לאחר הסרטון מעורר המחלוקת מיום הבחירות לכנסת בו הזהיר כי הערבים נוהרים לקלפיות, ראש הממשלה פונה לציבור הערבי במסר פייסני: בסרטון, שפורסם הערב (שני) בעמוד הפייסבוק הרשמי של ראש ממשלת ישראל המונה 124 אלף חברים בלבד ולא בעמוד "בנימין נתניהו" לו יש יותר ממיליון עוקבים, נתניהו הדגיש שהתנצל בעבר על דבריו - ומבקש לפתוח דף חדש עם חמישית מאזרחי המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפני שנבחרתי, אמרתי שהמצביעים הערבים באים לקלפיות בהמוניהם", אמר נתניהו בפתח הסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "אף על פי שהתכוונתי למפלגה פוליטית ספציפית, אנשים רבים נפגעו, וניתן להבין זאת. אני התנצלתי על האופן שבו הובנו דבריי. אלא שהיום אני מבקש ללכת צעד אחד קדימה. היום, אני מבקש מכם אזרחי ישראל לקחת חלק בחברה הישראלית - בהמוניכם. עיבדו בהמוניכם, למדו בהמוניכם, שגשגו בהמוניכם".

"ישראל חזקה בזכות - ולא למרות - הגיוון והפלורליזם שמאפיינים אותה", הוסיף נתניהו. "למעלה מ-20% מאזרחינו הם ערבים. אתם הגעתם להישגים מדהימים - שופטים בבית המשפט העליון, חברי כנסת, סופרים בעלי שם, רופאים, רוקחים, יזמים, בעלי חברות בתעשיות ההי-טק, מדענים. אני גאה בתפקיד שאתם ממלאים בהצלחתה של ישראל. אני רוצה שתמלאו תפקיד גדול אף יותר".

נתניהו לבני המגזר הערבי: "העתיד שלכם הוא העתיד שלנו"

"לכבד מיעוטים הוא לא רק הדבר הנכון לעשות, הוא גם חיוני לקדמה שלנו להתפתחות שלנו", המשיך ראש הממשלה. "אבל אין די בדיבורים על שוויון הזדמנות ועל השקעות. מה שקובע הוא המעשים. ואני גאה על כך שהממשלה בראשותי קיבלה לאחרונה החלטה להשקיע משאבים גדולים מאוד בקהילות הערביות. היישובים הערביים זוכים לתמיכה חסרת תקדים בתשתיות ציבוריות, בתחבורה, בתעסוקה, ברווחה, בעוד הרבה תחומים. והסיבה לכך היא פשוטה. העתיד שלכם הוא העתיד שלנו".

"נכון, עדיין נותרו פערים מאוד משמעותיים", המשיך. "אני לא אשכח לעולם את השיחה שקיימתי באחת מוועדות הכנסת עם אישה מוסלמית צעירה שבעלה ובניה נרצחו, נורו למוות, באחת הערים הערביות. היא רעדה, היא התחננה בפניי, אמרה לי: 'ראש הממשלה, תגביר את החוק והסדר בישוב בו אני חיה'. זה בדיוק מה שאנחנו עושים".נתניהו הזכיר בסרטון גם את התכנית שהעבירה ממשלתו לחיזוק המגזר הערבי: "אתמול אישרה הממשלה חקיקה לחיזוק משמעותי של החוק והסדר ביישובים הערביים. הם משוועים לשחרור מעול הפשע, מעול האלימות. החזון שלי הוא שילדים וילדות ערבים יגדלו בבטחה בידיעה שאין דבר שהם לא יוכלו להשיג במדינת ישראל, כאזרחים שווי זכויות ובעלי ערך בדמוקרטיה שלנו, בכלכלה שלנו, בחברה שלנו".

