תמונת ארכיון (צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות)
מאות מיליונים על חשבון היתר. אילוסטרציה | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות

תקציב המדינה שצפוי לעבור בקרוב בכנסת, יכלול סעיף שנוי במחלוקת - העברה של חצי מיליארד שקלים לחינוך בלתי פורמלי - חוגי העשרה לתלמידים. הבעיה: המימון לתוספת יגיע על חשבון כלל התלמידים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הסעיף שנמצא בטיוטת חוק ההסדרים קובע כי 500 מיליון שקלים יועברו לחוגי העשרה, בהם חוגים לתלמידים חרדים שאינם לומדים לימודי ליבה. מדובר במסגרות שנועדו להעניק להם כלים להשתלב בעולם התעסוקה.

התוספת, המבורכת כשלעצמה, מעוררת זעם בעיקר בגלל המקור התקציבי שלה: "הגדלת תקציב החינוך הבלתי פורמלי תמומן באמצעות הפחתה של שעת לימוד שבועית אחת מכלל מערכת החינוך, למעט גני ילדים - החל משנת הלימודים הבאה". ‎

אריה דרעי ויעקב ליצמן במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
יש להם סיבה לחייך. דרעי וליצמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשותיו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כבר פנתה לשר האוצר משה כחלון ואמרה שיש טעם לפגם בסעיף הזה - כיוון שלא רק שהחרדים הובילו לביטול לימודי הליבה, אלא שמימון חוגי ההעשרה החדשים מגיע על חשבון כלל תלמידי ישראל.

ח"כ רועי פולקמן מכולנו מסר כי התוספת לחוגים לחרדים היא רק חלק קטן מהתכנית כולה ומשאר הכסף יהנו כלל התלמידים. "מדובר בתכנית מעולה שתתן העשרה בלתי פורמלית לכל התלמידים בעיקר בשכבות החלשות", הוא אמר. "בניגוד לרושם שנוצר לא לוקחים כסף מהחילונים רק לטובת החרדים".

שנה אחת בקואליציה, שלל הישגים ותקציבים לחרדים

ובינתיים, כשראש הממשלה נתניהו ושרי הממשלה היו עסוקים בעיקר במריבות על המנהרות ועל תאגיד השידור הציבורי, חברי הכנסת החרדים מש"ס ויהדות התורה בעיקר צברו עוד ועוד הישגים. הם הצליחו לבטל את כל החוקים שנחקקו בתקופת לפיד ופגעו בהם - וגם הצליחו להזרים תקציבי ענק למגזר החרדי.

תמונת אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
שלל הישגים בשנה אחת | צילום: רויטרס, חדשותאתמול רשמו הח"כים החרדים את ההישג האחרון לפני יציאה לפגרת הקיץ - זאת כשדאגו לאברכים נזקקים לקצבת הכנסה של 1,040 שקלים בחודש- מאחר וההטבה הזו כבר נפסלה פעמיים בבג"צ, הפעם הוקצה תקציב גם לסטודנטים שעומדים בקריטיונים.

עד כה הובילו המפלגות החרדיות להגדלת תקציב הישיבות לסכום של 1.1 מיליארד שקלים - שיא של כל הזמנים. עוד הובילו לאישור חוק המקוואות שעוקף את פסיקת בג"ץ, לפיה יש לאפשר לרפורמים וקונסרבטיבים לטבול במקוואות ציבוריים. עוד השיגו החרדים תוספת תקציב לחינוך החרדי, ביטלו את חובת השוויון בנטל, את האפליה בסבסוד קייטנות החופש הגדול ולאחרונה גם ביטלו את החוק לעידוד לימודי ליבה.