בקרוב תפסיק לנאום במליאה? ארכיון (צילום: פלאש 90)
זועבי, ארכיון | צילום: פלאש 90

אחרי הסערה שהתעוררה באולם המליאה של הכנסת בעקבות דבריה של ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת), פנה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) לחברי הכנסת בבקשה להחרים את הישיבות איתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כבל מסביר לחברי הכנסת כי הסערה סביב זועבי רק מחזקת אותה, ולכן הוא קורא להם להיעדר מהישיבות בהן היא משתתפת. ההערכה היא כי חברי כנסת יצטרפו ליוזמה. גם ח"כ יואב קיש (הליכוד) קיים שיחות עם ראשי סיעות בניסיון לבדוק אפשרות להחרים את הדיונים עם זועבי.

בסיעת יש עתיד הוחלט היום שהם אכן ייצאו ממליאת הכנסת בכל פעם שזועבי תעלה לדוכן הנואמים. "ח"כ חנין זועבי לא ראויה לכך ששוב ישמעו את דברי ההסתה, הנאצה והבלע שלה נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל", נמסר מהסיעה.

ח"כ יואב קיש (ארכיון)
פנה לראשי הסיעות. קיש | צילום:

במקביל, מקדם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) חוק שיביא להדחתה של זועבי. לפי שעה הוא מתקשה לגבש הסכמה רחבה סביב החוק. חברי כנסת מ"כולנו" ו"יש עתיד" הבהירו שיתנגדו לחקיקה לגופו של אדם.

המהומה התעוררה ביום רביעי שעבר, כשזועבי נאמה במהלך דיון בנושא הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. בנאומה היא כינתה את ההשתלטות על משט המרמרה רצח, וחברי כנסת רבים קמו ממקומותיהם, ניגשו אל הדוכן, נפנפו בידיהם באיום לעבר זועבי ודרשו ממנהל הדיון להוריד אותה מהדוכן.

"אני עמדתי פה לפני שש שנים", אמרה בנאומה. "חלק מכם זוכרות וזוכרים את ההסתה, את השנאה, את העוינות, את הרעש - ותראו לאן הגענו. התנצלות למשפחות של מי שקראו להם טרוריסטים. מתברר שהתשעה שנרצחו (חזן: 'זועבי, הם טרוריסטים, את שותפה שלהם') הם פעילים שצריך לפצות אותם. יש הסתה שלפחות אפשר לקחת אותה ברצינות ויש הסתה פופוליסטית, נמוכה שאי אפשר אפילו לקחת ברצינות (חזן: 'את המסיתה הלאומית')".

"אלה שכנראה המסוכנים ביותר במרמרה, שהתעמתו עם החיילים, שרצו למנוע מעשה פיראטי של שייטת 13 - להיכנס ולחטוף ולהרוג - מפצים את המשפחות שלהם", המשיכה. "אלה פעילים פוליטיים בפעולה פוליטית לגיטימית לכל דבר (חזן: 'את תומכת בטרור, צבועה! רוחי לעזה'). אני מצפה ורוצה ודורשת התנצלות לכל הפעילים הפוליטיים שהיו על המרמרה, והתנצלות לחברת הכנסת חנין זועבי שהסיתו נגדה במשך שש שנים ורדפו אותה"

"כולכם צריכים להתנצל, כל חברי הכנסת שהשתתפו בהסתה צריכים להתנצל", קראה זועבי. "אני אקבל את הפיצויים (חזן: 'אנחנו נעיף אותך מפה') ואני אתרום אותם למען המשט הבא. כל עוד יש מצור, צריכים להיאבק נגדו וצריכים לארגן עוד משטים. רצחתם תשעה פעילים והסתתם נגד הפעילים. (חזן בצעקות: 'את שותפה לטרור, את מחבלת בכל רמ"ח איברייך'). תכבדו את עצמכם ואל תמשיכו את ההסתה. אתם מתנצלים ומשלמים פיצויים. זה היה הפשע הקטן, אבל יש פשע גדול - 2 מיליון בני אדם שאתם אוהבים לשכוח נמצאים מחוץ לתודעה שלכם, נמצאים בעזה".