"אלופי הכיבוש". אלוף במיל' שמני (צילום: דו"צ)
"אלופי הכיבוש". אלוף במיל' שמני | צילום: דו"צ

הסערה הבאה? במהלך כנס ביטחוני במרכז הבינתחומי בהרצליה נשא דברים אלוף במיל' גדי שמני, מפקד פיקוד המרכז לשעבר, שהתייחס לסוגייה הפלסטינית ואמר כי ישראל היא "אלופת העולם בכיבוש".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבאנו את הכיבוש לרמה של אמנות", אמר האלוף במיל' שמני בכנס של תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל והמכון למדיניות ואסטרטגיה שעסק בתכנית "ביטחון תחילה". "אנחנו אלופי העולם בכיבוש. הייתי אלוף פיקוד המרכז. אלוף הכיבוש. ואני שואל את עצמנו, זה מה שאנחנו רוצים להיות? כל צעד שאנו עושים צריך להיגזר מראיית המטרה האסטרטגית - היפרדות מהפלסטינים. העיסוק הצה"לי בשליטה על אוכלוסייה של 2.5 מיליון אזרחים מסיטה את צה"ל מהפעילות העיקרית שלו. צה"ל מתקשה להיערך לאיומים שעליו להתמודד עימם. הצבא מאבד מהערכיות ומהכושר שלו והופך לשק חבטות של פוליטיקאים".

"ישראל לא תסכים לעולם להסדר שלא נותן מענה לדרישות הביטחון שלה", הוסיף שמני. "הפלסטינים לא יקבלו את המשך הכיבוש האינסופי הישראלי. הפתרון היחיד המקובל הוא היפרדות בהסכם מהפלסטינים. מדינות האזור בשלות ומעוניינות בקיום יחסים מלאים, אך לא יעשו זאת כל עוד הסוגיה הפלסטינית לא פתורה באופן שיניח את דעתן. על ישראל להשפיע על המערכת האזורית דרך קשרים עם מדינות שונות ויחסיה עם ארה"ב".
 
בהתייחסו לרצועת עזה אמר שמני כי "עזה היא סוגיה מורכבת. הדרך להצטרפות עזה למתווה רחוקה ומותנית בקבלת תנאים שחמאס לא יהיה מוכן להם בטווח הנראה לעין. גם לאחר פירוק חמאס מנשקו, יחלפו שנים עד שנוכל להרשות לעצמנו מעבר חופשי בין עזה לגדה. ברמה האסטרטגית יש לראות את חמאס כחלק מהפתרון. למרות שכרגע הוא חלק מהבעיה. צריך לחתור לזה. צריך להפעיל לחץ על עזה ולעשות כל מה שצריך כדי שלא יהיה משבר הומניטרי ותו לא. אחרת אין מצב לשינוי".

שמני התייחס להשבת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול ואמר כי: "לא יכול שישראל לא תפעיל לחץ על חמאס. אנחנו מטפלים בנושא בכפפות של משי. חמאס מרתיע ואנחנו מורתעים וזה חמור מאוד".