פרסום ראשון: יממה לאחר שפרסם ראש הממשלה נתניהו סרטון התנצלות לציבור הערבי על הסרטון מעורר המחלוקת מיום הבחירות לכנסת בו הזהיר כי הערבים נוהרים לקלפיות, פרסם הבוקר (שלישי) יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה סרטון תגובה. "שמעתי את דבריך אתמול, ומצאתי לנכון להתיישב גם מול ספרייה, ולהעביר לך מסר בחזרה בשם הציבור הערבי", אמר עודה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"רציתי לספר לך שלמעלה ממאה אלף אזרחים ערבים שגרים בכפרים הלא מוכרים בנגב, נבצר מהם להאזין לדבריך, לא בעברית וגם לא באנגלית, פשוט בתיהם אינם מחוברים לחשמל", הוסיף עודה. "אין להם אפילו מים זורמים בצינורות. ולא לדבר על מערכת חינוך מוסדרת, בריאות או כבשים סלולים".

בסרטון מאשים עודה את נתניהו בקיפוח ואפלייה נגד הציבור הערבי. "גם אני כמוך גאה בהישגים יוצאי הדופן שלנו, בגברים ובנשים שמצליחים למרות האפליה והקיפוח ולמרות ראש ממשלה שמסית כנגדם באופן קבוע להתרומם להצלחות יוצאות דופן בכל תחומי החיים", אמר. "הופתעתי לשמוע שאתה מתגאה בסופרים ובמשוררים שאתם אוסרים עלינו ללמוד בבתי הספר ואפילו מתגאה בחברי הכנסת הערבים, אותם ח"כים שהאשמת בכך שהם צועדים עם דגלי דאע"ש ורק לפני שבוע חוקקת חוק במיוחד עבורנו, כך שגם אם לא נעבור על אף חוק, הח"כים יוכלו לבחור להדיח אותנו מהכנסת".

"אבל אדוני ראש הממשלה בדבר אחד אתה צודק, אנחנו באמת רוצים להיות חלק מהחברה אך אולי אני אפתיע אותך עכשיו שאומר, שאנחנו לא רוצים להיות אזרחים סוג ב' במדינה גזענית וכובשת", סיכם עודה. "אנחנו בני המקום ואנחנו בסך הכל רוצים לחיות במדינה שיוויונית ודמוקרטית שבה נהיה אזרחים שווי זכויות ונחיה בכבוד ושותפות עם האזרחים היהודים".

התנצל אם דבריו לא הובנו

אתמול פרסם ראש הממשלה נתניהו בעמוד הפייסבוק הרשמי של ראש הממשלה המונה 124 אלף חברים בלבד ולא בעמוד "בנימין נתניהו" לו יש יותר ממיליון עוקבים, סרטון בו הדגיש שהתנצל בעבר על הדברים שנאמרו לקראת הבחירות- וביקש לפתוח דף חדש עם חמישית מאזרחי המדינה.

"לפני שנבחרתי, אמרתי שהמצביעים הערבים באים לקלפיות בהמוניהם", אמר נתניהו בפתח הסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "אף על פי שהתכוונתי למפלגה פוליטית ספציפית, אנשים רבים נפגעו, וניתן להבין זאת. אני התנצלתי על האופן שבו הובנו דבריי. אלא שהיום אני מבקש ללכת צעד אחד קדימה. היום, אני מבקש מכם אזרחי ישראל לקחת חלק בחברה הישראלית - בהמוניכם. עיבדו בהמוניכם, למדו בהמוניכם, שגשגו בהמוניכם".

"ישראל חזקה בזכות - ולא למרות - הגיוון והפלורליזם שמאפיינים אותה", הוסיף נתניהו. "למעלה מ-20% מאזרחינו הם ערבים. אתם הגעתם להישגים מדהימים - שופטים בבית המשפט העליון, חברי כנסת, סופרים בעלי שם, רופאים, רוקחים, יזמים, בעלי חברות בתעשיות ההי-טק, מדענים. אני גאה בתפקיד שאתם ממלאים בהצלחתה של ישראל. אני רוצה שתמלאו תפקיד גדול אף יותר".

"לכבד מיעוטים הוא לא רק הדבר הנכון לעשות, הוא גם חיוני לקדמה שלנו להתפתחות שלנו", המשיך ראש הממשלה. "אבל אין די בדיבורים על שוויון הזדמנות ועל השקעות. מה שקובע הוא המעשים. ואני גאה על כך שהממשלה בראשותי קיבלה לאחרונה החלטה להשקיע משאבים גדולים מאוד בקהילות הערביות. היישובים הערביים זוכים לתמיכה חסרת תקדים בתשתיות ציבוריות, בתחבורה, בתעסוקה, ברווחה, בעוד הרבה תחומים. והסיבה לכך היא פשוטה. העתיד שלכם הוא העתיד שלנו".

"לא קונים את מפגן הצביעות"

התגובות לסרטון לא איחרו להגיע: "פנייתו הנרגשת של מר נתניהו לתושבי טייבה ורהט באנגלית מעלה חיוך וסימני שאלה על הרקע לספין הזה", אמר ח"כ אחמד טיבי. "אם ראיתם רעידות קלות בסרטון זה בגלל שגם הצלם נקרע מצחוק. נתניהו אפילו לא מתנצל על אמירתו הגזענית אז, אלא ׳מתנצל אם דבריו לא הובנו כהלכה׳. שוב הערבים (והיהודים) לא הבינו את הגיגיו".

"מענין אם המניע הוא הביקורת מארגון ה-OECD או גורם בינלאומי אחר", הוסיף טיבי. "הוא אישית וממשלתו אחראים לפערים העצומים בין היישובים הערבים והיהודים והוא זה שמתגאה בהריסות בתים במקום שילוב אמיתי. גם הספין הזה לא יתפוס". יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב גם הוא אתמול לסרטון ואמר: "כשפנית אלינו באנגלית הבנתי לאן המסר הזה מיועד. לכן אני אומר שאת מפגן הצביעות אנחנו לא קונים".

דבריו של נתניהו הגיעו על רקע אמירתו מיום הבחירות, אז ביקש לשכנע מצביעים להגיע לקלפיות, בכדי להתגבר על אחוז ההצבעה הגבוה מקרב אזרחי ישראל הערבים. "המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים", טען נתניהו בקריאה לבוחריו בעמוד הפייסבוק שלו ביום הבחירות. "בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

מספר ימים לאחר מכן הצטער נתניהו על הדברים במהלך מפגש במעון ראש הממשלה בו אירח יחד עם רעייתו שרה פעילים ופוליטיקאים ממגזרי המיעוטים מרחבי הארץ. במפגש אמר נתניהו כי הוא מודע לכך שהדברים שאמר לפני ימים אחדים "פגעו בחלק מאזרחי ישראל, פגעו בערביי ישראל. לא הייתה לי שום כוונה שכך יהיה. אני מצטער על כך".