נזיפה חמורה לזועבי וחזן: חודש אחרי העימות הסוער שכמעט וגלש לאלימות במליאת הכנסת, במהלכו כינתה ח"כ חנין זועבי את לוחמי צה"ל בכינוי המקומם "רוצחים" - ועוררה את חמתם של רבים מחברי הכנסת, ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (שני) לנזוף בה נזיפה חמורה, זאת בנוסף לח"כ אורן חזן שהשיב לזועבי עקב דבריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ועדת האתיקה מצאה כי מדובר ב"אירוע חמור ומתמשך בו היו מעורבים כמה חברי כנסת, שזכה לתהודה רבה ושללא ספק פגע בכבודה ובמעמדה של הכנסת". עוד החליטה הוועדה לרשום הערה לארבעה חברי כנסת נוספים שהתקשו להישאר במקום עקב דבריה של זועבי: חברי הכנסת מיקי לוי, חיליק בר, עליזה לביא ונאווה בוקר.

אודות ח"כ זועבי קבעה ועדת האתיקה כי התבטאויותיה "קיצוניות, מתריסות ולא מעוגנות במציאות ונמצאות לכל הפחות על גבול חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת. אף שאכן חברת הכנסת זועבי לא אמרה את הביטוי 'חיילי צה"ל רוצחים', רוב חברי הוועדה מקבלים בדוחק רב את הסברה כי לא התכוונה להאשים את חיילי צה"ל בהיותם רוצחים, וסבורים כי בצדק כך הובנו הדברים על ידי חברי הכנסת והציבור".

"עם זאת, ובשל חופש הביטוי הפוליטי הרחב ממנו נהנים חברי הכנסת, בצירוף העובדה שההפרעות לנאומה לא פסקו לרגע ולא אפשרו לה למעשה להשלים משפט או טיעון סדור מהרגע שבו עלתה לדוכן הנואמים, אין מקום להחמיר איתה זאת הפעם בעניין ההתבטאויות עצמן".

זועבי עוררה זעם בקרב הח"כים (צילום: ערוץ הכנסת)
זועבי עוררה זעם בקרב הח"כים | צילום: ערוץ הכנסת"דעת המיעוט סברה כי ההתבטאויות נשוא הקובלנות הן התבטאויות פוליטיות לגיטימיות ואין באמירתן כל הפרה אתית. יתרה מזאת, דעת המיעוט סבורה כי חופש הביטוי הפוליטי נועד להשמעת דעות שאינן בקונצנזוס, דוגמת ההתבטאויות שנשמעו במקרה זה".  

"עם זאת, כל חברי הוועדה סברו כי ח"כ חנין זועבי הפרה את כלל 2 לכללי האתיקה, בכך שהטעתה ביודעין את יו"ר הישיבה באומרה כי בכוונתה להתנצל, ולא רק שלא עשתה כן, אלא אף ניצלה זאת כדי לחזור על התבטאויותיה - מה שהחמיר את האירוע, שגם כך כבר היה סוער. רוב חברי הוועדה רואים בחומרה מעשה זה, המהווה בעצם הכשלה של יו"ר הישיבה".

בנוגע לח"כ אורן חזן, קבעה הוועדה כי "אין ספק שהוא הצית את המהומה במליאה וליבה אותה ללא הפסקה, בניגוד לכל דפוס התנהגות המקובל במליאה, גם בדיונים סוערים. מהרגע שבו חברת הכנסת זועבי נקראה לדוכן הנואמים ועוד לפני שהחלה לדבר, ועד לסיום דבריה, חבר הכנסת חזן לא חדל לצעוק לעברה קריאות ביניים, לרבות ביטויים בשפה נמוכה שנועדו להשפילה ולבזותה כגון 'חתיכת צבועה', 'רוחי לעזה', 'את הדמות של הרוע והשנאה', 'אנחנו נעיף אותך מפה, גם את המשכורת שלך אנחנו ניקח', 'משוט אני אתן לך, לא משט', 'תשבי בפינה שלך. היידה היידה' ועוד כהנה וכהנה ביטויים שמקומם לא יכירם במליאת הכנסת".

