שרת המשפטים נגד נשיאת העליון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל)
"פרמת את הממלכתיות" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

עימות בין שרת המשפטים לנשיאת העליון: במכתב ששיגרה היום (רביעי) איילת שקד למרים נאור, היא הטיחה בה כי בהודעתה על כך ששופטי העליון לא ישתתפו בטקס לציון יובל לשחרור יהודה ושומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן היא "פרמה את הממלכתיות", כפי שהגדירה זאת. "יצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי", הוסיפה שקד במכתב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

"הצטערתי לשמוע על החלטתך למנוע מנציג ביהמ"ש העליון להשתתף בטקס הממלכתי לציון יובל לשחרור יהודה שומרון, בנימין, הגולן והבקעה", כתבה שקד. "כידוע, קיומו של הטקס נקבע בהחלטת ממשלה ומשכך מדובר באירוע ממלכתי בו משתתפים נציגי סגל א', ובכללם נציג העליון".

"בעצם הודעתך פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי עליו החליטה הממשלה ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי", המשיכה שרת המשפטים. "למרות שרצונך היה להמנע ממחלוקת פוליטית הרי שהמטרה הוחטאה, ויפה כתבה התנועה לאיכות השלטון במכתב אל גבירתי היום כי 'הדבר עלול לשחק לידיהם של המבקשים לצייר את בית המשפט כשחקן במישור הפוליטי, בבחינת בא לברך ויצא מקלל'".

"מערכת המשפט נמנעת מאירוע שנוי במחלוקת"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב היום לבג"ץ תשובה המנוגדת לזו שהגישה נאור, וטען כי חגיגות היובל להתיישבות ביו"ש הינו אירוע ממלכתי. היועץ מיועד להשתתף באירוע הערב.

"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"הטקס - אירוע ממלכתי". מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

נאור פרסמה מוקדם יותר היום הסבר רשמי להחלטה לא להגיע או לשלוח נציג לחגיגות היובל להתיישבות ביהודה שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן שייערך הערב. נאור הבהירה, בתשובה לעתירה שהגישה תנועת רגבים, כי "מערכת בתי המשפט נמנעת מהשתתפות בכל אירוע שנוי במחלוקת ציבורית".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא למחלוקת וטען כי ההחלטה של נאור "מטילה צל כבד על יכולתו של בית המשפט לדון ללא משוא פנים בסוגיות הקשורות ביהודה ושומרון". ליברמן גם טען שההחלטה מפתיעה "על אחת כמה וכמה כשהטקס מתקיים בגוש עציון, מקום המבטא קונצנזוס ישראלי רחב ביותר".

לפי החוק, בג"ץ לא יוכל להתערב בסוגיית הח (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
ביהמ"ש העליון, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

בימים האחרונים התעוררה ביקורת מצד גורמים בימין לאחר פרסומים בהם נטען כי נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור החליטה שלא להגיע לאירוע ואף לא לשלוח נציג מטעם בית המשפט העליון. תנועת רגבים עתרה לבג"ץ בדרישה שנאור תנמק מדוע קיבלה את ההחלטה.

בתשובה לעתירה, שפרסמה היום הנשיאה, טענה שהאירוע שנוי במחלוקת ציבורית ולכן לא ראוי ששופטי העליון ישתתפו בו. על כן, ומבלי נקיטת עמדה של הנשיאה או מי משופטי בית המשפט העליון לגוף המחלוקת, החליטה הנשיאה שראוי שהרשות השופטת לא תשתתף באירוע.

ליברמן. עולה למתקפה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליברמן, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

השופטת אף פירטה כי השתתפות באירוע מתנגשת עם כללי האתיקה לשופטים: "שופט לא יהא מעורב בפעילות פוליטית או מפלגתית...לא ייטול שופט חלק באירוע הנערך על ידי מפלגה או גוף פוליטי אחר, או במסגרת אחרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית".

בסיום התשובה לעתירה, ביקשה הנשיאה להדגיש "כי מערכת בתי המשפט משתתפת ותמשיך לקחת חלק באירועים ממלכתיים כדבר שבשגרה ומכבדת אותם בנוכחות שופטים. יחד עם זאת, מערכת בתי המשפט נמנעת מהשתתפות בכל אירוע שנוי במחלוקת ציבורית ובפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד". בטקס הרשמי שייערך הערב ישתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו ויישא דברים.