"פועלו יישאר איתנו דורות רבים קדימה": הממשלה התכנסה הבוקר (רביעי) לישיבת אבל, לזכרו של נשיא המדינה התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס ז"ל שהלך לעולמו בגיל 93. ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים פתחו את הישיבה בדקת דומייה לזכרו של פרס, שתמונתו הוצבה בחדר בו ישב פעמים כה רבות כראש ממשלה ושר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

"זה יומה הראשון של מדינת ישראל בלי שמעון פרס ז"ל. שמעון פרס, מגדולי מנהיגינו, שמאחוריו שובל אורך של הישגים ייחודיים", אמר נתניהו בפתח הישיבה. "בשם העם היהודי כולו, בשם אזרחי ישראל, בשם ממשלת ישראל, אני מוסר תנחומים עמוקים למשפחתו. שמעון פרס חי חיים עתירי מעש שהם סמל להיסטוריה הישראלית המתחדשת - חיי עם עתיק שצועד קוממיות על ארצו, כוחו של עמו להגן על עצמו והוא בונה את מולדתו ביזע ובעוז".

נתניהו סיפר על דרכו המיוחדת של פרס: "כששמעון הגיע כנער צעיר אל בית הספר החקלאי בבן שמן, הוא כתב 'מטרת חיי היא לשרת את עמי'. הוא הגשים את מטרתו זאת. הוא האמין בכל לבו במטרות הציונות, נישא על כנפי חזון מעורר השראה. שמעון ליווה את המדינה, עמד ליד עריסתה, וידא שהיא תעמוד על רגליים איתנות. הוא ניצב לצידו של בן גוריון בזמן הכרעות גורליות ובזמן שישראל הצעירה הייתה שברירית וכוחה הצבאי עדיין בהתהוות - שמעון תרם רבות לביצור כוחנו".

פגישת פרס ונתניהו בבית הנשיא (צילום: לע"מ)
לע"מ | צילום: לע"מ

"החיים הפוליטיים לא תמיד פינקו אותו"

"הייתה לו תרומה סגולית להתעצמותנו הביטחונית במישור הגלוי ובתחומים שהשתיקה יפה להם: אחת מפסגות חייו הייתה הצלחת המבצע לשחרור בני עמנו שנחטפו לאנטבה. כשר ביטחון הוא מילא תפקיד מרכזי בהחלטה לשגר את טייסינו וחיילינו ללב אפריקה", הוסיף. בצד זה שמעון פרס לא פסק לחתור לשלום ולהאמין בשלום. ידו תמיד הייתה מושטת לפיוס היסטורי עם שכנינו וגם אם פיוס זה התמהמה, הוא לימד אותנו לא להיכנע לייאוש אלא לדבוק בתקווה ולהמשיך בעשייה".

נתניהו ציין כי פרס "היה חבר כנסת כמעט יובל שנים, כיהן כשר בממשלות ישראל בתפקידים רבים ומגוונים. פעמיים הנהיג את המדינה כראש המדינה. הוא פיתח קשרים בינלאומיים, תרם לייצוב המדינה ועשה רבות למען העלייה מברית המועצות ואתיופיה. כולנו יודעים שהחיים הפוליטיים לא תמיד פינקו אותו. לצד הישגיו המרשימים הוא ידע גם אכזבות ורגעים קשים, אבל בכוח הרצון העז שלו הוא המשיך לחתור קדימה, חדור בשאיפה לקדם את התפתחות המדינה שכל כך אהב, חדור בשאיפה להביא לשלום".

"היו דברים רבים שהסכמנו עליהם ומספרם של אלה הלך וגדל במהלך השנים אבל היו בינינו גם חילוקי דעות שהם חלק טבעי מהחיים הדמוקרטיים. גם במקרים אלו הכבוד שרחשתי לו לא נפגע כהוא זה. להפך, ככל שחלף הזמן יחסינו התהדקו", סיפר נתניהו על ההיכרות בין השניים. "הערכתי אותו, אהבתי אותו. בכהונתו כנשיא המדינה היו לנו הרבה מאוד פגישות אישיות, לפעמים עמוק אל תוך הלילה. פגישות מרתקות ועמוקות שבהן למדתי להכיר את האיש, את סיפור חייו, לשמוע את הגיגיו".

בלם את האינפלציה. פרס בכנסת, ארכיון (צילום: רויטרס)
"המשיך לחתור קדימה" | צילום: רויטרס

"איבדנו יהודי ענק"

ראש הממשלה הוסיף כי "רק לפני חודשיים הגעתי עם רעייתי להשקת מרכז פרס לשלום לחדשנות. חלקנו חזון משותף. שמעון ראה את התייצבותה של ישראל בחזית הקדמה הטכנולוגית והמדעית כמפתח לרווחת האנושות וכמפתח לשלום. באותו מפגש נפעמתי מסקרנותו ומיכולתו להירתם לעולם עתיד. לאחר הטקס ישבנו שעה ארוכה ודיבנרו להיפגש שוב כדי להמשיך לקדם את חזוננו המשותף לטכנולוגיה, חדשנות וגם לשלום. לצערי המפגש הזה לא יתקיים".

"התפילה שנשאתי בשם אזרחי ישראל כולה להחלמתו לא התגשמה, אבל נחמתנו היא בכך שכל כך הרבה דברים בחייו של שמעון כן התגשמו ובשבע שנותיו כנשיא הייתה לו עדנה. הוא זכה לאהדה ציבורית חוצת מפלגות ומגזרים. אהבת העם הייתה נתונה לו וחיממה את לבו", ציין נתניהו.

נתניהו סיכם את ההספד במילים אישיות ומרגשות: "שמעון היה איש של חזון, איש של שלום, הוא היה גם איש ספר ואיש רוח. הרי בלעדי שני אלה לא תיתכן תקומה… בשל כל הסיבות הללו שמעון זכה להוקרה בינלאומית חובקת עולם. ראשי מדינות ביקשו את קרבתו, חלקו לו כבוד. יחד איתנו רבים מהם ילוו אותו בדרכו האחרונה למנוחת עולמים באדמת ירושלים. דמותו תהיה נצורה תמיד בלבי וחקוקה בלבנו לעולמי עד. יהי זכרו ברוך". 

נתניהו ביטל את האירועים בהם היה אמור להשתתף היום, בהם ביקור במפעל אינטל בקריית גת וקבלת פנים למשלחת הפרלימפית שהשתתפה באולימפיאדת ריו 2016. השר נפתלי בנט אמר בכניסתו לישיבת האבל של הממשלה: "אני מרגיש מיותם. איבדנו יהודי ענק".