העימות החזיתי בין שרת התרבות לתעשיית הקולנוע: לאחר שלא הוזמנה לטקס פרסי אופיר שייערך השבוע, שרת התרבות מירי רגב התייצבה באולפן "פגוש את העיתונות" וגינתה את "ההחלטה הפחדנית והלא דמוקרטית", לדבריה. בריאיון שהוקלט לפני כניסת השבת ושודר הערב (שבת) תקפה רגב את ראשי האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה ואף איימה בסנקציות: "זה גוף שמייצג פלורליזם, חופש ביטוי וקבלת דעה אחרת, אז מה הבעיה שלכם שתגיע שרה שתשמיע דעה שונה מהדעה שלכם? ממה אתם פוחדים?". רגב המשיכה לגנות את הסרט "פוקסטרוט" למרות שלא צפתה בו - והדפה את ההאשמות כלפי יאיר נתניהו בעקבות הקריקטורה הפוגענית שפרסם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על המגעים עם האקדמיה לקולנוע אמרה רגב: "הם הזמינו אותי אבל הם אמרו לי 'אם אנחנו מזמינים אותך אנחנו רוצים לעשות משא ומתן, אנחנו רוצים שזה יהיה יום חג ונעשה הפסקת אש. הפסקת אש זה אומר שאני אשב ואמחה כפיים לסרט פוקסטרוט? אני מצפה מהאקדמיה, כפי שאני מצפה מכל גורם אחר, שלא ינסו לסתום לי את הפה. הסכם הקולנוע אמור להיפתח בשנה הבאה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה".

רגב הגיבה לביקורת על המתקפה שלה נגד הסרט בו לא צפתה: "את לא מצפה שאני אצפה בכל הסרטים ואקרא את כל התסריטים, בשביל זה יש את אנשי המקצוע. גם כצנזורית ראשית לא ישבתי ופסלתי בעצמי כל דבר ודבר, יש אנשי מקצוע שעושים את זה. יש לנו אגף שעוסק בנושא הקולנוע, אתי כהן צפתה בסרט. כשהיא באה ואמרה לי שהסצינה האחרונה מדברת על חיילים שהורגים, קוברים ומטייחים את המוות. בכל משפחה יש חייל - את מכירה באמת חיילים שיכולים לטייח הרג של פלסטינים?".

נציגי הסרט "פוקסטרוט". ארכיון (צילום: חדשות 2)
רגב נגד פוקסטרור: ,מוציא דיבה" | צילום: חדשות 2

"רוצים להציג את ישראל כמדינה כובשת"

"יש לנו טעויות בצבא שצריך לתקן אותם אבל לבוא ולהוציא את דיבתם של חיילי צה"ל רעה ולהפוך את חילי צה"ל לחיילים לא מוסריים - לא בבית ספרנו", הדגישה רגב. "הסרט זכה בפרס באירופה באותם מקומות שכנראה רוצים להראות את ישראל כמדינה כובשת. הסרט בסופו של דבר מסתיים בסצינה שבה חיילי צה"ל הורגים קוברים ומטייחים - זו המציאות שאת יוצאת ממנה במהלך הסרט. אני בטוחה שאת לא מאמינה שהורגים ומטייחים".

רגב התייחסה גם לתקרית בשנה שעברה, בה יצאה מהאולם לאחר שהוקראו טקסטים של המשורר הפלסטיני דרוויש, וטענה כי קיים קשר בין המקרים: "למה הם עשו את זה? יש כאן עניין של אג'נדה. יש חוק במדינת ישראל ומוסדות תרבות הם לא מעל החוק. על פי חוק הנכבה, כל מוסד נתמך על ידי מדינת ישראל שפועל בניגוד לאותם 5 חוקי נכבה, לא יכולים לקבל תקציבים מהממשלה. אנחנו משרד התרבות לא כספומט. אני לא אעביר כספים למוסדות ולסרטים שמוציאים את דיבת צה"ל".

"ביקורת נוקבת ככל שתהיה זה דבר נהדר אבל חתירה נגד מדינת ישראל את רוצה שאני אעודד? כן, זו חתירה נגד ישראל!", תקפה רגב. "זה סרט שמייצג את מדינת ישראל ומוציא את דיבתה רעה. אני לא אתלוש שום דפים מתסריטים, יש לי כוונה אחת בלבד - לא לממן את אותם סרטים והצגות כמו 'אסירי הכיבוש'. עולם התרבות הוא שגריר ומראה של חברה. אין שום בעיה שהבמאי יציג את מה שיציג אבל לא במימון המדינה. המדינה לא צריכה לממן סרטים והצגות שחותרים תחת מדינת ישראל ופוגעים בצה"ל".

השרה הוסיפה: "אני רוצה שיבקרו ביקורת נוקבת ואני מעודדת את זה. הוספתי כסף לתרבות כדי שיוכלו אותן יוצרות ויוצרים להתעסק עם הדברים שהם אוהבים וליצור תרבות. אבל כשהתרבות חותרת תחת מדינת ישראל אני לא אממן את זה. אני רוצה אומנות מבקרת ובועטת. מגוונת שיהיו ז'אנרים שונים ושישמיעו את יהודה ושומרון ואת הערבים ואת החרדים ואת הפריפריה. תעשי הבחנה בין ביקורת לבין חתירה נגד מדינת ישראל".

