"חסר לישראל שר ביטחון במשרה מלאה" (צילום: מארק ישראל שלם, פלאש 90, חדשות)
בנט נגד נתניהו | צילום: מארק ישראל שלם, פלאש 90, חדשות

יממה לאחר שהודיע כי הוא "מגבה" את ראש הממשלה בעניין הר הבית, השר בנט עולה למתקפה: הבוקר (חמישי), בריאיון לתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל, טען שר החינוך כי "ישראל יוצאת לצערי מוחלשת מהמשבר הזה, במקום לחזק את הריבונות שלנו בירושלים הועבר מסר שאפשר לערער על הריבונות". בנט מתח ביקורת על הסרת המצלמות בהר: "זו שגיאה לנוכח גילויי האלימות, הביטחון נפגע כמו בבריחה מלבנון". בתוך כך, גורם שמכיר מקרוב את עבודת הקבינט תוקף: "בנט רואה רק את טובת עצמו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השר בנט התייחס בריאיון לגיבוי שהעניק אתמול בכנסת לנתניהו: "אני הובלתי בקבינט את ההתנגדות להסרת הגלאים, אבל ברגע שעמדתי וראיתי שהדעה לא התקבלה נהגתי באחריות והענקתי גיבוי לממשלה ואמשיך לעשות זאת". למרות זאת, בנט לא חסך מילים בביקורתו על מדיניות הממשלה: "יכול להיות שאתה מרוויח קצת שקט אבל כל פעם שישראל קצת מתקפלת אתה חוטף אינתיפאדה. אתה כאילו מרוויח בטווח הקצר אבל בטווח הארוך אתה פוגע בהרתעה".

ארכיון
לווית המחבלים מהפיגוע בהר הבית | צילום:

בנט התייחס גם להלווייה הסוערת של המחבלים שביצעו את הפיגוע באום אל פחם: "כל עוד עמדנו איתנים, מה שקרה בשטח זה ששום דבר לא התרומם. באום אל פחם הם ניסו לארגן הפגנת ענק אך הגיעו 60 אנשים. ברגע שהם זיהו את ההתקפלות עכשיו אלפים באים להלוויות באום אל פחם. כשאנחנו עומדים חזק הם מורידים את הראש. עכשיו צריך לגבש תכנית כי אני צופה עלייה באלימות, לגבש תכנית לסיכול הטרור אל תספרו לי שעמידה חזקה של ישראל מובילה לטרור, אני לא מקבל את הגישה הזאת ואומרת לישראל תקשרו את היידים מאחורי הגב כי רק ככה יעריכו אותנו. לא מעריכים אותנו יותר כשאנחנו מתקפלים".

"כל האירוע מחייב חשבון נפש"

"כשר חינוך אני פועל לשפר את רמת החינוך לערביי ישראל", אמר בהתייחסות להלוויית המחבלים. "הדבר הזה מעלה מחשבות קשות מאוד לגבי חלק מערביי ישראל. זה לא בודדים, זה אלפים. הם מריחים את אותה חולשה והרימו ראש אנחנו צריכים לעשות חשבון נפש ביחס שלנו. כשאתה רואה אלפי ערבים שהם אזרחי ישראל צועקים נפדה את פלסטין צריך לחשוב. בתוך כנסת ישראל יושבים כמה ח"כים שליבו והיו שותפים לעלילת הדם הזאת הרי הר הבית פתוח כבר מיום ראשון שעבר, כל האירוע הזה מחייב חשבון נפש".

הסרת אמצעי הבידוק בירושלים, הלילה
הסרת אמצעי הבידוק מהר הבית, הלילה | צילום:

"אני חושב שהיה לגיטימי להציב מגנומטרים, אני לא מתכוון לתקוף את ראש הממשלה על ההחלטה", הוסיף. "ההחלטה המקרית לא נעשה בקבינט אלא בשיחת ועידה של ראש הממשלה עם גורמי ביטחון ואני לא חושב שהוא שגה כי הוא היה חייב לתת מענה ביטחוני להר הבית. אני חושב שההחלטה להסיר ולקפל את המצלמות היא שגיאה".

"השוואה מופרכת לעובדי מדינה". ארכיון (צילום: דוברות המשטרה)
היערכות שוטרים בירושלים, בשבוע שעבר | צילום: דוברות המשטרה

יו"ר הבית היהודי הציב דרישות מנתניהו ומהקבינט: "בעקבות המשבר הזה אני מצפה שראש הממשלה יורה לשר הביטחון להוריד מהשולחן תכניות של הקלות לפלסטינים ובנייה, ולהציג במקומן תכניות מבצעיות לסיכול הטרור". עוד טען השר: "אנחנו לאורך כל הדרך התייצבתי סביב עמדת המשטרה, השוטרים הם הגיבורים של כל האירוע. אנחנו תמכנו בהצבת בידוק ביטחוני רציני שהמשטרה המליצה עליו. לצערי אחר כך הערבים לא קיבלו את העמדה ואמרנו עד כאן".

המהומות במזרח העיר
מהומות במזרח ירושלים, בשבוע שעבר | צילום:

"היו מקומות שהצלחתי הוביל את שינוי הקו של ממשלת ישראל ואני קם ואומר שאנחנו לא ניתן בקלקיליה לעוולות לקרות", אמר בהתייחסות לתכנית להרחבת קלקיליה שנחשפה בחדשות 2 ונבלמה. "הכי חשוב להבין מה צפוי לנו בשבועות הקרובים לדעתי זה עלייה באלימות ואין מקום להקלות. בשכונה שלנו כשמריחים חולשה מרימים את הראש. וגם אם עכשיו זו ירידה ובעיני זו שגיאה זה לא הסוף של מדינת ישראל. אנחנו צריכים לצאת מחוזקים".

גורם שמכיר מקרוב את עבודת הקבינט תקף היום בחריפות את בנט: "ההתנהגות וההתנהלות של השר בנט ילדותית וחסרת אחריות. הוא אינו רואה את טובת המדינה אלא רק את טובת עצמו, חפיפניק, לא מעמיק:.