בנוגע לחברי הכנסת מיקי לוי, חיליק בר ועליזה לביא, סבורה הוועדה כי גם אם לא ניתן היה מבחינתם לעבור לסדק היום על דבריה של ח"כ זועבי, הרי שבשום מקרה "אין הצדקה להתקרב לדוכן הנואמים במליאה באופן שיש בו כדי לאיים על הדובר ולהפריע לנאומו".

הוועדה קבעה כי "קריאות ביניים אינן דבר זר לפרלמנט, אך התגודדות סביב דוכן הנואמים מתוך מטרה להוריד את הדובר מהדוכן או לסכל את יכולתו לנאום אינה לגיטימית והיא אף בעלת פוטנציאל להידרדר לאלימות פיזית".

זועבי וחזן הגיבו בחריפות לעונש שהוטל עליהם

חברת הכנסת חנין זועבי הגיבה הערב להחלטת ועדת האתיקה: "הוועדה נתנה אור ירוק להתנהלות בריונית, דורסנית ואלימה. ההכשר שמעניקה ועדת האתיקה להתנהגות בריונית ולהסתה ישירה לרצח, שמתנהלת סביבי זה שנים ארוכות, היא מסוכנת ואנטי אתית. זו הייתה חובתה של הועדה, לא להתחמק מאיומים החמורים הפיזיים של חברי כנסת בתוך הכנסת וגם בתוך דפי הפייסבוק שלהם. אם איומים ברצח אינם מהווים עבירה אתית ואף פלילית, אז מה הם כן מהווים?".

"ועדת האתיקה שוב מוכיחה", המשיכה זועבי, "גם במקרים שמאוד קל להבחין בין הקורבן לבין התוקף, שהיא נשלטת ע״י שיקולים פוליטיים, יותר מאשר ע״י שיקולים אתיים גרידא. הליך הדמוניזציה אותו יזמו חברי הכנסת חזן, בוקר, לוי, לביא ובר בהנהגתו של יו"ר ישיבת המליאה ח"כ חמד עמאר במהלך הדיון ובפרסומיהם בתקשורת ובפייסבוק בהמשך, חורגים דווקא מחופש הביטוי, בהיותם דברי הסתה ואיומים אישיים חמורים. אין דבר בין שיח פוליטי נוקב לבין הקללות וההתנהלות הפרועה והאלימה של אותם חברי כנסת במליאה".

מהומה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
צילום: ערוץ הכנסת

"לצערי, מיום ליום כנסת ישראל הופכת לשמאלנית יותר, מרצה את התקשורת יותר ומאבדת את אמון הציבור יותר ויותר", מסר ח"כ אורן חזן בתגובה לעונש שהוטל עליו.
"אני גאה להיות נאשם על ידיכם בכך שבגללי פרצה 'מהומת זועבי' בכנסת ועל שחשפתי שוב את פרצופה של המחבלת זועבי ומנעתי ממנה את המשך השפלתנו מעל דוכן הכנסת. היא האשימה כי חיילי צה"ל רוצחים וכי הם צריכים להתנצל בפניה על המרמרה, זאת בשעה שחיילים וקצינים יושבים המומים מולה ביציע הכנסת".

"אני בוש בכך שמשווים אותי, את מי שמנע מזועבי להמשיך ולפגוע בחיילי צה"ל, למי שפגעה בצה"ל ובמדינת ישראל ונותנים לנו עונש דומה בחומרתו", הוסיף חזן. "נותנים עונש במקום לשבח את מי שלא הסכים לעבור לסדר היום? עונש למי שחשף שוב את פרצופה של טרוריסטית המילים? הועדה מצאה לנכון לעמוד לצד חברת הכנסת זועבי ולנזוף בי נזיפה חמורה?".

עוד תמה חזן כיצד "חברי כנסת אחרים שדחפו ליד הדוכן, ירקו וקיללו והורחקו על ידי הסדרנים באופן פיסי מאד לא מתון, קיבלו כמעט מאום - ואני שהקפדתי להישאר מרחוק, לא להתקרב למהומה ולאלימות וישבתי במקומי קיבלתי את הנזיפה החמורה והקשה ביותר מכל כנסת ישראל".