"היום אני מבקש מכולכם להצטרף אליי במאמץ הזה", סיכם נתניהו. "לכל אחד ואחת מאתנו יש תפקיד. על היהודים והערבים להושיט יד זה לזה, להכיר את המשפחות, להקשיב זה לזה. על היהודים והערבים להפגין זה כלפי זה את אותו יחס של כבוד והגינות שהייתם רוצים שאחרים יפגינו כלפי המשפחות שלכם. הארץ שלנו קטנה מדי וגם יקרה מדי כדי להכיל כל כך הרבה מחלוקות ושטנה. הבה נפעל יחד, ערבים ויהודים כאחד, כדי להתקדם קדימה בחתירה הנאצלת לעבר שוויון וכבוד לכולם. אני מאמין בזה, אני בטוח שגם אתם".

טיבי בתגובה: "זה ספין, אפילו הצלם נקרע מצחוק"

ותגובות לסרטון לא איחרו להגיע: "פנייתו הנרגשת של מר נתניהו לתושבי טייבה ורהט באנגלית מעלה חיוך וסימני שאלה על הרקע לספין הזה", אמר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). "אם ראיתם רעידות קלות בסרטון זה בגלל שגם הצלם נקרע מצחוק".

"נתניהו אפילו לא מתנצל על אמירתו הגזענית אז, אלא ׳מתנצל אם דבריו לא הובנו כהלכה׳", הוסיף טיבי. "שוב הערבים(והיהודים) לא הבינו את הגיגיו. מענין אם המניע הוא הביקורת מארגון הOECD או גורם בינלאומי אחר. הוא אישית וממשלתו אחראים לפערים העצומים בין היישובים הערבים והיהודים והוא זה שמתגאה בהריסות בתים במקום שילוב אמיתי. גם הספין הזה לא יתפוס".

"כשפנית אלינו באנגלית הבנתי לאן המסר הזה מיועד", הגיב יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה. "לכן אני אומר שאת מפגן הצביעות אנחנו לא קונים".

גם יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, הגיבה לסרטון בטוויטר. לאחר שצייצה אותו מחדש, כתבה: "עוד בסוף יתברר שלא הראינו לדאע"ש את הדרך לירושלים", כשהיא מתכוונת לטענה של נתניהו במהלך מערכת הבחירות לפיה אם הרצוג ולבני היו נבחרים לכהן בראשות הממשלה, דאע"ש היו מגיעים לירושלים.

טיבי: החיים של ערבים שווים פחות (צילום: פלאש 90, חדשות)
"גם הספין הזה לא יעבור". ח"כ טיבי | צילום: פלאש 90, חדשות

האמירה מעוררת המחלוקת - וההתנצלות

דבריו של נתניהו הערב באים על רקע אמירתו מיום הבחירות, אז ביקש לשכנע מצביעים להגיע לקלפיות, בכדי להתגבר על אחוז ההצבעה הגבוה מקרב אזרחי ישראל הערבים. "המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים", טען נתניהו בקריאה לבוחריו בעמוד הפייסבוק שלו ביום הבחירות. "בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

מספר ימים לאחר מכן הצטער נתניהו על הדברים במהלך מפגש במעון ראש הממשלה בו אירח יחד עם רעייתו שרה פעילים ופוליטיקאים ממגזרי המיעוטים מרחבי הארץ. במפגש אמר נתניהו כי הוא מודע לכך שהדברים שאמר לפני ימים אחדים "פגעו בחלק מאזרחי ישראל, פגעו בערביי ישראל. לא הייתה לי שום כוונה שכך יהיה. אני מצטער על כך".

לקול תשואות בני המיעוטים שנכחו במפגש הוסיף נתניהו כי "המעשים שלי כראש ממשלה, כולל ההשקעות האדירות במגזרי המיעוטים, מוכיחים את ההפך הגמור. אני חושב, באותה מידה, שאסור ששום גורם מחוץ למדינת ישראל יתערב בתהליכי הדמוקרטיה שלנו".