צפו בקטע מדברי קיש
לקראת עימות? ח"כ קיש והמפכ"ל אלשיך | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

במשטרה מגיבים היום (שישי) לניסיונות הפוליטיקאים להגביר את השליטה עליה, כפי שפורסם אמש במהדורה המרכזית. אתמול נחשף לראשונה כי יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ יואב קיש (הליכוד) יוזם הצעת חוק, לפיה כל העברה תקציבית משמעותית של המשטרה תהיה טעונה את אישורה של וועדה ייעודית. במשטרה עוקצים את קיש על כך שמיהר להוציא לתקשורת את הצעת החוק שלו לפני ששמע את עמדת המשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ראוי כי המחוקקים ישמעו את התייחסות משטרת ישראל, בדיונים בועדות, לפני שאנו עוסקים בכך בתקשורת", נמסר מהמשטרה. גורם במשטרה הוסיף כי במציאות כיום התקציב וסדר העדיפויות מנוהל על ידי פיקוד המשטרה ותפקיד חשב הארגון זהה כמו בכל גוף ממשלתי - אחראי לביצוע ושומר סף מטעמו של החשב הכללי.

דודי אמסלם ובנימין נתניהו, ארכיון
ח"כ אמסלם ורה"מ נתניהו. ארכיון | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

כיום הכנסת מאשרת את תקציב המשטרה באופן כללי, ומאותו הרגע הוא מתנהל באופן עצמאי על ידי חשב המשטרה, וללא פיקוח פרלמנטרי. אלא שבעיני ח"כ קיש, יו"ר ועדת הפנים - שמפקחת בין היתר גם על המשטרה - המצב הזה לא סביר ולדעתו לא ייתכן שחברי הכנסת לא יוכלו להשפיע כמה מתוך התקציב יוקצב ולמה.

על כן דורש קיש, שכל העברה תקציבית במשטרה של מעל 20 מיליון שקל - תגיע לוועדה חדשה שתוקם ותורכב גם מוועדת הכספים וגם מוועדת הפנים. גם יו"ר ועדת הכספים תומך ביוזמה, שתאפשר בין היתר להחליט כמה מתקציב המשטרה יופנה לפעילות חקירתית.

כך המפכ"ל יצא נגד יוזמה קודמת בנושא

קודמו של קיש בראשות הוועדה, ח"כ דוד אמסלם, ניסה ליזום לפני שנה הצעת חוק דומה, שמטרתה גם כן לפקח על תקציב המשטרה: לפני שמונה ליו"ר הקואליציה במקומו של ח"כ דוד ביטן החשוד בפרשת שחיתות, הוא קידם יוזמה שתעביר את תקציב המשטרה למשרד לביטחון פנים.

הבעיה העיקרית שעולה מהיוזמות הללו היא שתקציב המשטרה - 11 מיליארד שקל - מממן בין היתר, גם את אגף החקירות, שעוסק גם בחקירות של ראש הממשלה נתניהו.  מפכ"ל המשטרה אלשיך תקף אז את היוזמה ואמר: "תפקידי, יחד עם השוטרים, לוודא שההצעה הזו לא תקודם - ולהבנתי היא לא תקודם". המפכ"ל הוסיף כי היוזמה של אמסלם "לא עוברת את הסף של אף אחד משומרי הסף. כאחראי על החוק והסדר עלי לוודא שהחוק יתממש, וכן אם מישהו רוצה לשנות את החוק באופן שיקשה על שומרי הסף לשמור על החוק - אזי להגן על עמדתם".

ח"כ רויטל סויד מהמחנה הציוני גינתה את היוזמה וקראה לשר לביטחון הפנים למנוע אותה: "רק 'במדינת נתניהו' והליכוד הנחקרים שולטים על המשאבים של החוקרים. קודם בחקיקה מגבילה וכעת בהעברת כספים, בכל דרך מנסים בקואליציה לשלוט במשטרה ולפגוע בעצמאותה.  אני קוראת לשר ארדן לעמוד לצד המשטרה, להתנגד להצעה ולמנוע את קידומה".