בדרך לעוד מלחמת שבת? (צילום: פלאש 90, משה שי, יצחק הררי)
"כשיפסיקו לטוס נפסיק לעבוד בשבת" | צילום: פלאש 90, משה שי, יצחק הררי

עוד מלחמת שבת - הפעם במשרד החקלאות? השר אורי אריאל היה אחד מהמבקרים החריפים ביותר של ביצוע עבודות הרכבת בנתיבי איילון בשבת, אך בדיקה של עמית סגל במהדורה המרכזית העלתה כי עובדי משרדו מתבקשים לעבוד בשבתות דרך קבע. השר אמר בתגובה כי ידרוש לבטל משמרות לא נחוצות בנתב"ג - אך במשרדו מבהירים כי הדבר בלתי אפשרי ואף עלול לגרום לפגיעה בתנאי העובדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל עוד יש טיסות בשבת ועליהן אנשים שיכולים להבריח בעלי חיים או מוצרים מן החי והצומח האסורים בייבוא - חייב להיות פיקוח", אמר הלילה (שני) לחדשות 2 Online גורם במשרד החקלאות. "רק אם יבטלו את כל הטיסות בשבת אפשר יהיה לבטל את עבודת הפקחים".

תצהיר עובדי משרד החקלאות
צילום:

הגורם הוסיף כי ביטול עבודת הפקחים בשבתות תפגע בפרנסתם. "אלו משמרות שמהוות חלק נכבד מהמשכורת וזו ללא ספק הרעה בתנאי העובדים", אמר הגורם. "העובדים התחייבו על עבודה בשבת מתוך ידיעה שזה חלק נכבד מהמשכורת".

"פגיעה ממשלתית בשבת היא דבר חמור"

בעקבות עבודות הקמת בית הנתיבות החדש בתחנת הרכבת במחלף השלום, מתח השר אריאל ביקורת חריפה על ביצוע העבודות בשבת. "השבת היא ערך יהודי והקפדה של גופים ממלכתיים שלא לחללה נקבעה כבר בסטטוס קוו", צייץ אריאל בחשבון הטוויטר שלו. "פגיעה של גוף ממשלתי בשבת זה דבר חמור ועלול להוביל למשבר פוליטי".

העבודות ברכבת בשבת (צילום: רכבת ישראל)
העבודות ברכבת בשבת | צילום: רכבת ישראל

בדיקת חדשות 2 העלתה כי עובדים במשרד החקלאות מועסקים במשמרות גם במהלך שבתות. במסגרת תצהיר של יחידת הפיקוח על החי והצומח במשרד, נדרשים יהודים שאינם דתיים להתחייב לשיבוצים במהלך השבת. בניגוד לעבודות הרכבת, שבהן נטען כי מדובר בפיקוח נפש, הטענה אינה נכונה בכל הנוגע ליחידה במשרד החקלאות.

בתגובה לדיווח במהדורה המרכזית מסר השר אורי אריאל: "למדתי לראשונה על העניין בעקבות פניית חדשות 2. אפנה למנכ"ל המשרד בדרישה לבטל את המשמרות בשבת אם הן לא נחוצות".