השרה רגב יוצאת מטקס פרס אופיר, בשנה שעברה
רגב יוצאת מהטקס, בשנה שעברה | צילום:

"סגנון ראוי זה לקרוא לשרה בהמה?"

על המהלך להפסקת מימון לתכנים שפוגעים בישראל, לדבריה, אמרה רגב: "היועץ המשפטי אמר שהסמכות לא לממן היא של השר כחלון וזה נכון, כחלון הוא מי שצריך לשלול את התקציבים. אני שמחה שקראנו את אותן כותרות ששר האוצר הצטרף לבקשה שלי לשלול תקציבים מתיאטרון יפו. המדינה ושומרי הסף צריכים לעשות את הכל כדי לאכוף את החוקים ולמנוע מהתרבות לחתור תחת מדינת ישראל. אני כשרת התרבות רואה לעצמי משימה אחת וזה להביא לצדק תרבותי ולחלק את המשאבים אחרת. רוב הכסף הוא בתל אביב ולא מאפשר יצירה של אומנות בפריפריה".

"אין כאן עניין פוליטי, אני לא מחלקת לפי שמאל וימין - קרנות הקולנוע הן אלו שפועלות לפי שמאל וימין", טענה שרת התרבות. "אותן קרנות שלא מאפשרות לאותן תסריטאים חרדים או מיהודה ושומרון או ערבים לבוא לידי ביטוי - הם סותמים להם את הפה. לא יכול להיות מצב שאנחנו במשרד התרבות חילקנו את רוב הכסף לתל אביב".

עוד תקפה רגב את האמנים שמבקרים אותה במילים חריפות ואמרה בציניות: "סגנון ראוי לאומנים זה לקרוא לשרה בהמה, זה להגיד אני לא מופיע באיו"ש כי זה שטח כבוש. סגנון ראוי לאומנים זה לקרוא בוז. שהם לא יחנכו אותי. אני לא באתי להיות נחמדה, באתי לשנות ולהביא לצדק תרבותי. לכן אני אומרת שאותם אנשים יתייחסו למהות ולא לסגנון כי לא שמעתי אותם מדברים על הסגנון של אילן גילאון וזהבה גלאון, יכול להיות שזה כי הם שייכים לצד מסויים במפה הפוליטית. לכולם יש זכות לתרבות, כולם ראוים לצרוך וליצור תרבות אבל לא ניתן יד לחתירה נגד מדינת ישראל".

יאיר נתניהו, ארכיון (צילום: Marc Israel Sellem/POOL/Flash90, חדשות)
"הוציא את הכעס שלו". יאיר נתניהו | צילום: Marc Israel Sellem/POOL/Flash90, חדשות

"יש לינץ' על ראש הממשלה ורעייתו"

עוד התייחסה השרה לסערת הקריקטורה שפרסם יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, בפייסבוק: "אני חושבת שכל מה שקשור למשפחת נתניהו מנפחים ומוציאים מפרופורציות וגורמים לניפוח של הפרשה. הוא הסיר את הקריקטורה. את חושבת באמת שיאיר נתניהו הוא נאצי? מישהו חושב שנתניהו הוא אנטישמי? אני אומרת לך חד וחלק שזה ניפוח".

"יש כאן ילד, בן של משפחה, שמבין שלהורים שלו עושים לינץ' במשך 22 שנים", הוסיפה. "יש כאן לינץ' על ראש הממשלה ושרה נתניהו. לינץ' ממומן ומאורגן. והוא אומר: אני שבע מאותם גורמים שרודפים אחרי ההורים שלי ואני כבן שלהם מוציא את הכעס וחוסר האונים שלי. הוא הסיר את הקריקטורה. השאלה היא למה הופכים את יאיר ובנימין נתניהו לנאצים? כל הנסיונות האלה הן ניסיונות לרדת נמוך".

רגב הוסיפה ותקפה את התנהלות התקשורת בפרשות נתניהו: "צר לי לומר שחלק מהכתבים הפכו להיות שחקנים פוליטיים. אני מאמינה בחפותו של רה"מ ושל שרה. ההחלטה של היועמ"ש בנושא אחד להעמיד כתב אישום תלוי שימוע אני בטוחה שהיא תצא נקייה בשימוע, ושרה נתניהו זכאית לחזקת החפות. שיחליט היועמ"ש במה, אם בכלל, הוא מאשים אותה ואז נדבר. יש 22 שנה כותרות כנגד משפחת נתניהו, נתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה. התקשורת עושה את הכל כדי להשפיע על היועץ המשפטי לממשלה".

יו"ר האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה מוש דנון מסר בתגובה לריאיון: "התגובה של רגב והאופן שבו היא מתייחסת ליצירה המקומית היא פוגענית וחסרת אחריות זאת מבלי להישען על עובדות. לומר שהסרטים מגייסים את העולם נגדנו זו הסתה שאסור שתיאמר האקדמיה הזמינה את השרה לדון יחדיו בהצלחת הטקס".