פילבר, עד מדינה נוסף המקורב לנתניהו (צילום: פלאש 90 - קובי גדעון, מרים אלסטר)
המשנה למנכ"ל ישמש כמנכ"ל זמני | צילום: פלאש 90 - קובי גדעון, מרים אלסטר

המשנה למנכ"ל משרד התקשורת מימון שמילה מונה למנכ"ל בפועל זמני למשך שלושה חודשים או עד ששלמה פילבר שנמצא במעצר בית בעקבות החשד למעורבותו בפרשת בזק, יסיים את נבצרותו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ממשרד התקשורת נמסר כי לאור ההתפתחויות סביב חקירת הרשות לניירות ערך בעניין בזק, ובמטרה לשמור על רציפות ניהולית במשרד, בהתאם להוראות החוק, החליט שר התקשורת איוב קרא להשתמש בסמכותו ולבצע את המינוי.

נגד מנכ"ל משרד התקשורת משה פילבר ישנן "ראיות חד-משמעיות" - כך אומרים גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק. לדבריהם, החקירה נגדו התנהלה במשך שמונה חודשים, והופעלו נגדו שלל "אמצעים", אותם לא פירטו הבכירים. עם זאת, ידוע כי בחקירות הוצגו לפילבר תכתובות אי-מייל ששלח וקיבל, ולכן ההערכות הן שלכל הפחות שאבו ממנו את כל תכתובות האימייל.

שלמה פילבר (צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות)
הראיות נגד פילבר "חד משמעיות" | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות

שמו של ראש הממשלה נתניהו טרם עלה בחקירות. פילבר לא חשוד בקבלת שוחד מאלוביץ' ומשכך נשאלת השאלה מדוע פעל כפי שפעל. ייתכן שפעל על דעת עצמו, בין אם כדי לרצות את אלוביץ' למטרת עבודה עתידית ובין אם כדי לרצות את נתניהו. עם זאת, ייתכן כי הונחה על ידי ראש הממשלה עצמו. הוא עצמו טרם הפליל את נתניהו, אולם במידה ויעשה זאת התמונה תשתנה לחלוטין.

בחקירותיו אמר פילבר כי התקשורת בינו לבין אלוביץ' הייתה משא ומתן לגיטימי ביניהם, וכי חילופי הטיוטות ביניהם היו מקובלים. אלוביץ', מצדו, דיבר ארוכות בחקירתו כשניסה לשכנע את החוקרים כי ההטבות שבזק קיבלה זעומות לעומת אלה שקיבלו פרטנר והוט.

בינתיים, בפרשת הצוללות שזכתה לכינוי "תיק 3000", עומת מפקד חיל הים לשעבר, האלוף אליעזר "צ'ייני" מרום, עם סא"ל בדימוס מחיל הים. הוא הטיח בפני מרום כי פעל על מנת שמיקי גנור יהיה הנציג של התאגיד הגרמני - האשמה שמרום לא הכחיש. "העובדות לא שנויות במחלוקת", אמר. "אכן המלצתי עליו בפני סדרה של אנשים - שנינו פיקדנו בעבר יחד, והוא מצוין. ההמלצה ניתנה בתום לב".

מקורות שונים אומרים כי חלקו של עורך הדין דוד שמרון - עורך דינו ובן דודו של ראש הממשלה נתניהו - מוקצן בתקשורת לרעתו, וכי בפועל חלקו מאוד אגבי. עם זאת, בחקירה עולה כי במסמכי החברה הגרמנית מתוארת ישראל כמדינת עולם שלישי, בה יש לשלם "הוצאות שימושיות" על מנת שעסקאות יאושרו.