נתניהו וכחלון, ארכיון (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
כחלון מסתייג מתקצוב התכנית של נתניהו | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

במשרד האוצר נשמעו השבוע קולות מודאגים אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו חשף את תכנית "תפיסת הביטחון 2030" החדשה שלו, שכוללת הגדלה משמעותית בתקציב הביטחון. במשרד חששו בעיקר מהכוונה לממן את התכנית באמצעות הגדלת הגירעון בתקציב. שר האוצר התייחס אמש (שישי) לראשונה לסוגיה כשהתחייב שהתקציבים החברתיים לא ייפגעו מהמהלך, אלא להיפך, הם רק יגדלו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי התכנית שנתניהו חשף ביום רביעי בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, מדובר על תוספת של 30 מיליארד שקלים לתקציב מערכת הביטחון על פני 12 שנים. לכן החשש הראשוני שהתעורר באוצר היה לפריצת מסגרת התקציב ובעיקר פגיעה בתקציבים החברתיים.

לדברי כחלון, כל תוספת תקציבית חייבת לבוא יד ביד עם התייעלות של מערכת הביטחון, זאת מעבר להתייעלות שכבר סוכם עליה. בשל כך, כבר בתקופה הקרובה גורמים באוצר צפויים להיפגש עם נציגים במערכת הביטחון בניסיון להבין היכן ניתן לקצץ כדי להבטיח את המסגרת הדרושה בשביל התכנית של נתניהו. בסופו של דבר, כל התוספת תיכנס לגידול הטבעי שהאוצר צופה בתקציב מערכת הביטחון ללא פריצה של המסגרות.

נתניהו: נגדיל את תקציב הביטחון

נתניהו הציג בישיבת הקבינט את "תפיסת הביטחון 2030" שגיבש בשנתיים האחרונות והציג את האיומים הצפויים על פי תפיסתו, את בניין הכוח הדרוש ואת העקרונות להפעלת הכוח. "בשל שטחנו הקטן, ריכוז האוכלוסיה וריבוי האיומים סביבנו יהיו צורכי הביטחון של ישראל תמיד גדולים בהרבה מאלה של כל מדינה בסדר גודל דומה", אמר נתניהו והסביר את ההחלטה להגדיל את תקציב הביטחון. "המשק הישראלי היום חזק דיו בכדי לאפשר תוספת זו, ובכל מקרה ההגדלה תעשה תוך שמירה על מסגרת תקציבית אחראית".

"בשני העשורים האחרונים טיפחנו כלכלה חופשית כדי לשרת את צרכי המדינה, ובראשם הביטחון", הוסיף ראש הממשלה. "מול צבר האיומים אנו בנקודת היפוך. היום אנו נדרשים להשקיע יותר בביטחון כדי להגן על ההישגים ולהבטיח את המשך הצמיחה הכלכלית. השילוב של עוצמתנו הביטחונית ועוצמתנו הכלכלית יגדיל את נכסיותה של ישראל בעיני מדינות אחרות ובכך גם יגדיל את עוצמתנו המדינית".

הרמטכ"ל עם שרי הקבינט (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, חדשות)
רה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל. ארכיון | צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, חדשות

המסמך המלא מסווג והוא יציג ראש הממשלה לוועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים בכנסת וכן בפני פורום המטה הכללי, המוסד והשב"כ. החלק הלא מסווג של המסמך מתייחס להשלכות התקציביות שיובאו בקרוב לאישור הקבינט.

כחלק מתוכניתו של ראש הממשלה התקציב הביטחוני יוגדל ב-0.2% עד 0.3% מהתל"ג במקביל להמשך תהליך ההתייעלות בצה"ל. על פי התוכנית, הגדלת התקציב מיועדת להוצאה על כלל גופי הביטחון (צה"ל, שב"כ, מוסד ואחרים). כשהתל"ג יגיע לחצי טריליון דולר ייבחן מחדש השיעור הנדרש להוצאה הכוללת על הביטחון.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/