במהלך נאומו של ראש הממשלה נתניהו הערב (שלישי) בטקס האזכרה לציון שנתיים לחללי "צוק איתן", התפרצו נציגי המשפחות השכולות וקטעו את דבריו. "אתה הורס את הדמוקרטיה ומשתלט על התקשורת", צעק יורם טל ששכל את בנו, סר"ן עמרי טל ז"ל, שנהרג כשפצצת מרגמה נפלה באחד משטחי הכינוס מחוץ לרצועה. כשענה ראש הממשלה כי הוא אח שכול ומבין את הכאב, ענו לו בני המשפחות: "אינך מבין כלום".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"חינכתי את הבן שלי לערכים", סיפר לחדשות 2 Online טל, "היה לי בן שהוא מלח הארץ - הוא הלך לצבא כדי לשרת את המדינה וכל יום נתן את הכל למענה". לדברי האב השכול, "ביום שנהרג עמרי כיסנס את החיילים שלו ואמר להם: 'המדינה קורא לכם, זה יום המבחן שלכם' - ובאותו ערב נהרג".

"האיש שאנחנו שומעים עכשיו הוא איש חסר ערכים", הטיח טל בנתניהו, "הוא פוגע בדמוקרטיה, מנסה להשתלט על התקשורת ומנסה לעשות עוד הרבה דברים שאינם ראויים. זה איש שלא ראוי להנהיג מדינה דמוקרטית", סיכם, "לא בשביל זה שכלתי את הבן שלי".

במהלך הנאום התפרץ לדברי נתניהו אב שכול נוסף, מוטי מט, ששכל את בנו לי בקרבות בחאן יונס שבדרום הרצועה. "תקימו ועדת חקירה ממלכתית, כי אם לא - בשנה הבאה אתה תישא פה את אותו הנאום בדיוק", צעק האב. 

"דלתי הייתה ותישאר פתוחה"

אחי ואחיותיי בני משפחת השכול, כן יגונכם יגוני, כן כאבכם כאבי", פתח נתניהו את נאומו. "בשנתיים שחלפו מאז המבצע כתבתי לכם, שוחחתי איתכם, פגשתי בכם, דלתי תמיד הייתה ותמיד תישאר פתוחה בפניכם. העם כולו מוקיר את המחיר ששילמו יקירינו ושילמתם אתם להבטחת ביטחון המדינה והגנת אזרחי ישראל".

"צוק איתן הוא אחד מאותם הצמתים שבהם עם חפץ חיים נאלץ לאחוז בחרב המגן ולהיאבק על עצם הקיום", הוסיף. "בתור ראש ממשלה עשיתי הכל כדי לא לחשוף את החיילים שלנו לסכנות מיותרות לפני שמיצינו את כל האפשרויות, הן במישור המדיני והן במישור הצבאי", אמר נתניהו בנאומו.

"המערכה נסתיימה - אבל המלחמה לא תמה"

בטרם עלה ראש הממשלה לדוכן הנואמים, נשא דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין. "67 לוחמים יקירינו לא שבו מהמערכה ההיא ואיתם עוד חמישה אזרחים", אמר ריבלין. "כאן בהר הגעגועים של ירושלים באנו לספר למתינו כמה אנחנו מתגעגעים אליהם, כמה אנחנו חסרים אותם, כמה אנחנו מעריכים את הדבקות הרעות ומסירות הנפש שלהם. שנתיים עברו והם בעיקר חסרים לכם בני המשפחות השכולות ולנו, מאוד מאוד. והמילים לא מספיקות לתאר געגועים שאין להם ראשית ואין להם סוף".

חיילים צוק איתן (צילום: רויטרס, חדשות)
"המילים לא מספיקות לתאר את הגעגועים" | צילום: רויטרס, חדשות

"נלחמנו על הבית, על קיום ועל שגרה", הוסיף נשיא המדינה. "כל תרחישי האימה נמנעו בסופו של דבר תוך קרבות קשים ובמחיר דמים שנגבה מאיתנו. המערכה נסתיימה זה זמן אבל המלחמה לא תמה. משימתה של מדינת ישראל לא הושלמה. אנחנו נלחמים בארגון טרור רצחני שאינו מכיר בקיומנו ששם לו למטרה לפגוע ולהשמיד את מדינת ישראל".

בנאומו התייחס נשיא המדינה גם למחאת משפחות גולדין ושאול על השבת גופות בניהן לארץ. "יש בינינו כאלה שעבורם הקרב עדיין לא תם, הוא נמשך במלוא עוצמתו", אמר. "בני משפחותיהם של סגן הדר גולדין ואורו שאול. הם יצאו בשליחותה של מדינת ישראל ועל המדינה מוטלת האחריות להשיב אותם לביתם".

"לא חסר ידע, חסרה אחריות"

לפני כיומיים שיגרו עשרות הורים שכולים שבניהם נפלו במבצע מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון וקראו להם "לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט לאירועי 'צוק איתן'". לדבריהם, "מדינת ישראל, ואתם העומדים בראשה, מחויבים לקיים תהליך הפקת לקחים אובייקטיבי על ידי ועדה חיצונית ובלתי תלויה, ועדה שתוסמך לבדוק ולתחקר את כל אירועי המלחמה ובעלי התפקידים כולל את תהליך קבלת ההחלטות", טענו ההורים. "כמו כן, אנו סבורים שעל הבדיקה להיות שקופה כך שתענה על זכותנו הבסיסית לדעת".

בעקבות דרישת המשפחות אמר היום ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, כי לא צריך ועדת חקירה, אלא לתבוע אחריות מנתניהו. "לא ידע חסר פה - חסרה אחריות", אמר שלח. "הדרישה לוועדת חקירה נובעת מתסכול, כעס וחוסר אונים. הורים שכולים ואנשים שהמדינה והצבא יקרים להם מרגישים שראש הממשלה - האחראי העיקרי לכך שהגענו למלחמה ידועה מראש בלי החלטה מה אנחנו רוצים להשיג, ולא מוכנים בשום היבט צבאי - ניער את זה מעצמו כאילו כלום, מילמל משהו על איראן וערבים נוהרים והלך הלאה".