נתניהו. ארכיון (צילום: פלאש 90 אמיר לוי)
נתניהו. ארכיון | צילום: פלאש 90 אמיר לוי

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם בשבועות האחרונים תיקון ל"חוק יסוד - הממשלה". מדובר בתיקון שיאפשר לנתניהו להכריז מלחמה או לצאת למבצע צבאי שעלול להוביל למלחמה ללא צורך באישור מוקדם של הממשלה, ובמקרים מסוימים גם ללא נוכחות מלאה בקבינט. ההצעה תובא לאישור הכנסת מיד עם חזרתה מהפגרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני כחודשיים אישר הקבינט תיקון חקיקה, שיאפשר לממשלה להסמיך מראש את הקבינט בתחילת הכהונה לצאת למבצע צבאי משמעותי או למלחמה, זאת כדי למנוע הדלפות. מסקנה כזו, ללא פירוט נרחב, הופיעה בדוח ועדת עמידרור לבחינת תפקוד הקבינט וככל הנראה הוכנסה לשם לאחר בקשת נתניהו עצמו. 

ניתן להניח שהרקע להצעה הוא אירוע דרמטי שהתרחש לפני כ-7 שנים, והתפרסם לראשונה בתכנית עובדה: ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז ברק הורו לרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ולראש המוסד דאז דגן להכניס את מערכת הביטחון למצב פעולה מסוים. דגן ואשכנזי השיבו מצידם כי מדובר בפעולה שאיננה חוקית - כיוון שהמבצע עשוי להוביל למלחמה.

לצאת למלחמה - בלי אישור הממשלה?
לצאת למלחמה - בלי אישור הממשלה? | צילום:בכירים במשרד המשפטים הבהירו שחקיקה כזו תפזר את הערפל ותמנע צורך בוויכוח משפטי בזמן אמת, דבר שעלול להוביל לדליפת מידע. כזכור, הפעולה שביקשו נתניהו וברק לקדם נבלמה בעקבות התנגדות דגן ואשכנזי ולאחר הדלפות חוזרות ונשנות, גם אם לא ברור עד היום האם ראש הממשלה ושר הביטחון אכן היו "הולכים עד הסוף".‎