. כעת ניתן לדווח שמרכז השלטון המקומי מאיים בעתירה נוספת לבג"ץ: "מהלך זה של משרד הפנים הינו התערבות פוליטית גסה בניהול הרשויות המקומיות, ומהווה משום חזרה לתקופות חשוכות אותן איננו רוצים להחזיר. בכוונתנו לפנות לבג"ץ על מנת לעצור את האיוולת ולהשיב את השפיות לתושבים".

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס התייחס להחלטה של דרעי: "מבחינתנו מדובר בניסיון של שר הפנים לסחור בשבת כדי לייצר רווח פוליטי מגזרי, רווח מיותר לחלוטין בטח ובטח בתקופה הזו. אנחנו נעתור לבג"ץ כדי להגן על תושבי מדינת ישראל".

מטעמו של שר הפנים דרעי נמסר בתגובה: "שר הפנים אריה דרעי, רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצוין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר הערב בתגובה לפרסום: "החלטת דרעי להפעיל את חוק המרכולים לא תעבור בשקט. לא יגידו לנו איך לחיות, איפה לקנות ומה לעשות בשבת. כמו בלימודי הליבה, בגיוס, בפונדקאות ובהעברת תקציבי עתק לישיבות נתניהו ממשיך להכנע לחרדים בכל דבר. פוליטיקה צינית מפרקת את הישראליות מבפנים ואנחנו נלחם בה בכל מקום".

דפנה ליאל השתתפה בהכנת הידיעה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/